Japonský regulátor znovu prošetří nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Daiči

DomůJaderné elektrárnyJaponský regulátor znovu prošetří nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Daiči

Japonský jaderný regulátor včera oznámil, že zahájí opětovné prošetření událostí spojených s havárií jaderné elektrárny Fukušima Daiči z roku 2011. Oznámení přichází den poté, co japonský ministr životního prostředí uvedl, že provozovatel elektrárny společnost TEPCO zvažuje vypuštění radioaktivní vody z poškozené jaderné elektrárny do oceánu, protože ji zanedlouho údajně nebude mít kde skladovat.

Havárie jaderné elektrárny Fukušima Daiči se do historie zapsala jako jeden z nejzávažnějších incidentů na jaderných zařízeních v historii. Před více než 8 lety došlo po poškození elektrárny vlivem zemětřesení a následné vlny tsunami k protavení reaktorových nádob tří z šesti jaderných reaktorů.

Japonský Jaderný regulační úřad ve středu uvedl, že zahájí nové vyšetřování nehody, konkrétně například úniku radiace z poškozených reaktorových nádob. Podle úřadu radiace poklesla již dostatečně na to, aby bylo možné reaktorové budovy blíže prozkoumat.

Společnost TEPCO, která jadernou elektrárnu před havárií provozovala a doposud pracuje na likvidaci jejích následků, uvedla, že nádrže na skladování radioaktivní vody budou do roku 2022 plné. Společnost již dříve uvedla, voda z Fukušimy bude před vypuštěním do oceánu potřebovat další pročištění.

Pokud by vláda povolila vypuštění části kontaminované vody do oceánu, rozhořčila by tím místní rybáře i sousední země, jako Jižní Koreu. Ta si už minulý měsíc předvolala vysokého představitele japonského velvyslanectví, aby objasnil, jaké plány s vodou z Fukušimy Tokio má.

Jak vypadá Fukušima 8 let po havárii?

Přestože 8 let po havárii stále probíhají práce na likvidaci jejích následků, již téměř rok do ní mohou „zavítat“ návštěvníci z celého světa. Návštěvu jaderné elektrárny umožňuje virtuální exkurze po elektrárně, která nabízí 10 tras uvnitř prostoru elektrárny.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují