Japonská Kjúšú žádá prodloužení provozní licence JE Sendai 1 a 2 o dvacet let
Společnost Kyushu Electric Power Co. uvedla, že po provedených kontrolách žádá japonský Státní úřad pro jadernou bezpečnost (NRA) o prodloužení provozu dvou reaktorů Sendai na jihozápadě Japonska na 60 let.
Sendai 1 a Sendai 2, tlakovodní reaktory s jednotkovým výkonem 890 MWe, dosáhnou v červenci 2024 a listopadu 2025 délky provozu 40 let. Podle předpisů, které vstoupily v platnost v červenci 2013, mají japonské reaktory nominální provozní životnost 40 let. Prodloužení může být povoleno pouze jednou a je omezeno na maximálně 20 let, za podmínky splnění přísných bezpečnostních požadavků.
Aktuální stav japonských jaderných elektráren k březnu 2022. Zdroj: Nippon
Prodloužení licence podmiňují důkladné kontroly
"Aby bylo možné požádat o prodloužení životnosti jaderných elektráren nad 40 let, je podle zákona o regulaci jaderných reaktorů nutná zvláštní inspekce. U prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Sendai byly tyto kontroly zahájeny 12. října 2021, resp. 21. února 2022.“ uvedla společnost Kyushu Electric Power Co.
Jaderná elektrárna Sendai. Zdroj: Kyushu Electric Power Company
"Výsledky těchto speciálních inspekcí ověřily integritu tlakových nádob reaktorů a kontejnmentu. Také jsme provedli hodnocení stárnutí důležitých komponent, a na základě tohoto hodnocení jsme spolu s výsledky zvláštních inspekcí definovali politiku řízení údržby. Na základě výsledků bylo potvrzeno, že integritu těchto bloku lze zajistit i v případě 60leté provozní doby. Proto jsme dnes předložili SÚJB žádosti o schválení prodloužení doby provozu o dalších 20 let a provedení změn v technických specifikacích zařízení jaderných reaktorů za předpokladu prodlouženého provozu," dodává společnost.
Podíl výroby japonských jaderných elektráren klesl po havárii ve Fukušimě ze 30 % na 7 %
Zemětřesení a tsunami poškodily 16. března 2011 jadernou elektrárnu Fukušima v Japonsku. Zdroj: DigitalGlobePřed havárií jaderné elektrárny Fukušima Daiiči v březnu 2011, zajišťovaly japonské jaderné elektrárny přibližně 30 % elektrické energie v zemi. Během 14 měsíců od havárie však byla produkce jaderných elektráren v zemi zastavena do doby, než dojde ke změně regulace.
Do této chvíle prošlo 10 z 39 provozuschopných japonských reaktorů inspekcemi, které potvrdily, že splňují nové regulační bezpečnostní normy, a obnovilo provoz. Dalších 17 reaktorů požádalo o povolení k opětovnému spuštění. V roce 2021 zajišťovala jaderná energie pouze 7,2 % výroby elektřiny v zemi.
Japonský premiér Fumio Kišida v srpnu uvedl, že země by měla "mobilizovat společné úsilí všech zainteresovaných stran k obnovení provozu jaderných elektráren a prodloužit provozní období za předpokladu garance bezpečnosti". Vyzval také k tomu, aby devět z deseti znovu spuštěných reaktorů bylo v provozu během nadcházející zimy. V srpnu patřily reaktory Sendai 1 a 2 mezi pět bloků, které byly v provozu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se