Domů
Jaderné elektrárny
Koronavirus zdrží proces výstavby jaderných bloků v Bulharsku, zájemci dostanou více času k podání nabídek
<p>Zdroj: Wikimedia Commons.</p>
Zdroj: Wikimedia Commons.

Koronavirus zdrží proces výstavby jaderných bloků v Bulharsku, zájemci dostanou více času k podání nabídek

Bulharsko kvůli pandemii koronaviru prodlouží termín podání závazných nabídek na výstavbu jaderné elektrárny Belene. Důvodem je omezený přístup investorů k dokumentům a dalším podkladům nezbytným k podání nabídky.

Dopady pandemie koronaviru mají další, relativně neočekávaný, dopad na energetický průmysl. Agentura Reuters informovala o tom, že Bulharsko prodlouží termín pro podání závazných nabídek zájemců o stavbu jaderné elektrárny Belene.

Původní termín pro podání závazných nabídek byl do konce letošního dubna. Jak ovšem vyplývá z nedělního prohlášení bulharské ministryně energetiky Temenužka Petkovová, termín nakonec bude posunut. S ohledem na dynamický vývoj ohledně pandemie ministryně zatím nezveřejnila nový termín, ale pouze indikovala, že se nebude jednat o významné prodloužení termínu.

V současné době nejsme schopni zajistit přístup zájemců k potřebným dokumentům a budeme muset prodloužit termín pro podání nabídek do doby, než přístup dokážeme zajistit. Může se jednat o prodloužení o měsíc, měsíc a půl,“ uvedla Petkovová. 

Koronavirus má již nyní významné dopady na spotřebu elektřiny. Zpoždění a případně i přehodnocení některých energetických projektů tak může být dalším dopadem, který koronavirus způsobí.

O výstavbu jaderné elektrárny Belene se aktuálně zajímá pět společností. Mezi nimi jsou společnosti Rosatom, čínská CNNC a korejská KHNP, které se zajímají také o výstavbu nového jaderného bloku v ČR. Účastnit se mají také společnost Framatome a General Electric, ty nenabízejí vlastní typ reaktoru a chtějí zajistit dodávky materiálů, zařízení a financování.

U bulharského města Belene mají dle aktuálních plánů vyrůst dva jaderné bloky typu VVER-1000/V-466, každý o tepelném výkonu 3000 MWt a elektrickém výkonu 1000 MW. Projekt jaderné elektrárny Belene měl být již jednou realizován. O jeho ukončení se rozhodlo v roce 2012 a ruský Rosatom byl za ukončení odškodněn částkou téměř 17 mld. Kč. O oživení projektu se rozhodlo v červnu 2018.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
energetik II
24. březen 2020, 08:21

JE Belene, to je opět jeden z těch "nekonečných evropských jaderných příběhů". Betonování základové desky začalo již roku 1987 = před 33 roky. Na staveniště bylo postupně dodáno 80 % všech potřebných komponent , včetně jednoho reaktoru 1000 MW vyrobeného ve Škodě Plzeň . Pak se ale změnil režim a došly peníze. Když to chtěli dostavět podruhé, tak jim zase - "nový náčelník z Washigtonu" - vynadal, že to zadali nepříteli Rusku a tak Rusku platili nakonec -"mastné penále". Nyní tedy dojde na minimálně třetí pokus, jak tuto JE dostavět. Snad ? Konečně ?

PE
24. březen 2020, 08:46

Na kolik vyjde 1 kwh? To uz by vlada mohla vsem obyvatelum davat +++ spotrebice zdarma a jeste by zbylo na vystavbu plynovek.Idealni poloha zeme na FVE.

energetik II
24. březen 2020, 09:27

Počítám, že celková doba výstavby této elektrárny dosáhne 50 let.

1.Nyní se prodlouží výběrové řízení díky koronaviru.

2.Pak se bude zdlouhavě řešit stavební povolení.

3.Pak do toho všeho zasáhne EU , kde třeba Rakušani podají žalobu a bude se to řešit

P.S. Maďaři měli vybraného dodavatele = Rosatom již 2014 a nyní je termín prvního lití betonu konec r. 2021, možná spíše začátek 2022. Minimálně 7 let od výběru dodavatele po začátek stavby. Pokud to Bulhaři zopakují a pak to Rosatom bude 10 let stavět, tak to máme právě těch 50 let celkem.

Energetik 007
24. březen 2020, 10:34

Belene má křivě vybetonovanou základovou desku malý montážní otvor pro reaktor a leží v záplavovém území.

Ostatně jako elektrárna Mělník...

St
24. březen 2020, 12:23

Drží Bulharům palce, aby co nejdříve tu JE dokončili a měli tak stabilní zdroj levné EE.

Jan Veselý
24. březen 2020, 13:25

Aby ta elektřina byla levná, musel by jim tu elektrárnu někdo koupit a dát darem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se