Jaderné elektrárny ve Francii jsou v důsledku vlny veder nuceny omezovat svůj výkon

DomůJaderné elektrárnyJaderné elektrárny ve Francii jsou v důsledku vlny veder nuceny omezovat svůj výkon

Výroba francouzských jaderných elektráren se ve středu propadla na 38 GW. Elektrárny společnosti EDF na jihu Francie – Golfech, Saint Alban a Tricastin, jsou v důsledku vlny veder postihující Evropu nuceny snížit svůj výkon. Rekordní teploty ovlivňují výroby jaderných elektráren také v dalších státech.

Aktuální vlna veder donutila operátory jaderných elektráren společnosti EDF vzhledem k vysoké teplotě řek ke snížení výkonu. Jaderná elektrárna Golfech, která leží na řece Garonně a jejíž instalovaný výkon činí 2,6 GW, musela být úplně odstavena. Na řece Rhoně nastal stejný problém pro jaderné elektrárny Saint Alban a během čtvrtečního dne také pro Tricastin, které snížily výkon o 1,4 GW, respektive 915 MW.

V roce 2018 společnost EDF nevyrobila na 4 reaktorech z důvodů teplotních omezeních okolo 2,7 TWh elektrické energie.

Podle zahraničního serveru Platts je asi 40 z 58 jaderných elektráren ve Francii chlazeno vodou z řek. Současná vlna veder má dle předpovědí kulminovat ve čtvrtek, přičemž během víkendu by teploty měly spadnout k dlouhodobému normálu.

Data od britského provozovatele přenosové soustavy National Grid ESO ve středu ráno ukázala, že Francie ze Spojeného království importovala až 1,8 GW elektrické energie.

I další země hlásí vysokou teplotu řek. Například v Německu byla jaderná elektrárna Grohnde nucena pozastavit svůj provoz, což vyústilo ve snížení výroby německých jaderných elektráren o 1,4 GW.