Domů
Jaderné elektrárny
V jaderné elektrárně Tianwan 3 bylo dosaženo kritického stavu

V jaderné elektrárně Tianwan 3 bylo dosaženo kritického stavu

V bloku číslo 3 jaderné elektrárny Tianwan, která se nachází v čínské provincii Ťiang-su, se v pátek poprvé podařilo dosáhnout řízené řetězové reakce. Ruský reaktor typu VVER-1000 má do komerčního provozu vstoupit příští rok.

Čínský úřad National Nuclear Safety Administration (NNSA) vydal povolení k zavezení paliva do reaktoru 9. srpna, proces zakládání celkem 163 palivových souborů byl zahájen 18. srpna. Podle Rosatomu bylo zavezení paliva dokončeno v předstihu oproti plánu. Proces spouštění reaktoru byl zahájen 27. září.

Třetí blok JE Tianwan nyní čeká série kritických testů. Po jejich úspěšném dokončení má blok začít s produkcí energie a mají být provedeny další testy, jako například testování připojení turbogenerátorů k síti, nebo zkušební provoz při zatížení. Reaktor má být podle plánů připojen k síti koncem letošního roku, zahájení komerčního provozu je naplánováno na příští rok.

„Dnes jsme byli svědky klíčového momentu výstavby druhé fáze elektrárny Tianwan. Blok číslo 3 byl přiveden na minimální řízenou úroveň výkonu a následně byl spuštěn. Toto dokazuje, že první 2 reaktory, které jsme postavili ve spolupráci s čínskými kolegy, jsou považovány za jedny z nejlepších v Číně. V Tianwanu jsme představili naši nejmodernější technologii a poznatky v oblasti jaderné energetiky a řízení výstavby. Doufáme, že druhá fáze JE Tianwan bude také efektivně sloužit čínskému lidu a posílí tak spolupráci mezi oběma státy.“

Valery Limarenko, president ruské společnosti ASE Engineering Company

Ve výstavbě jsou také bloky 5 a 6

Tianwan 3 a 4 jsou reaktory typu VVER-1000 verze AES-91, jejich dodavatelem je ruská společnost Rosatom. Výstavba bloku číslo 3 byla zahájena v prosinci 2012, práce na bloku 4 začaly o 9 měsíců později. Ve výstavbě je také třetí fáze JE Tianwan, práce na výstavbě dvou čínských reaktorů ACPR1000 byly zahájeny v prosinci 2015 (reaktor číslo 5) a v září 2016 (reaktor číslo 6).

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.