Domů
Jaderné elektrárny
Jaderní regulátoři USA a Kanady podepsali memorandum o spolupráci

Jaderní regulátoři USA a Kanady podepsali memorandum o spolupráci

Memorandum o spolupráci (MoC) podepsaly kanadské a americké regulační orgány v oblasti jaderných technologií. Memorandum umožní spolupracovat na technických zprávách pokročilých reaktorů a malých modulárních reaktorů (SMR). Jde o první memorandum mezi USA a Kanadou na úrovni těchto institucí. Americké ministerstvo energetiky zároveň připravilo finanční prostředky na vybudování simulátorů SMR na třech amerických univerzitách. 

Memorandum bylo podepsalo 15. srpna v Ottawě. Kanadskou komisi pro jadernou bezpečnost (CNSC) zastupovala prezidentka komise Rumina Velshi a za americkou stranu pak předsedkyně Komise pro jadernou regulaci (NRC) Christine Svinicki.

„CNSC a US NRC patří mezi lídry ve spolupráci regulačních orgánů, aby zajistily vývoj a zavádění inovativních technologií bezpečně a efektivně. Podpis tohoto memoranda dále posiluje naši dlouholetou historii spolupráce s našimi americkými protějšky a zajišťuje efektivitu našeho regulačního dohledu do budoucna.“

Rumina Velshi, prezidentka CNSC

Spolupráce institucí USA a Kanady

Svinicki a Velshi již v červnu oznámily, že obě instituce započnou s dvoustrannou spoluprací prostřednictvím společných regulačních přezkumů vývoje jaderných technologií. Jde o první memorandum které tyto instituce na podobné úrovni spojuje. V rámci memoranda budou regulační orgány pracovat v rámci dříve vytvořeného řídícího výboru, zaměřeného na analýzu pokročilých návrhů reaktorů a SMR.

„Vyspělé technologie se vyvíjejí rychlým tempem a vyžadují, aby regulační orgány držely krok s modernizačními iniciativami a technologiemi budoucnosti.“

Christine Svinicki, předsedkyně US NRC

CNSC i NRC v současnosti provádějí činnosti související s projekty SMR. NRC již v roce 2016 přijala k posouzení žádosti k předběžnému povolení dvou nebo více SMR od energetické společnosti společnosti Tennessee Valley Authority. Dále provádí certifikaci návrhu SMR od společnosti NuScale Power a je zapojena do předběžných příprav navržených reaktorů mPower od společnosti BWXT a SMR-160 společnosti Holtec.

Financování simulátoru SMR

Americké ministerstvo energetiky (DOE) přidělilo tři granty na vybudování simulátorů pro reaktory NuScale. Na univerzitách Oregon State University, Texas A&M University a University of Idaho by tak měly dle prohlášení NuScale Power vzniknout simulátory pro výzkumné a vzdělávací účely. Tyto tři granty se udělují v rámci univerzitního programu DOE Nuclear Energy University a jejich celková hodnota činí téměř 844 000 USD (19,6 milionů Kč).

Uspořádání bloku s reaktory NuScale; Zdroj: NuScale

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.