Domů
Jaderné elektrárny
Jadernou elektrárnu ve Walesu postaví nově ustavená společnost
Jaderna elektrarna Wylfa Newydd
Zdroj: Flickr @ Department of Energy and Climate Change

Jadernou elektrárnu ve Walesu postaví nově ustavená společnost

Společnost Horizon Nuclear Power minulý pátek určila, kdo bude zodpovídat za výstavbu nově plánované jaderné elektrárny Wylfa Newydd. Půjde o společný podnik (joint venture) s názvem Menter Newydd sestávající ze společností Hitachi Nuclear Energy Europe, Bechtel Management Company a JF Corporation. Jde tak o další krok ke splnění plánů v oblasti energetiky a klimatické politiky Spojeného království, které chce svojí energetiku vystavět primárně na bezuhlíkových zdrojích. 

Dle vyjádření Horizon Nuclear Power se mohou společnosti v Menter Newydd pochlubit zapojením do řady velkých infrastrukturních projektů, mezi nimiž byly i dodávky pro více než 170 jaderných elektráren. Hitachi Nuclear Energy Europe například čerpá zkušenosti ze své padesátileté historie s využíváním varných reaktorů a společnost Bechtel byla například zapojena do dokončení jaderné elektrárny ve Watts Bar v americkém Tennesse, která se tak stane první spuštěnou JE v USA v tomto století.

„Toto je významný krok pro jakýkoliv velký a komplexní projekt infrastruktury, který zároveň dává projektu Wylfa Newydd jasnou dynamiku. Rozsah zkušeností společností Hitachi Nuclear Energy Europe, Bechtel a JF přináší do Menter Newydd jistotu včasného dokončení našeho projektu, který bude mít zásadní vliv na energetické zásobování Spojeného království a posílení místní ekonomiky v severním Walesu pro nadcházející desetiletí.“

Duncan Hawthorne, výkonný ředitel Horizon

Británie sází na nové jaderné elektrárny

Horizon Nuclear Power je energetickou společností operující ve Spojeném království, která se zabývá vývojem nových jaderných elektráren. Společnost vznikla v roce 2009 a v roce 2012 byla odkoupena společností Hitachi. Plánem společnosti je vybudovat na dvou místech Spojeného království nové jaderné zdroje s výkonem alespoň 5,4 GW a technologií pokročilých varných reaktorů.

Zapojení společnosti Hitachi do Horizon Nuclear Power. Zdroj: Horizon Nuclear Power
Zapojení společnosti Hitachi do Horizon Nuclear Power. Zdroj: Horizon Nuclear Power

Jedna z plánovaných elektráren by měla stát v oblasti Wylfa Newydd, která se nachází na welšském ostrově Anglesey a druhá z JE pak v oblasti Oldbury-on-Severn, zhruba 10 km od Bristolu. První reaktory by měly být dle plánů společnosti spuštěny v elektrárně Wylfa Newydd již v první polovině dvacátých let.

Úvodní fotografie: vizualizace plánované jaderné elektrárny Wylfa Newydd. Zdroj Flickr @ Department of Energy and Climate Change

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
23. květen 2016, 12:44

Už mají CfD? A za kolik?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se