Domů
Jaderné elektrárny
Japonsko spustilo osmý jaderný reaktor, tři desítky jsou ale stále mimo provoz
JE Ohi

Japonsko spustilo osmý jaderný reaktor, tři desítky jsou ale stále mimo provoz

V Japonsku byl minulý týden spuštěn v pořadí osmý jaderný reaktor, konkrétně v elektrárně Ói blok 4 s instalovaným výkonem 1080 MW. Všechny japonské jaderné elektrárny byly odstaveny po havárii v JE Fukušima v roce 2011 a do provozu se vrací postupně. Navazující nové bezpečnostní standardy splnilo a očekává se provoz celkem 39 reaktorů, 17 z nich zažádalo o opětovné spuštění.

Společnost Kansai Electric Power na počátku minulého týdne spustila jaderný reaktor své elektrárny Ói 4, do komerčního provozu bude uvedena během příštích dvou týdnů. Po havárii ve Fukušimě v březnu 2011 byla elektrárna, stejně jako ostatní japonské jaderné elektrárny, odstavena a povolení k provozu dostaly bloky 3 a 4 v srpnu 2012. Od září roku 2013 až doposud elektrárna znovu stála, kvůli dalším kontrolám ze strany jaderného regulátora.

Rozhodnutí o splnění všech bezpečnostních standardů elektrárny Ói regulátor oznámil v květnu minulého roku a v listopadu pak restart elektrárny schválil i guvernér prefektury Fukui, ve které se elektrárna nachází. V návaznosti na to začal provozovatel plánovat spuštění obou bloků. Blok Ói 3 byl spuštěn 10. dubna tohoto roku, kdy zároveň proběhlo zavezení paliva pro čtvrtý blok.

„Je naplánováno postupné zvyšování výkonu generátoru, přičemž se potvrdí stav elektrárny na každé výkonové hladině. Budeme nadále poskytovat plnou podporu při následných kontrolách ze strany regulačního orgánu,“ uvedl ředitel společnosti Kansai, Shigeki Iwane.

Ói 4 je osmým jaderným blokem, který je v současné době v Japonsku v provozu. Japonsko disponuje celkem 39 reaktory, které splnily nové bezpečností standardy a provozovatelé počítají s jejich spuštěním. 17 z nich stále čeká na schválení svého restartu. Japonské jaderné elektrárny v provozu:

 • Ói 3 a 4 (Kensai Electric Power Company)
 • Takahama 3 a 4 (Kensai Electric Power Company)
 • Sendai 1 a 3 (Kyushu Electric Power Company)
 • Genkai 3 (Kyushu Electric Power Company)
 • Ikata 3 (Shikoku Electric Power Company)
 • Další restart se odkládá

  Společnost Kyushu Electric Power v minulém týdnu oznámila, že stáhla svou žádost k jadernému regulátorovi na testování bloku 4 v elektrárně Genkai v Prefektuře Saga. Společnost požádala 25. dubna o provedení zkušebního provozu reaktoru, který je nutný k dokončení závěrečných inspekcí před jeho opětovným spuštěním. Společnost Kyushu však uvedla, že „dočasně zastavila proces spouštění“, aby zkontrolovala těsnění čerpadla primárního okruhu.

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.