Domů
Jaderné elektrárny
Kontrola francouzské jaderné elektrárny Cruas po pondělním zemětřesení potrvá do pátku
Jaderná elektrárna Cruas na řece Rhôna. Autor: https://www.flickr.com/photos/jeanlouis_zimmermann/

Kontrola francouzské jaderné elektrárny Cruas po pondělním zemětřesení potrvá do pátku

Kontrola francouzské jaderné elektrárny Cruas, kterou si vyžádalo pondělní silné zemětřesení, zatím neprokázala žádné poškození. Informovala o tom dnes francouzská státní energetická společnost EDF. Jihovýchod Francie postihly v pondělí otřesy o síle 5,4 stupně. Nové otřesy dnes pocítili obyvatelé Alsaska, zemětřesení s epicentrem nedaleko Štrasburku mělo ale jen 3,1 stupně.

V pondělí zemětřesení zaznamenali lidé v pásu od Lyonu na východě po Montpellier na jihu. Nejsilněji otřesy postihly departementy Drôme a Ardeche a v nich města Montélimar a Teil. Zranění utrpěli čtyři lidé. Jednu osobu převezli do nemocnice ve vážném stavu.

Ministr vnitra Christophe Castaner dnes slíbil, že stát postiženým oblastem pomůže při rekonstrukci. Později zavítal do města Teil, které otřesy postihly nejvíce. Podle starosty Teilu Oliviera Pévérelliho poškození utrpělo asi 200 domů, které jsou v nynějším stavu „jen stěží obyvatelné“.

Ilustrační foto

Jaderná elektrárna Cruas, která leží několik kilometrů severně od Montélimaru, kvůli kontrole po zemětřesení zastavila už v pondělí provoz tří ze čtyř reaktorů. Čtvrtý reaktor je kvůli údržbě již delší dobu mimo provoz. Zatím sice žádné škody nenalezeny nebyly, podle agentury AFP ale budou testy pokračovat. S obnovením provozu elektrárny se počítá až v pátek, termín by se ale podle zástupce ředitele zařízení Régise Clémenta mohl ještě změnit. Jaderná elektrárna Tricastin, která leží jižně od Montélimaru, v pondělí uvedla, že žádné škody nezaznamenala, a pokračuje proto v běžném provozu.

Pondělní zemětřesení bylo podle agentury AFP s 5,4 stupni nejsilnější v kontinentální části Francie od roku 2003. Dnes se země na východě Francie třásla znovu. Epicentrum leželo nedaleko Štrasburku. Otřesy ale byly mnohem slabší, dosáhly jen 3,1 stupně. Podle místních úřadů nikdo neutrpěl zranění a zjištěné škody jsou zanedbatelné.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Studio N: Rusko odpálením jaderné elektrárny jen vydírá, říká Drábová
9. srpen 2022, 14:24
Nejen Adularya, Turci mají problém i se stavbou jaderné elektrárny. Rosatom jim vypověděl smlouvu
7. srpen 2022, 07:13
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
PETRIK
13. listopad 2019, 09:16

Co na to ministr Havlicek,je to opravdu bezpecne?Kam zene nasi civilizaci?

Jan Skoupý
13. listopad 2019, 14:16

Doporučil bych vám si něco nastudovat o Jaderné energetice a o ní v české republice. Možná vám napovím, že kdybyste to udělal, tak se dozvíte že JE leží mimo seismicky aktivní oblasti a jsou projektovány i na nějaké to zemětřesení.

Milan Vaněček
13. listopad 2019, 14:40

Všechny velké jaderné havarie byly zaviněny lidskou chybou. Někdy ty lidské chyby vznikmou pod tlakem vnějších událostí (tsunami v Japonsku, lidské chyby ve Fukušimě I, ne v Fukušimě II), jindy vnější přírodní události ani nebyly zapotřebí (Černobyl, 3 miles island, naše A1, ...).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se