Domů
Jaderné elektrárny
Malé modulární reaktory mají být klíčové pro dekarbonizaci britské ekonomiky

Malé modulární reaktory mají být klíčové pro dekarbonizaci britské ekonomiky

Malé modulární reaktory (SMR) by se mohly stát zásadní technologií pro úsilí dekarbonizovat britskou energetiku. Vyplývá to ze zprávy britského think tanku Policy Exchange (PE) zveřejněné ve čtvrtek. Zpráva zároveň obsahuje doporučení, jak by vládní politika mohla položit základy pro vývoj a nasazování SMR.

Zpráva zdůrazňuje, že množství úkolů, kterým musí Spojené království při přechodu na nízkouhlíkovou energetiku čelit, je ohromné. Do roku 2030 má být 14 z 15 momentálně provozovaných jaderných reaktorů uzavřeno. Britská vláda zároveň rozhodla o vyřazení uhelných zdrojů do roku 2025. Dohromady tak dojde ke ztrátě přibližně 40 % „spolehlivého“ instalovaného výkonu. Další výzvou pro energetiku jsou dopady elektromobility. Úplná elektrifikace osobních vozidel by mohla podle odhadů National grid zvýšit spotřebu elektrické energie o více jak čtvrtinu.

„Dosáhnout dekarbonizace naší současné energetiky pomocí 100% obnovitelné energie by sice bylo možné, ale zbytečně nákladné a možná i neudržitelné.“ – ze zprávy Policy Exchange

Podle zprávy je problémem sluneční a větrné energie její intermitentní povaha. Zajištění spolehlivých dodávek elektřiny by totiž vyžadovalo velké množství málo využívaných záložních zdrojů výkonu. To by ale způsobilo velký nárůst nákladů odběratelům elektrické energie.

Podle PE je jasné, že při dosažení nízkouhlíkové energetiky by měla jaderná energie hrát klíčovou roli. V „západních liberalizovaných ekonomikách“ ale tradiční velké jaderné elektrárny neprospívají. Energetické společnosti naopak mají velké problémy s financováním nových jaderných projektů, jejichž cena může vystoupat až na 10 miliard liber. Zároveň dodavatelé jaderných reaktorů nemají v poslední době nejlepší pověst a potýkají se například s dlouhými průtahy při výstavbě a neschopností snížit náklady na výstavbu.

Řešením těchto problémů by mohly být právě SMR

Investiční náklady na pořízení jediného SMR by v porovnání s velkými reaktory byly mnohem nižší. Zvláště díky menším rozměrům a možnosti efektivnější výroby.

Britská vláda spustila v roce 2016 první fázi soutěže s cílem identifikace nejlepšího designu SMR pro Spojené království. Rozhodnutí o tom, jak pokračovat v další fázi, má padnout v blízkých měsících.

„Parametry, podle kterých by mělo být rozhodnuto o nejlepším designu SMR, by měly být jednoduchost designu, potenciál pro snížení nákladů a rychlost nasazení.“

Zpráva například navrhuje, aby vláda vybrala alespoň jeden z designů SMR generace III a pokračovala v dalším rozpracováním projektu tak, aby bylo umožněno nasazení tohoto designu SMR v příštím desetiletí. Zároveň by měl proběhnout rozsáhlý průzkum veřejného mínění obyvatel v okolí potenciálních lokalit pro výstavbu SMR. Vláda by měla také dále podporovat výzkum a vývoj SMR generace IV.

Zpráva zároveň navrhuje, aby vláda otevřela diskuzi s představiteli těžkého průmyslu o tom, jaké služby by pokročilé reaktory generace IV mohly dále poskytnout. SMR by například mohly hrát významnou roli při výrobě vodíku nebo při vytápění.

Zdroj úvodního obrázku: Oregon State University

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Studio N: Rusko odpálením jaderné elektrárny jen vydírá, říká Drábová
9. srpen 2022, 14:24
Nejen Adularya, Turci mají problém i se stavbou jaderné elektrárny. Rosatom jim vypověděl smlouvu
7. srpen 2022, 07:13
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr
27. leden 2018, 10:57

Ti s tím nadělaj.

