
Kori 1 bude první demontovanou jadernou elektrárnou v Jižní Koreji
Jihokorejský jaderný regulátor dal zelenou demontáži prvního bloku jaderné elektrárny Kori 1, který tak bude vůbec prvním trvale vyřazeným blokem v zemi. Jaderná elektrárna ukončila po téměř čtyřiceti letech svůj provoz již v roce 2017. Práce na její demontáži by měly zabrat více než dekádu.
Výstavba jaderných bloků se ve světle energetické krize z nedávných let dostala opět do centra pozornosti, a to nejen v Evropě. Kromě plánů na výstavbu nových bloků však současně dochází k vyřazování a demontáži již vysloužilých elektráren. K demontáži první jaderné elektrárny se chystá i Jižní Korea, kde jaderný regulátor dal v minulém týdnu souhlas k demontáži bloku Kori 1.
Kori 1 byl vůbec prvním komerčně provozovaným jaderným blokem v Jižní Koreji, a to od roku 1978. Blok byl nicméně po 39 letech provozu trvale odstaven v roce 2017. Tamní jaderný regulátor nyní schválil plán společnosti KHNP na demontáž bloku. Ta by měla trvat celkem 12 let a vyžádat si v přepočtu na 810 milionů dolarů.
Úřad pro jadernou bezpečnost podle agentury uvedl, že plán demontáže předložený společností KHNP splňuje veškeré technické požadavky. Toto rozhodnutí tak otevírá cestu k trvalému vyřazení vůbec první jaderné elektrárny v zemi, která je pátým největším výrobcem elektřiny z jádra na světě.
Odborníci z odvětví podle Reuters uvedli, že demontáž Kori 1 by mohla Jižní Koreji otevřít cestu k účasti na zahraničních projektech demontáže jaderných zařízení. Tomuto odvětví dominují Spojené státy americké, nicméně v posledních letech nicméně svou aktivitu na tomto trhu navyšují i německé či japonské společnosti.
Jaderná energetika hraje v elektroenergetickém mixu Jižní Koreje významnou roli. Podle agentury Reuters s odvoláním na vládní data se jaderné zdroje podílely v loňském roce na výrobě elektřiny v zemi bezmála jednou třetinou.
Mohlo by vás zajímat:
Tak tady je vidět v reálném přenosu životnost korejských jaderných reaktorů. Necelých 40 let. To je realita.
A taky co může být v budoucnu dobrý biznis: demontáž starých reaktorů.
Ne, Vaněčku, tady je "vidět v reálném přenosu" akorát to, že opět vůbec nevíte o čem píšete. Tento blok byl uzavřen proto, že tehdejší protijaderný prezident Moon Jae-in chtěl jadernou energetiku v Jižní Koreji zlikvidovat, zastavil přípravu výstavby dalších bloků a odmítal prodlužování životnosti těch stávajích jako právě tohoto, kterému vypršela 40letá provozní licence, cituji: "I will scrap all preparations to build new reactors currently underway and will not extend the lifespan of current reactors". S životností reaktoru to uzavření, které on osobně navštívil, nemělo vůbec nic společného.
Ano, o životnosti reaktoru rozhodují zodpovědní zvolení politici a zodpovědný jaderný úřad té které země.
Takže bylo rozhodnuto.
Nebo má o ní rozhodovat někdo jako Emil?
Ne, Vaněčku, politici o životnosti reaktoru nemají co rozhodovat. Politici pouze mohou, stejně jako v tomto případě, zařídit aby nedošlo k prodloužení licence k provozu, bez ohledu na jeho životnost. O "životnosti" reaktoru rozhoduje pouze to, zda je reaktor schopen i nadále plnit požadavky na jadernou bezpečnost, což posuzuje jaderný dozor. Na takové posuzování ovšem vůbec nedošlo, protože KHNP kvůli výše zmíněnému postoji korejského prezidenta a korejské vlády vůbec o prodloužení licence nežádala a reaktor odstavila.
Tak to obvykle končí. Po havarii ve Fukušimě to taky bylo politické rozhodnutí reflektující mínění společnosti v Japonsku.
Ty výpočty "ziskovosti" JE jsou velmi pofiderní po obvyklé 40-leté licenci.
Tak to obvykle končí - Vaněčkovým oslím můstkem na Fukušimu, který značí že argumenty k původnímu tématu (životnost korejských jaderných reaktorů) došly.
Co dodat, vše o životnpsti prvého korejského reaktoru jsem řekl, realita je jasná. Vláda země a národní úřad pro jadernou bezpečnost-ty rozhodnou o konci (nebo prodloužení) jaderného reaktoru, obvykle po 40 letech.
Ne sny investorů, že po splacení obrovské investice někdy po 30-40 letech začnou konečně vydělávat....
Ano, realita je jasná, vše co jste o životnosti napsal bylo jako obvykle úplně mimo. Vláda o životnosti vůbec nerozhoduje, odstavení tohoto reaktoru s životností nemělo vůbec nic společného, provozovatel na základě prezidentem prosazované energetické politiky vůbec o prodloužení licence k provozu nežádal.
Konec "obvykle po 40 letech" je další váš výmysl, žádný takový konec obvyklý není, technicky těm reaktorům naopak obvykle nic nebrání v provozu minimálně 60 let.
Reaktory Kori-2, Kori-3 už těch 40 let překročily na naopak se tam pracuje na dalším prodloužení jejich životnosti. Stejně to mohlo být i u reaktoru Kori-1, kdyby to umožňovala tehdejší energetická politka země.
v Japonsku reaktory postupně znovu uvádí do provozu, a v Německu už také zjistili že bez jádra to nebude úplně ono, do Koreje poznatek dorazí během následujících několika až několika desítek let
Menšinu reaktorů postupně uvádí do provozu, většina z více než 50 japonských reaktorů je vyřazena.
Japonsko buduje především OZE.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se