Domů
Jaderné elektrárny
Kamion dlouhý 54 metrů veze do Temelína nový separátor

Kamion dlouhý 54 metrů veze do Temelína nový separátor

Za pět dní má dorazit do jaderné elektrárny Temelín stotřicetitunový náklad, kdy 54 metrů dlouhý kamion doveze z Bratislavy nový separátor. Jde o zařízení v nejaderné časti elektrárny. Páru, která proudí na turbínu, zbavuje vlhkosti a přihřívá ji. Druhý separátor se bude převážet od 12. do 18. května. Energetici vymění dva separátory letos na druhém bloku, jehož dvouměsíční odstávka začne 12. června. Dva nové separátory zvýší výkon elektrárny o jednotky megawattů elektrických (MWe). ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Elektrárna je v druhé polovině plánované odstávky prvního bloku, jež začala 13. března a měla by trvat dva měsíce. Temelín letos na dva měsíce odstaví i druhý blok, podle plánu od 12. června. V roce 2021 vymění elektrárna separátory na prvním bloku.

Podle energetiků je náklad největší přepravou firmy ČEZ do jaderných elektráren od stavby Temelína. Náklad vyrazil z Bratislavy v pondělí o půlnoci. Firma Rádl, která přepravu zajišťuje, musela získat dvě desítky souhlasných stanovisek a povolení od úřadů. Do Temelína by měl separátor, který je 32,8 metru dlouhý a váží 195,6 tuny, dorazit 9. května. Kamion pojede pouze v noci. Dva dny stráví na Slovensku, tři na silnicích v ČR.

„Půjde o technicky náročnou akci, ale výsledkem by měl být vyšší výkon (elektrárny), aniž bychom spotřebovali více paliva. Z ekologického pohledu to přinese roční úsporu jednotek tisíc tun oxidu uhličitého,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Separátor veze souprava, jež má 18 náprav, na každé je osm kol vedle sebe. Hlavní soupravu doprovází šest doprovodných aut a jedno policejní. Jeden most, pod nímž souprava projede, podepřou stavaři ocelovou konstrukcí. V některých místech pojede souprava rychlostí jen pět kilometrů v hodině. „Detailní harmonogram jízdy odsouhlasila policie a po celé trase se mu přizpůsobila také veřejná hromadná doprava,“ uvedl Jiří Dědič ze společnosti Rádl.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 5,1 TWh.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Nový český plán: jaderná elektrárna do každého kraje
23. červen 2022, 09:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Josef Novák
5. květen 2020, 14:59

Stotřicetitunový náklad...váží 196 tun. A sakra. Snad aspoň plánovači odstávky mají správný údaj.

St
5. květen 2020, 16:15

Tak ať jej v pořádku dovezou a hlavně ať pak dlouho a spolehlivě slouží.

petr
5. květen 2020, 17:25

Může prosím autor článku sdělit o kolik MW se zvýší výkon a kolik tato legrace bude stát ?

děkuji

energetik
7. květen 2020, 11:14

"Dva nové separátory zvýší výkon elektrárny o jednotky megawattů elektrických (MWe)"

Na jaký výkon bude tedy navýšena licence na výrobu elektřiny? A generátor má ještě výkonovou rezervu?

Jiří Navrátil
9. květen 2020, 14:16

Kdo vyrobil separátor ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se