Domů
Jaderné elektrárny
KEPCO podalo žádost o povolení odstavit dva své jaderné bloky

KEPCO podalo žádost o povolení odstavit dva své jaderné bloky

Japonská společnost KEPCO, Kensai Electric Power Company, podala žádost o povolení vyřadit trvale z provozu první a druhý blok jaderné elektrárny Ohi. O svém úmyslu vyřadit zmíněné bloky společnost informovala již v závěru minulého roku.

Jaderná elektrárna Ohi (Ói) nacházející se na západním pobřeží ostrova Hokkaidó se sestává ze 4 tlakovodních reaktorů. Dva nejstarší z nich byly spuštěny na konci 70. let, novější dva poté na začátku 90. let. Právě ty starší jsou jedinečné tím, že jako jediné v Japonsku využívají systém havarijního chlazení ledem. V případě nouze jsou do prostoru okolo nádoby kontejnmentu uvolněny bloky ledu, které jsou schopné velmi rychle zchladit vznikající páru, a tak snížit potenciálně nebezpečně narůstající tlak.

Dva nejstarší bloky Ohi 1 a 2 jsou odstaveny už od roku 2011. Jejich znovu zprovoznění je podmíněné řadou investic vedoucí ke zvýšení bezpečnosti a splnění zpřísněných standardů. Muselo by tak dojít například ke zesílení zdí budovy kontejnmentu. Odhadované náklady na tato opatření dosahují výše 7,3 miliard dolarů.

Z tohoto důvodu společnost KEPCO již na konci minulého roku oznámila, že pro zmíněné dva bloky nebude žádat o udělení povolení k opětovného provozu. Naopak začne připravovat jejich trvalé vyřazení.

V tomto týdnu KEPCO podalo oficiální žádost o povolení vyřadit první a druhý blok Ohi, každý o instalovaném výkonu 1 175 MWe. Následně společnost předá Jadernému regulačnímu úřadu na schválení detailní plán jednotlivých zamýšlených prací.

Současně aktuálně probíhají práce na uvedení do provozu třetího a čtvrtého bloku téže elektrárny. 13. února byl třetí blok plně zavezen jaderným palivem. V nejbližší době budou pokračovat další nutné kroky k jeho uvedení do komerčního provozu.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.