Jižní Korea otáčí a chce "rozumně využívat" jadernou energii
Rozvoj jaderné energetiky je pro Jižní Koreu jedním z důležitých strategických cílů. Nastupující prezident Yoon Suk-yeol učinil z jaderné energie jeden ze svých předvolebních slibů. Podle jihokorejské zpravodajské agentury Yonhap také kandidát na ministra průmyslu, Lee Chang-yang, při svém schvalovacím slyšení řekl, že jaderná energie je způsob, jak zvýšit energetickou bezpečnost a dosáhnout cílů nulových emisí uhlíku.
Oprášení dostavby JE Shin Kori
Nový prezident složil v úterý svou přísahu. Slíbil, že zvrátí politiku odcházejícího prezidenta Mun Če-ina, který se rozhodl postupně ukončit využívání jaderné energie, což byla politika, kterou zavedl po svém nástupu do funkce v roce 2017 a která následovala po havárii jaderné elektrárny Fukušima Daiči (Japonsko, 2011).
Nová jihokorejská vláda bude usilovat o obnovení v současnosti pozastavené výstavby dvou jaderných reaktorů v pobřežním kraji Uljin s očekávaným restartem výstavby v roce 2025, uvedly ve středu vládní a průmyslové zdroje.Jaderná elektrárna Hanul disponuje šesti reaktorovými bloky, které jsou součástí 1. fáze výstavby a dalšími dvěma bloky Shin Hanul 1 a 2, které by mohl doplnit ještě dva bloky APR-1400 (Shin Hanul 3 a 4); Zdroj: Korea Ulchin NPP
Vláda chce údajně obnovit výstavbu 3. a 4. bloku elektrárny Šin-Hanul. Navíc plánuje pokračovat v provozu stávajících jaderných reaktorů déle a udržet podíl výroby z jádra na úrovni přibližně 30 %.
Podpora exportu jaderných technologií
"Budu usilovat o rozumné využití jaderné energie, která je hlavním prostředkem energetické bezpečnosti a uhlíkové neutrality, a o zvýšení konkurenceschopnosti tohoto odvětví, abychom aktivně podpořili jeho export," uvedl Lee ve svém úvodním projevu.
Model dvoublokové elektrárny designu APR-1400. Autor: KHNP
V současné době se Jižní Korea podílí na výstavbě první jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech, JE Barakah.
Minulý měsíc společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) předložila Polsku tzv. technickou a cenovou nabídku na výstavbu šesti reaktorů APR-1400.
Podle průzkumu je veřejnost jaderné energetice nakloněna
Jižní Korea má v současné době 24 reaktorů, které zajišťují přibližně třetinu jihokorejské produkce elektřiny. Jaderná energetika byla pro zemi až do zavedení politiky postupného útlumu dlouho strategickou prioritou.
Původní plán výstavby reaktorů APR zahrnoval i spuštění nových reaktorů Shin-Hanul v letech 2022 a 2023; Zdroj: KHNP
Podle průzkumu veřejného mínění, kterého se v září 2021 zúčastnilo 1000 dospělých osob a který provedla společnost EmBrain Public jménem Korejské jaderné společnosti, má jaderná energetika v zemi i nadále podporu veřejnosti. Z výsledků průzkumu vyplývá, že 72,1 % respondentů podporuje využívání jaderné energie, zatímco 24,3 % je proti.
Mohlo by vás zajímat:
Jsem rád že bývalý prezident Jižní Koreje ,který se do funkce dostal podvodem ,snažil se zničit jihokorejskou jadernou energetiku a byl na dálkové ovládání z americké ambasády , selhal
Je dobré, že jižní Korea chce využívat jadernou energetiku ROZUMNĚ, cituji presidenta:
"Budu usilovat o rozumné využití jaderné energie..."
Vláda ..... plánuje pokračovat v provozu stávajících jaderných reaktorů déle a udržet podíl výroby z jádra na úrovni přibližně 30 %.
Ano, těch 20% či 30% je rozumná míra, USA stačí 20%, Čína se na 20% dostane (plán) až v 2050. OZE budou všude ve světě dominovat okolo 2050.
Poučíme se?
nicim nepodlozena dezinformace :-)
Tak to je zajímavá názorová otočka, protože bez výstavby nových jaderných bloků je u nás zachování podílu výroby z jádra na té "rozumné míře" 30 % dlouhodobě nerealizovatelné, stejně jako v Koreji.
Jaderná energetika v zemích co nemají jaderné zbraně velmi pomalu vyhyne,
je extrémně drahá a není bezpečná. Ale rušit fungující jaderné elektrárny má smysl jen v zemích, kde se jádra opravdu bojí, po špatných zkušenostech z minula.
Elektřina ze Slunce, větru a vody a akumulace elektřiny jsou budoucnost, po roce 2050 to bude celosvětová dominující realita, protože, jak neustále hlásám: technický pokrok nezastavíš.
Sny našich jaderníků o nových velkých i malých JE jsou schopny akorát zrujnovat naši ekonomiku. Jaderné palivo VŽDY budeme jen dovážet, jaderná energetika NENÍ energetická soběstačnost (když pomineme extrémní náklady a nebezpečnost).
Tento svůj názor zastávám již cca 30 let, zvláště po Fukušimě ....
Tož tak, Emile.
Tak jednak tento názor není založený na žádných reálných faktech, jen na samých zbožných přáních, která jsou s realitou často v rozporu, a hlavně je v rozporu s tím jak chce jádro využívat zmiňovaná Jižní Korea, která má evidentně názor opačný, přestože žádné jaderné zbraně nemá.
Jestli tu mohou nějaké sny něco zruinovat, tak to nejsou sny jaderníků, ale naopak sny podobné snům jednoho solárního důchodce...
ad Emil: to co byly v roce 2000 sny (o fotovoltaice) aktivního vědeckého pracovníka, nyní již důchodce,
je v roce 2022 ve všech vyspělých ekonomikách světa realita.
Je to úžasné, jak se mé sny splnily.
Řeč ovšem nebyla o snech z roku 2000.
Rozumně v tomhle případě znamená hodně.
Ano měli jsme pravdu. Bez jaderných elektráren to opravdu nepůjde.
Začínají se budovat ve velkém.
Budoucnost ještě ukáže jak moc je jaderná energetika zásadní.
Jsem přesvědčen, že má mnohem větší budoucnost, než si je většina lidí podporujících takzvané obnovitelné zdroje ochotna připustit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se