Koronavirus má za následek výrazný pokles spotřeby elektřiny. V Itálii klesla o 16 %, ve Francii dokonce o 22 %

DomůElektřinaKoronavirus má za následek výrazný pokles spotřeby elektřiny. V Itálii klesla o 16 %, ve Francii dokonce o 22 %

Spotřeba elektrické energie v evropských zemích vlivem omezení v souvislosti s infekčním onemocněním Covid-19 významně klesá. Největší pokles hlásí Itálie a Francie, kde spotřeba ve 12. týdnu klesla o 16-20 % ve srovnání s dlouhodobým průměrem. S narůstajícím úsilím zemí pro zpomalení šíření viru lze očekávat, že podobný pokles bude brzy zaznamenán i v dalších evropských zemích.

Rozšiřující se nákaza způsobená novým koronavirem ovlivňuje téměř každé odvětví, restaurace, kina a obchody se uzavírají, průmyslová výroba se omezuje, v některých odvětvích se dokonce zcela zastavila. Dochází k omezování pohybu obyvatel. Ruku v ruce s tím klesá i spotřeba elektřiny.

Spotřeba elektřiny v Itálii, která je aktuálně nejvíce zasaženou zemí, klesla během minulého týdne, tedy druhého týdne zavedených opatření pro omezení pohybu obyvatel o 16 % ve srovnání s jejím pětiletým průměrem pro stejný týden v březnu. Během prvního týdne karantény přitom pokles spotřeby ve srovnání s průměrem zaznamenal cca 3 %. Uvádí to data italského provozovatele přenosové soustavy (PPS), společnosti Terna.

V oblastech země nejvíce zasažených nákazou, konkrétně ve středních a severních regionech, kde bylo omezení pohybu poprvé zavedeno, v některých částech dokonce před 9. březnem, došlo na začátku minulého týdne k poklesu zatížení elektrizační soustavy o více než 20 %.

To, že by za poklesem spotřeby stála teplota lze vyloučit. Například v Miláně se teplota v průběhu března pohybovala v průměru o 0,5 °C pod teplotním normálem. Podprůměrné teploty obvykle znamenají nárůst spotřeby elektřiny, což naznačuje, že zmiňovaný pokles souvisí s opatřeními zavedenými proti šíření nákazy.

V ostatních, méně postižených regionech došlo k významně menšímu poklesu spotřeby. To naznačuje, že 16% pokles italské spotřeby po celé zemi může být začátkem dalšího poklesu poté, co všechny regiony stráví delší dobu v karanténě.

Spolu s poklesem spotřeby poklesla i cena elektřiny v Itálii, spotový trh zaznamenal pokles o 20 %, cena pro dodávku elektřiny v dubnu klesla dokonce o 23 %.

Podobný scénář lze očekávat v dalších zemích

Vzhledem k tomu, že opatření na boj proti šíření viru jsou zpřísňována postupně i v dalších evropských zemích, lze očekávat podobný pokles spotřeby postupně napříč celou Evropou. Průběh zavádění opatření v Itálii předznamená vývoj, který následuje i v dalších evropských zemích, často o jeden nebo dva týdny později.

Mezi země s nejpřísnějšími opatřeními se řadí Francie, Španělsko, Norsko nebo Nizozemsko. Od dnešního týdne bude následovat i Německo a přidá se pravděpodobně i Spojené království.

Ve Francii, která omezila pohyb obyvatel od 17. března je pokles spotřeby již nyní dokonce výraznější než v Itálii. Průměrná spotřeba po zavedení opatření klesla dle ICIS oproti březnové průměrné úrovni o 22 %.

Důvodem pro nižší spotřebu elektřiny ve Francii podle provozovatele přenosové soustavy je, že více lidí pracuje z domova a velcí průmysloví odběratelé snižují odběr.

„Spotřeba elektřiny se v ranních hodinách zvyšuje pomaleji a nedosáhne vrcholu do jedné hodiny odpolední. Spotřeba v průběhu dne také výrazně rychleji klesá než za normálních okolností,“ uvedl pro agenturu Reuters provozovatel francouzské soustavy.

V Německu bylo zavedeno omezení pohybu obyvatel teprve minulý týden a to navíc jen v některých spolkových zemích, například Bavorsko jej zavedlo od soboty. Spotřeba elektřiny se tak stále drží o jednotky procent pod dlouhodobým průměrem.

Od dnešního dne však bylo omezení pohybu obyvatel zavedeno plošně pro celé Německo. Omezení spotřeby v Německu lze očekávat zároveň v souvislosti s omezením průmyslové výroby, např. německé automobilky zcela přeruší výrobu ve svých továrnách ve většině případů počínaje dneškem.

Průměrná spotřeba elektřiny ve Spojeném království v březnu doposud klesla o 7 % ve srovnání s pětiletým průměrem. Během tohoto období byly teploty ve Velké Británii ve skutečnosti o 2 °C nižší než teplotní normál.

Pokles spotřeby elektřiny ve 12. týdnu letošního roku. Zdroj: FT.comAutor úvodní fotografie: Markus Spiske, Unsplash