Domů
Jaderné elektrárny
Nejsilnější opoziční koalice chtějí vrátit zákon o Dukovanech do druhého čtení

Nejsilnější opoziční koalice chtějí vrátit zákon o Dukovanech do druhého čtení

Zástupci nejsilnějších opozičních koalic ve Stálém výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů chtějí vrátit do druhého čtení návrh zákona o opatřeních k přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon „lex Dukovany“. Důvodem je možnost načíst pozměňovací návrh s podmínkou, aby se Čína a Rusko nemohly účastnit tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany ani v budoucnu. V dnešním prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci Pirátů, STAN, ODS, TOP 09 a lidovců.

„Současně vyjadřujeme naši vůli zkrátit legislativní lhůty tak, aby mohl být návrh zákona projednán a pokračováno v přípravě výstavby jaderného bloku Dukovany,“ píše se v něm.

Třetí čtení návrhu zákona bylo zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku jaderné elektrárny mířící proti ruským a čínským firmám.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na konci dubna po jednání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů uvedl, že výbor se shodl na tom, že by vláda měla při schvalování tzv. nízkouhlíkového zákona pozměňovací návrhy opozice podpořit. Mělo by jít například o deklaraci, že budou moci být použity „pouze technologie od dodavatelů ze státu, který přistoupil k Dohodě o vládních zakázkách a jejichž ovládající osoby jsou státními příslušníky takové země.

Vláda v polovině dubna oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany ruskou společnost Rosatom. Ministři schválili usnesení, že takzvaný bezpečnostní dotazník bude zaslán pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států, to znamená firmám EDF, KHNP a Westinghouse. Už dříve byla vyřazena čínská firma CGN.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ. Havlíček již dříve zdůrazňoval, že při přípravě tendru se postupuje podle usnesení vlády, podle něhož musí být zohledněny bezpečnostní požadavky státu.

Komentáře

(8)

Zapletal

4. červen 2021, 23:09

Podstatné je, že další jadernou elektrárnu stavět nepotřebujeme. Budoucnost je v OZE a ne v jádru. Jaderná mafie to samozřejmě nechce slyšet.

Jaroslav Novák

5. červen 2021, 09:53

politici krize nejen milují, oni je vyvolávají, oni na nich bohatnou, oni při nich kradou beztrestně v systému JŘBU!

Josef

5. červen 2021, 21:32

Jasně že nepotřebujeme, v zimě budeme vytápět domy sluncem...

Miloslav Černý

5. červen 2021, 10:44

Nezbývá než dále argumentovat nesmyslností jádra a doufat, že se o danou věc začne více zajímat široká veřejnost, neboť je to hlavně v jejím zájmu, že nejbezpečnější JE je žádná elektrárna. Možnosti jejich náhrady se stále rozšiřují, neboť je na to upřena velká celosvětová pozornost. Je to přirozená odezva na historicky zdokumentované nejrychlejší oteplování země, takže se tomu nelze vůbec divit. A jestli se nedostaví aspoň částečné změny, bude muset společenská poptávka logicky sílit a ukazovat možnosti dalších nezbytných opatření, abychom nemuseli hledat své příbytky jako v minulosti v jeskyních či na stromech.

Miloslav Černý

5. červen 2021, 11:39

Nutno ještě dodat, že vzhledem ke složitosti tepelné soustavy, jakou je nad vší pochybnost naše planeta, nelze za současných okolností a její setrvačnosti očekávat pozitivní změny. S využitím dostupných znalostí by to mělo být pro lidstvo z dlouhodobého hlediska ale zvládnutelné.

Josef

5. červen 2021, 21:38

Dnes se otepluje o 1°C /100 let když končila doba ledová oteplovalo se o 1°C /10 let. Nevím od jakých zelených soudruhů toto máte že se rychle otepluje , ale je to blbost. Jinak veřejnost se o OZE zajímá když vidí svoje účty za el. energii.... kdy se a úkor většinové populace napakovali solární baroni a teď se chtějí pakovat znovu.

Richard Vacek

5. červen 2021, 16:49

Vzhledem k tomu, že jediní dva, kteří by byli schopni jaderku postavit, jsou vyřazeni, jaderka nebude. Teda pokud nechceme nefunkční model 1:1.

petr

6. červen 2021, 16:11

Dobrý den, rozhodně nesdílím názor, že se svět obejde bez jaderné energie. Je jen otázkou jaké typy reaktorů, velikosti apod.

OZE je dobré, ale v případě ČR pak jako to druhé bezuhlíkaté...

Též si nemyslím, že Korejci, USA a Francouzi to nezvládnou. Pokud vítěz využije český místní potenciál, tak to dokáže a je jedno kdo to bude.

Rusové nám kdysi předali celou technologii a v Plzni se to vlastně celé předělalo k obrazu našemu. Čínský reaktor bych rozhodně nechtěl, to raději svítit petrolejkou...

Smutné na tom všem je skutečnost, že už dávno mohlo být rozhodnuto - Temelín a mohlo se stavět...

Tak snad se to povede a nahradíme staré uhelky do kterých pomalu nebude uhlí...a povolenkách pak nemluvě.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.