Domů
Jaderné elektrárny
Le Monde: Jediná firma na recyklaci uranu z francouzských elektráren je v Rusku
Kaskáda plynových odstředivek pro obohacování uranu; Autor: US Department of Energy

Le Monde: Jediná firma na recyklaci uranu z francouzských elektráren je v Rusku

Jediná továrna, která dokáže takzvaně recyklovat uran z 56 reaktorů francouzských jaderných elektráren, je v Rusku. Napsal to deník Le Monde. Až do října francouzská skupina Orano posílala uran na Sibiř do závodu v Seversku, který patří ruské firmě Rosatom. Pokračující válka na Ukrajině, kvůli které zavedly evropské země protiruské sankce a která zdůraznila energetickou závislost Evropy na Moskvě, tak může ovlivnit i zpracování odpadu z francouzské jaderné energetiky.

Na rozdíl od několika zemí východní Evropy není Francie u provozu svých 18 jaderných elektráren závislá na palivu z Ruska. Přírodní uran Francie dováží z Nigeru, Kazachstánu, Uzbekistánu a z Austrálie, zpracovává se v závodech v departementech Aude a Drôme. Palivo se vyrábí v závodech francouzské firmy Framatome nebo u amerického Westinghousu.

Pokud by se uran z vyhořelého paliva z francouzských elektráren přestal vyvážet ke zpracování, změnil by se na odpad z materiálu, který lze znovu využít.

Nevládní organizace Greenpeace zdokumentovala nejméně pět dodávek uranu z Francie do Ruska mezi loňským a letošním lednem. Podle Greenpeace se v Dunkerqueu nakládal uran na ruskou loď ještě na konci letošního října. Vedení francouzské pobočky Greenpeace vyzývá k ukončení tohoto obchodu, přestože jaderný průmysl není předmětem unijních protiruských sankcí.

Ilustrační foto

Firma Orano potvrdila „pět nebo šest zásilek“ do Ruska o celkovém objemu 1150 tun. Smlouvu uzavřenou s Rosatomem v roce 2020 už ale firma ukončila, poslední zásilka odjela v říjnu, řekl deníku Le Monde představitel podniku.

V letech 1972 až 2010 bylo do Ruska odesláno několik tisíc tun recyklovaného uranu. V roce 2010 byl tento vývoz zastaven z ekonomických důvodů – cena přírodního uranu byla nízká – ale také z důvodů ochrany životního prostředí. Proces, který se tehdy používal k přeměně uranu v Seversku, byl obzvláště znečišťující. Od roku 2013 už se konvertovaný a obohacený recyklovaný uran nepoužívá, protože ho ve Francii šlo využít jen v jediné elektrárně v Cruase v departementu Ardèche. Firma EDF uvedla, že uvažuje o obnovení této elektrárny od roku 2023, právě aby ukázala využitelnost recyklovaného uranu.

Ve Francii se mezitím recyklovaný uran hromadí, v překladištích v jižní Francii ho je 34.000 tun. Každý rok přibyde dalších zhruba 1000 tun, uvádí Le Monde. Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) kvůli objemům v těchto skladech a blížícímu se vyčerpání jejich kapacit zvažuje přehodnocení kvalifikace vyhořelého paliva na radioaktivní odpad.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Emil
29. listopad 2022, 14:29

Takhle zmatený článek už jsem dlouho neviděl. "Jediná továrna, která dokáže takzvaně recyklovat uran z 56 reaktorů francouzských jaderných elektráren, je v Rusku" a proto "Ve Francii se mezitím recyklovaný uran hromadí", a proto ASN "zvažuje přehodnocení kvalifikace vyhořelého paliva na radioaktivní odpad".

"Firma EDF uvedla, že uvažuje o obnovení této elektrárny od roku 2023" (Cruas), jejíž tři bloky ze čtyř jsou však normálně v provozu, čtvrtý je v pravidelné odstávce a má být spuštěný za týden...

Závod na recyklaci použitého paliva společnosti Orano v La Hague vůbec zmíněn není, přestože ročně zpracuje kolem 1700 tun použitého paliva.

Bohužel v ČTK absolutně nedokážou rozlišovat mezi pojmy vyhořelé palivo, recyklovaný uran, obohacený uran, MOX palivo a podle toho článek taky vypadá...

Martin V.
29. listopad 2022, 20:48

A nebyl by někdo schopný publikovat méně zmatený článek na stejné téma jako je tento z ČTK podle Le Monde?

Francie má přeci závod Le Hague. K čemu ho tedy dnes využívá?

https://en.wikipedia.org/wiki/La_Hague_site

Přepracování vyhořelého jaderného paliva má přes všechny komplikace lepší perspektivu než pohřbení uranu a plutonia spolu se štěpnými produkty do trvalého úložiště vysokoaktivního odpadu, nebo ne?

hellokitty
30. listopad 2022, 10:46

a comu takemu nerozumiete na vete "Napsal to deník Le Monde."?

Baton David
30. listopad 2022, 07:11

je to ten potřebný tlak na urychlení vývoje podkritických transmutorů? ale kdeže, tady jsme v Evropě, místo vývoje se bude rozdávat lepidlo pro aktivisty..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se