Nejsilnější opoziční koalice chtějí vrátit zákon o Dukovanech do druhého čtení
Zástupci nejsilnějších opozičních koalic ve Stálém výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů chtějí vrátit do druhého čtení návrh zákona o opatřeních k přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon „lex Dukovany“. Důvodem je možnost načíst pozměňovací návrh s podmínkou, aby se Čína a Rusko nemohly účastnit tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany ani v budoucnu. V dnešním prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci Pirátů, STAN, ODS, TOP 09 a lidovců.
„Současně vyjadřujeme naši vůli zkrátit legislativní lhůty tak, aby mohl být návrh zákona projednán a pokračováno v přípravě výstavby jaderného bloku Dukovany,“ píše se v něm.
Třetí čtení návrhu zákona bylo zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku jaderné elektrárny mířící proti ruským a čínským firmám.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na konci dubna po jednání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů uvedl, že výbor se shodl na tom, že by vláda měla při schvalování tzv. nízkouhlíkového zákona pozměňovací návrhy opozice podpořit. Mělo by jít například o deklaraci, že budou moci být použity „pouze technologie od dodavatelů ze státu, který přistoupil k Dohodě o vládních zakázkách a jejichž ovládající osoby jsou státními příslušníky takové země.
Vláda v polovině dubna oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany ruskou společnost Rosatom. Ministři schválili usnesení, že takzvaný bezpečnostní dotazník bude zaslán pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států, to znamená firmám EDF, KHNP a Westinghouse. Už dříve byla vyřazena čínská firma CGN.
Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ. Havlíček již dříve zdůrazňoval, že při přípravě tendru se postupuje podle usnesení vlády, podle něhož musí být zohledněny bezpečnostní požadavky státu.
Mohlo by vás zajímat:
Podstatné je, že další jadernou elektrárnu stavět nepotřebujeme. Budoucnost je v OZE a ne v jádru. Jaderná mafie to samozřejmě nechce slyšet.
politici krize nejen milují, oni je vyvolávají, oni na nich bohatnou, oni při nich kradou beztrestně v systému JŘBU!
Jasně že nepotřebujeme, v zimě budeme vytápět domy sluncem...
Nezbývá než dále argumentovat nesmyslností jádra a doufat, že se o danou věc začne více zajímat široká veřejnost, neboť je to hlavně v jejím zájmu, že nejbezpečnější JE je žádná elektrárna. Možnosti jejich náhrady se stále rozšiřují, neboť je na to upřena velká celosvětová pozornost. Je to přirozená odezva na historicky zdokumentované nejrychlejší oteplování země, takže se tomu nelze vůbec divit. A jestli se nedostaví aspoň částečné změny, bude muset společenská poptávka logicky sílit a ukazovat možnosti dalších nezbytných opatření, abychom nemuseli hledat své příbytky jako v minulosti v jeskyních či na stromech.
Nutno ještě dodat, že vzhledem ke složitosti tepelné soustavy, jakou je nad vší pochybnost naše planeta, nelze za současných okolností a její setrvačnosti očekávat pozitivní změny. S využitím dostupných znalostí by to mělo být pro lidstvo z dlouhodobého hlediska ale zvládnutelné.
Dnes se otepluje o 1°C /100 let když končila doba ledová oteplovalo se o 1°C /10 let. Nevím od jakých zelených soudruhů toto máte že se rychle otepluje , ale je to blbost. Jinak veřejnost se o OZE zajímá když vidí svoje účty za el. energii.... kdy se a úkor většinové populace napakovali solární baroni a teď se chtějí pakovat znovu.
Vzhledem k tomu, že jediní dva, kteří by byli schopni jaderku postavit, jsou vyřazeni, jaderka nebude. Teda pokud nechceme nefunkční model 1:1.
Dobrý den, rozhodně nesdílím názor, že se svět obejde bez jaderné energie. Je jen otázkou jaké typy reaktorů, velikosti apod.
OZE je dobré, ale v případě ČR pak jako to druhé bezuhlíkaté...
Též si nemyslím, že Korejci, USA a Francouzi to nezvládnou. Pokud vítěz využije český místní potenciál, tak to dokáže a je jedno kdo to bude.
Rusové nám kdysi předali celou technologii a v Plzni se to vlastně celé předělalo k obrazu našemu. Čínský reaktor bych rozhodně nechtěl, to raději svítit petrolejkou...
Smutné na tom všem je skutečnost, že už dávno mohlo být rozhodnuto - Temelín a mohlo se stavět...
Tak snad se to povede a nahradíme staré uhelky do kterých pomalu nebude uhlí...a povolenkách pak nemluvě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se