Japonský regulátor znovu prošetří nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Daiči
Japonský jaderný regulátor včera oznámil, že zahájí opětovné prošetření událostí spojených s havárií jaderné elektrárny Fukušima Daiči z roku 2011. Oznámení přichází den poté, co japonský ministr životního prostředí uvedl, že provozovatel elektrárny společnost TEPCO zvažuje vypuštění radioaktivní vody z poškozené jaderné elektrárny do oceánu, protože ji zanedlouho údajně nebude mít kde skladovat.
Havárie jaderné elektrárny Fukušima Daiči se do historie zapsala jako jeden z nejzávažnějších incidentů na jaderných zařízeních v historii. Před více než 8 lety došlo po poškození elektrárny vlivem zemětřesení a následné vlny tsunami k protavení reaktorových nádob tří z šesti jaderných reaktorů.
Japonský Jaderný regulační úřad ve středu uvedl, že zahájí nové vyšetřování nehody, konkrétně například úniku radiace z poškozených reaktorových nádob. Podle úřadu radiace poklesla již dostatečně na to, aby bylo možné reaktorové budovy blíže prozkoumat.
Společnost TEPCO, která jadernou elektrárnu před havárií provozovala a doposud pracuje na likvidaci jejích následků, uvedla, že nádrže na skladování radioaktivní vody budou do roku 2022 plné. Společnost již dříve uvedla, voda z Fukušimy bude před vypuštěním do oceánu potřebovat další pročištění.
Pokud by vláda povolila vypuštění části kontaminované vody do oceánu, rozhořčila by tím místní rybáře i sousední země, jako Jižní Koreu. Ta si už minulý měsíc předvolala vysokého představitele japonského velvyslanectví, aby objasnil, jaké plány s vodou z Fukušimy Tokio má.
Jak vypadá Fukušima 8 let po havárii?
Přestože 8 let po havárii stále probíhají práce na likvidaci jejích následků, již téměř rok do ní mohou „zavítat“ návštěvníci z celého světa. Návštěvu jaderné elektrárny umožňuje virtuální exkurze po elektrárně, která nabízí 10 tras uvnitř prostoru elektrárny.
Mohlo by vás zajímat:
Konečně!!! Zatímco u leteckých katastrof je samozřejmostí podrobný rozbor příčin havarie, u jaderných havarií se to snadno odbude, buď jako státní tajemství, nebo se skutečné příčiny zamlčují resp. bagatelizují.
Pořád tvrdím: tsunami byla jen extrémně silný spouštěč chaozu a velké zkázy, ale reaktorovou nádobu nepoškodila. Ta přestála i zemětřesení.
Ale žádná reaktorová nádoba nemůže vydržet teplo ze zbytkového radioaktivního rozpadu, když selže odvod tepla.
Bylo by zapotřebí detailně porovnat situaci Fukushima I a Fukushima II, vzdálených jen 11 km od sebe, obě místa byla zatopena vlnou tsunami.
Jaderná havarie s obřími následky proběhla jen v jedné z elektráren; ztrátu dodávek elektřiny pro čerpadla v jedné JE vyřešili, v druhé ne.
1) Zjevně jste nepochopil, že účelem nového vyšetřování nemá být nové zkoumání příčin havárie. To už dávno skončilo a výsledky jsou známé. Nové vyšetřování má především zpřesnit poznatky o poškozených reaktorech a úniku radiace z nich, což dříve nebylo kvůli vyšší radiaci možné - máte to napsané v článku.
2) Zajímalo by mě, co se konkrétně u této havárie zamlčovalo nebo bagatelizovalo - vlastně ani ne, jen jste si zase nutně potřeboval kopnout.
3) To tvrdíte správně, jen neznám nikoho, kdo by tvrdil opak, tedy že tsunami reaktorovou nádobu poškodila.
4) Ztrátu dodávek elektřiny pro čerpadla ve Fukušimě II vyřešili třeba i proto, že tam ani ke kompletní ztrátě dodávek elektřiny nedošlo. Na rozdíl od Fukušimy I.
Tsunami nezpusobilo zemetreseni ale jaderna bomba v podmorskem hlubinem vrtu. Staci si najit puvodni snimek seismografu. Generatory v nebyly zatopeny ale byly vyrazeno ovladani ventilu jelikoz zachrane cety natahli i el kabel primo a stejne se nepodarilo ventily otevrit. To mel na svedomi vir stuxnet.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se