Japonský regulátor znovu prošetří nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Daiči

DomůJaderné elektrárnyJaponský regulátor znovu prošetří nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Daiči

Japonský jaderný regulátor včera oznámil, že zahájí opětovné prošetření událostí spojených s havárií jaderné elektrárny Fukušima Daiči z roku 2011. Oznámení přichází den poté, co japonský ministr životního prostředí uvedl, že provozovatel elektrárny společnost TEPCO zvažuje vypuštění radioaktivní vody z poškozené jaderné elektrárny do oceánu, protože ji zanedlouho údajně nebude mít kde skladovat.

Havárie jaderné elektrárny Fukušima Daiči se do historie zapsala jako jeden z nejzávažnějších incidentů na jaderných zařízeních v historii. Před více než 8 lety došlo po poškození elektrárny vlivem zemětřesení a následné vlny tsunami k protavení reaktorových nádob tří z šesti jaderných reaktorů.

Japonský Jaderný regulační úřad ve středu uvedl, že zahájí nové vyšetřování nehody, konkrétně například úniku radiace z poškozených reaktorových nádob. Podle úřadu radiace poklesla již dostatečně na to, aby bylo možné reaktorové budovy blíže prozkoumat.

Společnost TEPCO, která jadernou elektrárnu před havárií provozovala a doposud pracuje na likvidaci jejích následků, uvedla, že nádrže na skladování radioaktivní vody budou do roku 2022 plné. Společnost již dříve uvedla, voda z Fukušimy bude před vypuštěním do oceánu potřebovat další pročištění.

Pokud by vláda povolila vypuštění části kontaminované vody do oceánu, rozhořčila by tím místní rybáře i sousední země, jako Jižní Koreu. Ta si už minulý měsíc předvolala vysokého představitele japonského velvyslanectví, aby objasnil, jaké plány s vodou z Fukušimy Tokio má.

Jak vypadá Fukušima 8 let po havárii?

Přestože 8 let po havárii stále probíhají práce na likvidaci jejích následků, již téměř rok do ní mohou „zavítat“ návštěvníci z celého světa. Návštěvu jaderné elektrárny umožňuje virtuální exkurze po elektrárně, která nabízí 10 tras uvnitř prostoru elektrárny.