Domů
Jaderné elektrárny
Macron představil plán France 2030: Podpoříme vodík i malé modulární reaktory
Big Carl lifting the geodesic lid of one of the bunkers early one January morning. HPC’s bunkers are used to prefabricate components away from the outside elements.
Zdroj: EDF Energy

Macron představil plán France 2030: Podpoříme vodík i malé modulární reaktory

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil plán France 2030, který je zaměřen na energetiku. V rámci plánu francouzská vláda rozdělí 30 mld. EUR do různých oblastí energetiky. Profitovat z plánu bude především francouzská EDF, která část financí investuje do pilotního projektu malého modulárního reaktoru. 

Půl roku před francouzskými prezidentskými volbami zveřejnil současný prezident Emmanuel Macron další plán investic. Po investičním plánu s rozpočtem 100 mld. EUR, který má zajistit restart ekonomiky po pandemii onemocnění COVID-19, došlo i na energetiku. Francouzský sektor energetiky se tak může připravit na podporu ve výši 30 mld. EUR.

Z plánu lze vyčíst, na jaké technologie Francie sází v následující dekádě. Budou to především malé modulární reaktory, obnovitelné zdroje a výroba vodíku.

"Jaderná energetika, vodík a obnovitelné zdroje pro nás budou klíčové k výrobě elektřiny z různých zdrojů a ke snížení naší uhlíkové stopy, " uvedl Emmanuel Macron v proslovu při představení plánu "France 2030".

Z celkového rozpočtu 30 mld. EUR je 1 mld. EUR vyčleněna na rozvoj malých modulárních reaktorů. Francouzská EDF již dříve uvedla, že na tuto technologii sází a vidí v ní potenciál. Zároveň chce malé modulární reaktory vyvážet do zemí, které nemají vhodné podmínky pro výrobu z obnovitelných zdrojů energie. Pro tyto země budou jaderné reaktory prostředkem, jak dosáhnout klimatických cílů.

Malé modulární reaktory NuScale Malé modulární reaktory NuScale Zdroj: Oregon State University, oregonstate.edu

EDF se tím chce připojit ke společnostem, jako je Rolls-Royce nebo NuScale, které patří mezi leadery v oblasti vývoje malých modulárních reaktorů. Cílem je do konce příštího roku dokončit návrh reaktoru o výkonu 170 MW. Pilotní projekt by měl být ve Francii hotov v roce 2030.

"Musíme se poohlížet i po jiných skupinách technologií," uvedl Emmanuel Macron.

Francie ovšem neopouští ani plány na výstavbu reaktorů EPR. S jejich výstavbou v Evropě sice zápasí, přesto plánuje výstavbu šesti dalších ve Francii. O jejich realizaci zatím nebylo rozhodnuto, ale objevují se zprávy, že by konečné rozhodnutí mohlo padnout dříve než po dokončení tohoto typu reaktoru ve Flamanville.

Plán přichází přesně v období, kdy se formulují pravidla Evropské taxonomie, na základě které jsou jednotlivé technologie v energetice označeny za "udržitelné". A největší rozpor mezi členskými státy je právě na označení jaderných a plynových elektráren za udržitelné.

Francie sází i na vodík

Kromě malých modulárních reaktorů jsou v centru pozornosti plánu France 2030 i vodíkové technologie.

Ve Francii by mělo do roku 2030 vyrůst cca 6,5 GW instalovaného výkonu elektrolyzérů. Žádná jiná evropská země zatím nepředstavila takto ambiciózní plán.

O vodíku navíc nebude spor na půdě Evropské unie, jako je tomu v případě jaderných elektráren. Sama Evropská unie s rozvojem vodíkových technologií počítá. V polovině minulého roku zveřejnila EU vodíkovou strategii (EU Hydrogen strategy), která stanoví základní cíle v oblasti vodíku. Mimo jiné se počítá s tím, že výrobní kapacita elektrolyzérů do roku 2030 dosáhne 40 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Hans
15. říjen 2021, 10:51

Proč se u modulárních reaktorů používá přívlastek "malý"? Proč se vůbec používá termín modulární reaktor? Jaký je rozdíl mezi "normálním" a "modulárním" reaktorem? Jsou například rychlé množivé reaktory nějak limitovány co do velikosti?

Martin
15. říjen 2021, 11:49

Možná vařím z vody, ale kdysi dávno jsem slyšel něco o tom, že se jedná o podobné reaktory, které se používájí např. v ponorkách.

