
Koronavirus zdrží proces výstavby jaderných bloků v Bulharsku, zájemci dostanou více času k podání nabídek
Bulharsko kvůli pandemii koronaviru prodlouží termín podání závazných nabídek na výstavbu jaderné elektrárny Belene. Důvodem je omezený přístup investorů k dokumentům a dalším podkladům nezbytným k podání nabídky.
Dopady pandemie koronaviru mají další, relativně neočekávaný, dopad na energetický průmysl. Agentura Reuters informovala o tom, že Bulharsko prodlouží termín pro podání závazných nabídek zájemců o stavbu jaderné elektrárny Belene.
Původní termín pro podání závazných nabídek byl do konce letošního dubna. Jak ovšem vyplývá z nedělního prohlášení bulharské ministryně energetiky Temenužka Petkovová, termín nakonec bude posunut. S ohledem na dynamický vývoj ohledně pandemie ministryně zatím nezveřejnila nový termín, ale pouze indikovala, že se nebude jednat o významné prodloužení termínu.
„V současné době nejsme schopni zajistit přístup zájemců k potřebným dokumentům a budeme muset prodloužit termín pro podání nabídek do doby, než přístup dokážeme zajistit. Může se jednat o prodloužení o měsíc, měsíc a půl,“ uvedla Petkovová.
Koronavirus má již nyní významné dopady na spotřebu elektřiny. Zpoždění a případně i přehodnocení některých energetických projektů tak může být dalším dopadem, který koronavirus způsobí.
O výstavbu jaderné elektrárny Belene se aktuálně zajímá pět společností. Mezi nimi jsou společnosti Rosatom, čínská CNNC a korejská KHNP, které se zajímají také o výstavbu nového jaderného bloku v ČR. Účastnit se mají také společnost Framatome a General Electric, ty nenabízejí vlastní typ reaktoru a chtějí zajistit dodávky materiálů, zařízení a financování.
U bulharského města Belene mají dle aktuálních plánů vyrůst dva jaderné bloky typu VVER-1000/V-466, každý o tepelném výkonu 3000 MWt a elektrickém výkonu 1000 MW. Projekt jaderné elektrárny Belene měl být již jednou realizován. O jeho ukončení se rozhodlo v roce 2012 a ruský Rosatom byl za ukončení odškodněn částkou téměř 17 mld. Kč. O oživení projektu se rozhodlo v červnu 2018.
Mohlo by vás zajímat:
JE Belene, to je opět jeden z těch "nekonečných evropských jaderných příběhů". Betonování základové desky začalo již roku 1987 = před 33 roky. Na staveniště bylo postupně dodáno 80 % všech potřebných komponent , včetně jednoho reaktoru 1000 MW vyrobeného ve Škodě Plzeň . Pak se ale změnil režim a došly peníze. Když to chtěli dostavět podruhé, tak jim zase - "nový náčelník z Washigtonu" - vynadal, že to zadali nepříteli Rusku a tak Rusku platili nakonec -"mastné penále". Nyní tedy dojde na minimálně třetí pokus, jak tuto JE dostavět. Snad ? Konečně ?
Na kolik vyjde 1 kwh? To uz by vlada mohla vsem obyvatelum davat +++ spotrebice zdarma a jeste by zbylo na vystavbu plynovek.Idealni poloha zeme na FVE.
Počítám, že celková doba výstavby této elektrárny dosáhne 50 let.
1.Nyní se prodlouží výběrové řízení díky koronaviru.
2.Pak se bude zdlouhavě řešit stavební povolení.
3.Pak do toho všeho zasáhne EU , kde třeba Rakušani podají žalobu a bude se to řešit
P.S. Maďaři měli vybraného dodavatele = Rosatom již 2014 a nyní je termín prvního lití betonu konec r. 2021, možná spíše začátek 2022. Minimálně 7 let od výběru dodavatele po začátek stavby. Pokud to Bulhaři zopakují a pak to Rosatom bude 10 let stavět, tak to máme právě těch 50 let celkem.
Belene má křivě vybetonovanou základovou desku malý montážní otvor pro reaktor a leží v záplavovém území.
Ostatně jako elektrárna Mělník...
Drží Bulharům palce, aby co nejdříve tu JE dokončili a měli tak stabilní zdroj levné EE.
Aby ta elektřina byla levná, musel by jim tu elektrárnu někdo koupit a dát darem.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se