Návrh modulárního reaktoru od společnosti Rolls-Royce byl přijat k přezkoumání
Ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii (BEIS) požádalo britského státního jaderného regulátora a úřad pro ochranu životního prostředí v Anglii a Walesu o zahájení procesu obecného posouzení návrhu projektu (GDA) malého modulárního reaktoru společnosti Rolls-Royce SMR Limited. Britské konsorcium SMR pod vedením společnosti Rolls-Royce usiluje ve Spojeném království o výstavbu 16 malých modulárních reaktorů.
V listopadu 2021 předložila společnost Rolls-Royce SMR Limited k BEIS žádost o obecné posouzení projektu SMR s instalovaným výkonem 470 MWe, který je založen na malém tlakovodním reaktoru.
Vizualizace elektrárny s SMR Rolls-Royce. Zdroj: Rolls-Royce
BEIS nyní provedlo úvodní screeningový proces, aby potvrdilo schopnosti a kapacity pro úspěšný vstup do fáze obecného posouzení návrhu projektu.
"Toto přezkoumání dospělo k závěru, že projekt je připraven k zahájení procesu GDA," uvedl národní regulátor.
Spojené království hledá bezemisní zdroje
"Vstup do procesu hodnocení GDA je dalším významným milníkem na cestě k našemu cíli nasadit flotilu SMR, která bude vyrábět cenově dostupnou nízkouhlíkovou elektřinu, což pomůže uspokojit budoucí poptávku po energii a dosáhnout našich ekologických cílů," uvedl generální ředitel společnosti Rolls-Royce SMR Tom Samson.
"Britský regulační proces je mezinárodně uznávaný a respektovaný. Vítáme kontrolu, která je součástí posuzování projektu naší jaderné elektrárny," dodal.
Seznam SMR projektů podle IAEA. Zdroj: IAEA
"Společnost Rolls-Royce SMR disponuje týmem specialistů, kteří mají předchozí zkušenosti s GDA, licencováním a povolováním," dodala Helena Perryová, ředitelka pro regulační a bezpečnostní záležitosti ve společnosti Rolls-Royce SMR. "S britskými regulačními orgány spolupracujeme a využíváme všech našich zkušeností a poznatků, abychom v procesu GDA postupovali rychle."
GDA je proces, který provádí jaderný dozor, Agentura pro životní prostředí (EA) a vládní agentura Natural Resources Wales za účelem posouzení aspektů bezpečnosti a ochrany životního prostředí projektu jaderné elektrárny, který má být nasazen ve Spojeném království. Úspěšné dokončení GDA je završeno vydáním potvrzení o přijatelnosti projektu od jaderného regulátora a prohlášení od Agentury pro životní prostředí.
Vizualizace původního jednoblokového designu ISMR jaderné elektrárny. Zdroj: Terrestrial Energy
V květnu 2021 britské ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii spustilo proces GDA pro pokročilé jaderné technologie, včetně SMR.
Plány konsorcia Rolls-Royce SMR
Britské konsorcium SMR pod vedením společnosti Rolls-Royce usiluje o výstavbu 16 malých modulárních reaktorů. Konsorcium, jehož členy jsou společnosti Assystem, Atkins, BAM Nuttall, Jacobs, Laing O'Rourke, National Nuclear Laboratory, Nuclear Advanced Manufacturing Research Centre a TWI, chce dokončit první blok na začátku roku 2030 a do roku 2035 postavit až 10 reaktorů.
Tlaková nádoba malého modulárního reaktoru Rolls-Royce. Zdroj: Rolls-Royce
Aby se urychlila fáze výstavby, je britský SMR plně modulární a reaktor o rozměrech přibližně 16x4 metry lze přepravovat po silnici, železnici nebo po moři. Tato koncepce, jejímž cílem je 500denní modulární výstavba, údajně minimalizuje čas a úsilí potřebné k výstavbě a vybudování elektrárny, která se podle společnosti Rolls-Royce vejde na pozemek o velikosti zhruba pěti a půl fotbalových hřišť.
Očekávaná cena startuje na 54 miliardách Kč
Přibližně 80 % komponent elektrárny bude pocházet ze Spojeného království. Očekávané náklady pro každý z prvních pěti postavených bloků jsou 1,8 miliardy GBP (přibližně 54 miliard Kč), následně by náklady měly klesnout. Cílem konsorcia je postavit 16 SMR, z nichž každý bude mít přibližně třetinový výkon tradiční jaderné elektrárny, a poté je předat k provozování energetickým společnostem.
Vizualizace elektrárny osazené SMR od Rolls-Royce. Zdroj: Rolls-Royce
"Jedná se o zásadní krok vpřed pro britskou jadernou energetiku," uvedl mluvčí Asociace jaderného průmyslu. "Velká Británie potřebuje SMR od Rolls-Royce, aby posílila svou energetickou bezpečnost a snížila naši závislost na plynu při přechodu na čistou energetiku. SMR může také sehrát zásadní roli při posilování britských průmyslových kapacit, vytváření desítek tisíc pracovních míst, oživení kvalifikace v oblasti jaderné energetiky a k podpoře ekologického oživení hospodářství."
Mohlo by vás zajímat:
Takže necelá 1GW (2x470Mw) by bylo asi za 110 miliard Kč . Pak počítají s usporou z seriovosti . Není to nějak málo ? Vždyt inflace bude jako blázen . Už teď jsou odsouhlasena uhlíková cla.
Milýn Jane, Dukovany stály celkem 17 mld. Kčs a to je dnes 4 * 525 MW.
Tedy v dnešních Kč cca 17 * 12 = 204 mld. Kč... tedy ten jejich rozpočet asi nemá fíčka pro politiky a jiné mafiány...
Pane Petr. To jsou počty, jak kdyby jste počítal, že za komanču se u nás stavěla bytovka ( podniková) a zaplatilo se za byt 25 tisíc a dnes ten byt stojí 3 miliony.
Zdravím Jene, v roce 1964 stála bytovka 2+1 v Praze SBD Praha 6 vklad 12 000 Kč a anuitní splátka byla necelých 300 Kč/měs a bylo to na 35 let. Můj otec tenkrát bral 1 450 Kčs čistého - technik specialista. Tedy jistě asi souhlasíte, že ta bytovka v roce 1964 nemohla být za 25 000 Kčs... Dnes technik v mé firmě má 45 000 Kč čistého tedy 31 krát plat tatínka.
Tedy ta první splátka by byla asi 372 000 Kč a měsíčně pak cca 9 300 Kč, tedy skoro ty vaše 3 miliony, jak píšete...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se