Domů
Plynárenství
Modernizace plynárenské sítě v ČR bude stát desítky mld. Kč

Modernizace plynárenské sítě v ČR bude stát desítky mld. Kč

Modernizace české plynárenské sítě v nejbližších deseti až 15 letech stát desítky miliard korun. Na tradiční podzimní plynárenské konferenci v Praze to dnes řekl předseda rady Českého plynárenského svazu Martin Slabý. Náměstek ministra průmyslu a obchodu (MPO) René Neděla v rozhovoru s ČTK označil za zvláštní, že Evropská komise vyškrtla dva české projekty Stork 2 a BACI z prioritních infrastrukturních staveb.

„V České republice provozujeme, udržujeme, vlastníme 66.000 kilometrů plynovodů na kterých je připojeno tři miliony plynoměrů. Síť byla vybudována v 70. až 90. letech 20. století a teď stojí před zásadní generační výměnou. Tato generační výměna bude v příští dekádě, možná 15 letech vyžádá desítky miliard korun. Možná, že to bude více než 100 miliard korun,“ uvedl Slabý.

Investice plánuje mimo jiné provozovatel českých plynovodů, skupina Net4Gas. Generální ředitel firmy Andreas Rau dnes uvedl, že mezi roky 2017 až 2021 plánuje firma investovat více než 600 milionů eur (přes 15,3 miliardy korun). V letech 2006 až 2016 podle něj firma investovala 500 milionů eur (12,8 miliardy korun). Podotkl, že celkový dopad nákladů na přepravu plynu do konečné ceny pro zákazníky je menší než dvě procenta.

Z plánovaných projektů zmínil například projekt Capacity4Gas, jehož potrubní část naváže na německo-českých hranicích na plynovod Eugal, který bude přepravovat zemní plyn z diskutovaného plynovodu Nord Stream 2. Asi 150kilometrový plynovod povede mezi Kateřinským potokem na Mostecku a Přimdou na Tachovsku a umožní transport ruského plynu dále do Česka a především jeho tranzit do Bavorska, Rakouska, Itálie nebo Chorvatska. Povolení ke stavbě vydalo podle Neděly MPO minulý týden. „V případě těchto velkých energetických projektů jsme stavebním úřadem,“ připomněl.

Na dotaz ČTK se náměstek vyjádřil také ke dvěma projektům, které byly předminulý týden vyškrtnuty Evropskou komisí z prioritních infrastrukturních staveb. Hospodářské noviny (HN) minulý týden upozornily, že sítem komise neprošly dva projekty, jež chtěla v Česku postavit a provozovat společnost Net4Gas. Prvním je plynovod Stork 2, který měl posílit propojení Moravy s Polskem, druhým plánovaný plynovod BACI, který měl jih Moravy napojit na největší středoevropský plynový uzel v rakouském Baumgartenu.

Projekty tak nedosáhnou na dotace. Evropská unie má pro energetické projekty připraveno v programu „Nástroje na propojení Evropy“ 120 miliard korun. Umístění na seznamu prioritních staveb by projektům také umožnilo zrychlené povolovací řízení.

„Komise nám na jednu stranu doporučuje, abychom v Národním energeticko-klimatického plánu fyzicky diverzifikovali trasy zemního plynu. Když se pak prostřednictvím společnosti Net4Gas představí dva plynárenské projekty, tak se ani jeden na prioritní list nedostane. Je to trochu zvláštní,“ řekl dnes ČTK Neděla.

HN uvedly, že oba plánované plynovody se potýkaly s problémy již v minulosti. Například proti několikrát odloženému plynovodu BACI podle deníku bojoval podnikatel Daniel Křetínský, který vlastní slovenský plynovod Eustream. „Plyn dnes z Česka do Rakouska teče právě přes Eustream. Další kapacita je tak podle slovenské firmy zbytečná,“ napsaly HN.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.