Když to napíšu hooodně laicky, tak prostě vykopeš díru, do ní ten reaktor např. o výkonu 50 MW strčíš a posíláš energii do sítě. Jakmile tento reaktor doslouží, tak ho vykopeš, odvezeš, do díry stčíš další a pokračuješ dále.

Dalo by se říci, že se jedná o modul na jedno použití :-)

Ale možná jsem úúuuplně mimo a dneska už se to dělá jinak :-)

Omega
15. říjen 2021, 12:34

No toto není modulární reaktor. Toto je idea zapouzdřeného reaktoru, kde po dobu životnosti nevyměňujete palivo.

Modulární je jen "malý", který je navržen aby ho bylo možné propojit do větších celků.

Ovšem s tím zakopáváním bych nebyl takový optimista - dnešní reaktory jsou vysokotlaké - tam je výměna technický problém. Pokud reaktoru nepřejdou na chlazení tekutým kovem nebo jiným nízkotlakým médiem, tak to na výměnu nevidím.

Vinkler
15. říjen 2021, 13:54

zhruba: Malý je míněn podstatně menší než běžné elektrárenské co jsou asi 1-1,5GW.

Někde je i definice, že je to pod (asi?) 200MW.

Modulární se míní, že se bude skládat z typizovaných modulů jako nádoba, výměníky,...vyráběných (velko)sériově a zařízení se z nich bude skládat podle potřeby. Třeba 3reaktory s příslušenstvím na 600MW. Opravy výměnou modulů.

Emil
15. říjen 2021, 15:22

Podle definice MAAE se jako malé modulární reaktory označují reaktory do 300 MWe, mikro modulární reaktory do 10 MWe.

Jaroslav Loudil
15. říjen 2021, 14:39

No, to budou mít Němci radost. Z východu plánují postavit Poláci 6 kusů Westinghouse AP-1000 a ze západu jim zase Frantíci hodlají stavět větší množství modulárního jádra.

Jaroslav Loudil
15. říjen 2021, 14:47

Francie navíc předevčírem podala vládě Polska svůj zájem postavit v Polsku svých 6 kusů reaktorů EPR-1750. Poláci ale preferují americké AP-1000, takže jsem zvědav , jestli Frantíci nedopadnou jako s těmi konvenčními ponorkami pro Austrálii, kde je Amíci "vyšplouchli" se svými 8 jadernými. Každopádně o stavbu jádra v Polsku čekám "velké třenice" mezi Paříží a Washingtonem. Paříž bude jistě po Polácích chtít klasické výběrové řízení , kdežto Varšava pošilhává po řešení via.Orbán - Maďarsko. To ovšem Evropská komise "nechtěla dlouho skousnout" !! Tedy přidělovat stavbu jádra bez výběrka.

Michal
16. říjen 2021, 07:21

Ty pokrytecké řeči o snižování emisí jsou naprosto směšné, všichni to omílají ale když dojde na realitu a hrozí blackout, všichni ví co tvoří reálnou energetiku a začne nákupní horečka uhlí a plynu, zvláště u německa je to extra prolhané a naivní jedinci pořád věří politikům každé slovo, ohání se emisemi a pak ve velkém pozavírají bezemistní zdroje a staví plynové vysoce emisní zdroje a řvou jak snižují emise.

Vinkler
16. říjen 2021, 11:47

Slyšel jsem údajně o jednom němci, co říkal, že 1000x opakovaná lež se stane pravdou.

petr
17. říjen 2021, 10:28

Zdravím všechny,

ona je to taková politická šaškárna. PR specialisté napovídají svým klientům - politikům co jako mají říkat, aby byli opět zvoleni a mohli se dalších 4 - 5 let na státní útratu válet a tvrdit lidu jak na ně myslí...

Macron není jiný, elektrolýza vody a výroba H2 je energetická kravina, kterou vymyslel nějaký politolog co v 7 třídě ZŠ nedával pozor při fyzice.

Modulární reaktory jsou hitem - náhražkou, aby se dalo pomalu otočit zpět k jádru a lid si nevšiml, že jeho oblíbený politik ještě loni horoval proti jádru. Asi tak za cca 6 - 12 měsíců se bude psát, že modulární reaktor je právě ten 1000 MW... prostě lid to chce slyšet a odborníci v energetice si oddychnou a přestane hrozit energetická chudoba či okamžitý black-out.

Jinou možností je fakt, že 300 MW bloky jsou asi lépe využitelné jako náhrada tepláren, řekněme teplárna Mělník dnes 6 * 55 MW v uhlí a zítra 2-3 * 300 MW v modulárních reaktorech... to je také řešení...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se