Konec roku znamená konec i pro trio evropských jaderných reaktorů

DomůJaderné elektrárnyKonec roku znamená konec i pro trio evropských jaderných reaktorů

Na konci tohoto roku dojde k odstavení tří evropských jaderných bloků. Po 47 letech provozu byla odstavena první švýcarská jaderná elektrárna Mühlenberg. K tomuto veteránovi se přidá ještě druhý blok ve švédské jaderné elektrárně Ringhals a druhý blok německé jaderné elektrárny Philippsburg.

20. prosince byla od přenosové soustavy odpojena první švýcarská jaderná elektrárna. Energetická společnost BKW Energie na konci roku 2013 oznámila, že jaderná elektrárna Mühlenberg se svým jediným blokem bude uzavřena již na konci roku 2019. Plánovaný termín byl původně určen na konec 2022. Ke změně termínu došlo z důvodu nejistoty ohledně trendu vývoje politických a regulačních opatření.

Jaderná elektrárna Mühlenberg s varným reaktorem (BWR) o elektrickém výkonu 372 MWe byla spuštěna v roce 1972. Za 47 let provozu vyrobila celkem 130 TWh elektrické energie a pokrývala celkem 5 % poptávky po elektrické energii v zemi. Mühlenberg se stal první trvale odstavenou jadernou elektrárnou ve Švýcarsku.

BKW Energie uvedla, že práce na demontáži v Mühlenbergu začnou 6. ledna. Očekává se, že demontáž jaderné elektrárny bude trvat asi 15 let. Podle studie z roku 2016 se počítá s celkovými náklady ve výši 3 miliard švýcarských franků (70 miliard korun).

Odstavení po 44 letech ve Švédsku

Švédský Vattenfall oznámil, že 2. blok jaderné elektrárny Ringhals bude definitivně odstaven 30. prosince v 9 hodin ráno. Blok bude odstaven po 44 letech provozu. Za tu dobu vyrobil celkem 215 TWh elektrické energie.

Ddefinitivní odstavení tlakovodního reaktoru (PWR) o elektrickém výkonu 807 MWe začalo v září, kdy reaktor přešel do fáze „coast down“. To znamená, že výkon reaktoru klesá se snižováním energie v jaderném palivu. V listopadu klesl výkon pod 50 % a jedna ze dvou turbín byla odstavena. Dne 30. prosince bude odstavena druhá turbína.

Vattenfall datum vyřazení reaktoru z provozu oznámil v říjnu 2015 . 1. blok s varným reaktorem (BWR) o elektrickém výkonu 878 MWe bude vyřazen v roce 2020, také po 44 letech provozu. Rozhodnutí o ukončení provozu 1. a 2. bloku o pět let dříve oproti původnímu plánu bylo přijato z ekonomických důvodu.

Očekává se, že 3. a 4. blok s tlakovodními reaktory (PWR) zůstanou v provozu do roku 2041 a 2043. 3. blok o elektrickém výkonu 1070 MWe byl uveden do provozu v roce 1981 a 4. blok o elektrickém výkonu 1120 MWe byl uveden do provozu v roce 1983.

Odstavení dle zákona

Německá EnBW uvedla, že plánuje trvalé odstavení 2. bloku v jaderné elektrárně Philippsburg nejpozději do konce roku, jak stanovuje německý Zákon o atomové energii.

Společnost EnBW obdržela povolení od ministerstva životního prostředí Bádenska-Württemberska k vyřazení z provozu a demontáži tlakovodního reaktoru (PWR). 2. blok jaderné elektrárny Philippsburg má elektrický výkon 1392 MWe a byl uvedena do provozu v roce 1985.

Demontáž bloku začne demontáží primárního okruhu v druhé polovině roku 2020. EnBW očekává, že demontáž celého bloku bude trvat asi 10 až 15 let.

Zdroj úvodní fotografie: EnBW