V bloku číslo 3 jaderné elektrárny Tianwan, která se nachází v čínské provincii Ťiang-su, se v pátek poprvé podařilo dosáhnout řízené řetězové reakce. Ruský reaktor typu VVER-1000 má do komerčního provozu vstoupit příští rok.

Čínský úřad National Nuclear Safety Administration (NNSA) vydal povolení k zavezení paliva do reaktoru 9. srpna, proces zakládání celkem 163 palivových souborů byl zahájen 18. srpna. Podle Rosatomu bylo zavezení paliva dokončeno v předstihu oproti plánu. Proces spouštění reaktoru byl zahájen 27. září.

Třetí blok JE Tianwan nyní čeká série kritických testů. Po jejich úspěšném dokončení má blok začít s produkcí energie a mají být provedeny další testy, jako například testování připojení turbogenerátorů k síti, nebo zkušební provoz při zatížení. Reaktor má být podle plánů připojen k síti koncem letošního roku, zahájení komerčního provozu je naplánováno na příští rok.

„Dnes jsme byli svědky klíčového momentu výstavby druhé fáze elektrárny Tianwan. Blok číslo 3 byl přiveden na minimální řízenou úroveň výkonu a následně byl spuštěn. Toto dokazuje, že první 2 reaktory, které jsme postavili ve spolupráci s čínskými kolegy, jsou považovány za jedny z nejlepších v Číně. V Tianwanu jsme představili naši nejmodernější technologii a poznatky v oblasti jaderné energetiky a řízení výstavby. Doufáme, že druhá fáze JE Tianwan bude také efektivně sloužit čínskému lidu a posílí tak spolupráci mezi oběma státy.“

Valery Limarenko, president ruské společnosti ASE Engineering Company

Ve výstavbě jsou také bloky 5 a 6

Tianwan 3 a 4 jsou reaktory typu VVER-1000 verze AES-91, jejich dodavatelem je ruská společnost Rosatom. Výstavba bloku číslo 3 byla zahájena v prosinci 2012, práce na bloku 4 začaly o 9 měsíců později. Ve výstavbě je také třetí fáze JE Tianwan, práce na výstavbě dvou čínských reaktorů ACPR1000 byly zahájeny v prosinci 2015 (reaktor číslo 5) a v září 2016 (reaktor číslo 6).

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *