Jaderní regulátoři USA a Kanady podepsali memorandum o spolupráci

DomůJaderné elektrárnyJaderní regulátoři USA a Kanady podepsali memorandum o spolupráci

Memorandum o spolupráci (MoC) podepsaly kanadské a americké regulační orgány v oblasti jaderných technologií. Memorandum umožní spolupracovat na technických zprávách pokročilých reaktorů a malých modulárních reaktorů (SMR). Jde o první memorandum mezi USA a Kanadou na úrovni těchto institucí. Americké ministerstvo energetiky zároveň připravilo finanční prostředky na vybudování simulátorů SMR na třech amerických univerzitách. 

Memorandum bylo podepsalo 15. srpna v Ottawě. Kanadskou komisi pro jadernou bezpečnost (CNSC) zastupovala prezidentka komise Rumina Velshi a za americkou stranu pak předsedkyně Komise pro jadernou regulaci (NRC) Christine Svinicki.

„CNSC a US NRC patří mezi lídry ve spolupráci regulačních orgánů, aby zajistily vývoj a zavádění inovativních technologií bezpečně a efektivně. Podpis tohoto memoranda dále posiluje naši dlouholetou historii spolupráce s našimi americkými protějšky a zajišťuje efektivitu našeho regulačního dohledu do budoucna.“

Rumina Velshi, prezidentka CNSC

Spolupráce institucí USA a Kanady

Svinicki a Velshi již v červnu oznámily, že obě instituce započnou s dvoustrannou spoluprací prostřednictvím společných regulačních přezkumů vývoje jaderných technologií. Jde o první memorandum které tyto instituce na podobné úrovni spojuje. V rámci memoranda budou regulační orgány pracovat v rámci dříve vytvořeného řídícího výboru, zaměřeného na analýzu pokročilých návrhů reaktorů a SMR.

„Vyspělé technologie se vyvíjejí rychlým tempem a vyžadují, aby regulační orgány držely krok s modernizačními iniciativami a technologiemi budoucnosti.“

Christine Svinicki, předsedkyně US NRC

CNSC i NRC v současnosti provádějí činnosti související s projekty SMR. NRC již v roce 2016 přijala k posouzení žádosti k předběžnému povolení dvou nebo více SMR od energetické společnosti společnosti Tennessee Valley Authority. Dále provádí certifikaci návrhu SMR od společnosti NuScale Power a je zapojena do předběžných příprav navržených reaktorů mPower od společnosti BWXT a SMR-160 společnosti Holtec.

Financování simulátoru SMR

Americké ministerstvo energetiky (DOE) přidělilo tři granty na vybudování simulátorů pro reaktory NuScale. Na univerzitách Oregon State University, Texas A&M University a University of Idaho by tak měly dle prohlášení NuScale Power vzniknout simulátory pro výzkumné a vzdělávací účely. Tyto tři granty se udělují v rámci univerzitního programu DOE Nuclear Energy University a jejich celková hodnota činí téměř 844 000 USD (19,6 milionů Kč).

Uspořádání bloku s reaktory NuScale; Zdroj: NuScale