Jako kdyby nechtěli to SMR IV jenom zkopírovat od Číny :)

Vladimír Wagner
27. leden 2018, 11:38

Na serveru Osel jsem publikoval každoroční přehled stavu jaderné energetiky. Je tam i část věnovaná Malým modulárním reaktorům: http://www.osel.cz/9742-jaderna-energetika-v-roce-2017.html

Jan Veselý
27. leden 2018, 13:56

Problém SMR je hlavně v tom, že se o nich začíná uvažovat až teď. Dnes fakticky není k dispozici alespoň jedno funkční zařízení. Než se to přes designové studie a prototypové jednotky prohryže k rutinní výstavbě, bude rok 2030 dávno pryč a energetika si poradí i bez nich. Se SMR se mělo začít už někdy před 30 lety, teď už je, obávám se, pro ně pozdě.

C
27. leden 2018, 14:15

Podle mne to hlavně brzdí to že jsou i jako SMR moc velké, že se tam operuje často s vodou, je tam parní turbína chladí se to aktivně s použitím čerpadel... Podle mne by SMR měly být podobné té jaderné baterii od NASA, tedy něco s heatpipeama a stirlingovým motorem, něco kolem 500kW by asi šlo také navrhnout, pokud možno ještě chlazené vzduchem s tím že v případě odstavení se tím uchladí i celý reaktor - zbytkový výkon, toto chlazení vzduchem by navíc mělo být, podle mne, pokud možno pasivní, tedy s využitím přirozeného tahu komína, ale to by se muselo nějak ještě promyslet, navrhnout líp. Nebo minimálně to dochlazovací chlazení by mělo být něčeho takového schopné. To že z 500kW sebere 5kW nějaké účinné dmychadlo bych neřešil asi.

energetik
27. leden 2018, 14:34

No to jo. Jenže kdo by se před 30 lety zajímal, když megalomanské jadernofosilní zdroje měli zaručených spoustu úlev, výhod a jistot. Maximálně tak armáda a kosmonautika. Nikoho ani před 10 lety nenapadlo že si tyto centralizované zdroje přestanou diktovat ceny a podmínky a budou zde nějací samovýrobci, prosumeři a spousta malých a hbitých co je budou stále předbíhat a ti velcí o ně budou stále klopýtat . Nikdo na další vývoj netlačil, protože měli vše jisté a tyto úlevy a výhody měli za následek zastavení vývoje a v dlouhodobém horizontu to způsobilo spíš zánik než rozvoj, protože se výhody a úlevy v pravý čas neodebrali. Vlastně je už ani nešlo odebrat, když si diktovali ceny, to nebylo průchozí a není to průchozí ještě ani dnes, protože naopak požadují ještě další výhody. Jo kdyby měli alespoň zodpovědnost tak jako ji musí mít ostatní, tak by to bylo hned jinačejší.

Takže se tyto megazdroje staví už jen v zemích kde jsou jim ochoty méně demokratické vlády ještě nějaké výhody poskytnout a občani tam musí držet hubu a krok a snášet tento stále větší teror.

Milan Vaněček
27. leden 2018, 18:58

Souhlas s panem C i s energetikem. SMR jsou moc velké aby byly skutečně pasivně bezpečné (zde je hranice 50-100 MW). . K energetikovi bych ještě doplnil, že státy vlastnící jaderné zbraně (a to je jak mě před časem správně upozornil jeden diskutující cca polovina obyvatel Zeměkoule) budou udržovat určitou úroveň jaderných elektráren pro výrobu plutonia pro jaderné zbraně.

Takže jaderná energetika nezmizí, jako třeba v Německu, ale bude stále existovat jako malá část světové energetiky. To maskování reality pomocí "dekarbonizace" je jen propaganda.

Vinkler
29. leden 2018, 07:16

Pokud vidím, jedna z velikých výhod SMR je hlavně to, že zelení zatím nemají argumenty.

1500 MW bloky nejsou velké, když je porovnáme s přetoky, nebo s velikostí sítí.

SMR však mohou být i rozumnými teplárnami, zejména na severu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se