Domů
Jaderné elektrárny
KEPCO podalo žádost o povolení odstavit dva své jaderné bloky
Jaderná elektrárna Ohi, zdroj: IAEA Imagebank, Flickr

KEPCO podalo žádost o povolení odstavit dva své jaderné bloky

Japonská společnost KEPCO, Kensai Electric Power Company, podala žádost o povolení vyřadit trvale z provozu první a druhý blok jaderné elektrárny Ohi. O svém úmyslu vyřadit zmíněné bloky společnost informovala již v závěru minulého roku.

Jaderná elektrárna Ohi (Ói) nacházející se na západním pobřeží ostrova Hokkaidó se sestává ze 4 tlakovodních reaktorů. Dva nejstarší z nich byly spuštěny na konci 70. let, novější dva poté na začátku 90. let. Právě ty starší jsou jedinečné tím, že jako jediné v Japonsku využívají systém havarijního chlazení ledem. V případě nouze jsou do prostoru okolo nádoby kontejnmentu uvolněny bloky ledu, které jsou schopné velmi rychle zchladit vznikající páru, a tak snížit potenciálně nebezpečně narůstající tlak.

Dva nejstarší bloky Ohi 1 a 2 jsou odstaveny už od roku 2011. Jejich znovu zprovoznění je podmíněné řadou investic vedoucí ke zvýšení bezpečnosti a splnění zpřísněných standardů. Muselo by tak dojít například ke zesílení zdí budovy kontejnmentu. Odhadované náklady na tato opatření dosahují výše 7,3 miliard dolarů.

Z tohoto důvodu společnost KEPCO již na konci minulého roku oznámila, že pro zmíněné dva bloky nebude žádat o udělení povolení k opětovného provozu. Naopak začne připravovat jejich trvalé vyřazení.

V tomto týdnu KEPCO podalo oficiální žádost o povolení vyřadit první a druhý blok Ohi, každý o instalovaném výkonu 1 175 MWe. Následně společnost předá Jadernému regulačnímu úřadu na schválení detailní plán jednotlivých zamýšlených prací.

Současně aktuálně probíhají práce na uvedení do provozu třetího a čtvrtého bloku téže elektrárny. 13. února byl třetí blok plně zavezen jaderným palivem. V nejbližší době budou pokračovat další nutné kroky k jeho uvedení do komerčního provozu.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516