Domů
Jaderné elektrárny
Nezávislost Ukrajiny v oblasti zpracování použitého jaderného paliva je na dosah
Zdroj: Pixabay

Nezávislost Ukrajiny v oblasti zpracování použitého jaderného paliva je na dosah

Centrální úložiště pro použité jaderné palivo je nyní finálně hodnoceno společností Energoatom. Jakmile bude hodnocení dokončeno, bude zařízení uvedeno do provozu. Zařízení se nachází poblíž jaderné elektrárny Černobyl a převoz paliva by měl začít již v příštím roce.

Společnosti Energoatom a Holtec zahájily výstavbu centrálního úložiště použitého jaderného paliva v listopadu 2017. Do skladu bude transportováno použité palivo z 9 jaderných reaktorů na Ukrajině. Z těchto devíti reaktorů je sedm reaktorů typu VVER-1000 a dva reaktory typu VVER-440. Palivové soubory ze Záporožské jaderné elektrárny jsou skladovány ve vlastním skladu u elektrárny, který je v provozu od roku 2001.

Centrální úložiště bude využívat technologii suchého skladování, kdy budou palivové soubory uloženy ve dvojitém obalovém souboru vyrobeném z nerezové oceli. Celková kapacita zařízení nyní činí 16530 palivových souborů, přičemž 12010 pozic je koncipováno pro palivo reaktoru VVER-1000 a 4520 z reaktoru VVER-440. Kromě použitých palivových souborů budou v centrálním úložišti uskladněny také sudy s vitrifikovaným vysoceaktivním odpadem z přepracovaných palivových souborů. Díky provozu úložiště tak Ukrajina ušetří přibližně 200 milionů dolarů ročně, které jsou nyní vynakládány na dopravu a přepracování použitého paliva v Rusku.

Původní smlouva zahrnovala také 90 skladovacích systémů, osm transportních obalových souborů, pět železničních vozů a celou řadu dalšího vybavení potřebného pro manipulace s palivem. Veškeré zboží z první objednávky bylo již nyní dodáno na Ukrajinu.

Společnost Holtec, dodavatel výše uvedeného vybavení, informovala, že v dodávce byl i vertikální skladovací a transportní systém HI-STAR 190 a vybavení pro jeho zavezení palivem, vysušení a vyvaření dvou stěn obálky. HI-STAR 190 byl dodán do každé elektrárny, ze které bude použité palivo převáženo do centrálního úložiště. Následně budou obalové soubory skladovány ve vertikálně chlazených systémech.

Přepravní systém HI-STAR 190 s omezovači nárazu na speciálním dopravním vozidle u jaderné elektrárny Rovno. Zdroj: Holtec

V srpnu společnost Energoatom oznámila dokončení první etapy výstavby centrálního úložiště. Tento krok byl potvrzen získáním povolení od ukrajinského stavebního inspektorátu.

Na začátku listopadu bylo provedeno první testování a demonstrační provoz manipulačního systému HI-TRAC 190 na třetím bloku jaderné elektrárny Rovno. Testování a kontroly na zařízení se účastnil i prezident společnosti Energoatom. Obě společnosti tak dokončily přípravné práce a testování vybavení pro transport použitého jaderného paliva do centrálního skladu. To je nyní připraveno přijmout první várku souborů ze třetího bloku jaderné elektrárny Rovno.

Společnost Energoatom dále uvedla, že podobné testování bude brzy zajištěno i na Chmelnické a Jihoukrajinské elektrárně. Dalším krokem bude získání licence od dozorného orgánu pro celý komplex činností. I přesto však bude vývoz palivových souborů do Ruska pokračovat i v následujících měsících.

Použité jaderné palivo je z Ukrajiny převáženo do Ruska podle programu vyvinutého na základě směrnice Evropské unie. V srpnu tohoto roku učinila Ukrajina vládní rozhodnutí o ukončení převozu použitého jaderného paliva do Ruska v roce 2025.

"Brzy zprovozněné centrální úložiště je významným symbolem odhodlání Ukrajiny dosáhnout naprosté provozní nezávislosti při nakládání s použitým jaderným palivem. Navíc zprovoznění skaldu poskytne kapacitu pro bezpečné a ekonomické řešení dlouhodobého provozu jaderných elektráren."

Společnost Holtec uvedla, že zahájení provozu zažízení posune Ukrajinu mezi elitní národy v oblasti dlouhodobého provozu jaderné energetiky a správy použitého jaderného paliva. To umožní znovuvzkříšení jaderné energetiky v oblastech, kde je potřeba postupně odstavovat stárnoucí uhelné elektrárny.

Ukrajina je silně závislá na provozu jaderných elektráren. Celkem je zde provozováno 15 bloků s instalovaným výkonem přes 13 GWe. Další elektrárny s přibližně 2 GWe výkonem jsou nyní ve fázi výstavby. Jaderná energetika uspokojuje přibližně polovinu poptávky po elektřině na Ukrajině. Uhlí zajišťuje přibližně 31 %, voda 8 % a zemní plyn 7 %. Zbylou část dodávají obnovitelné zdroje a elektrárny na biomasu.

Komentáře

(7)

hellokitty

22. listopad 2021, 11:32

som sa nadejal, ze "zpracovani" bude nejake na znovu pouzitelne palivo a nie len uskladnenie na neurcito

no nic, mozno v buducnosti

Ivan Novák

22. listopad 2021, 12:02

Novináři běžně používají nepřesnou terminologii, a tím v tom vzniká zmatek. V českém kontextu je úložiště konečné, ať pro palivo nebo zbytky po jeho přepracování. Sklad je zamýšlen i licencován jako dočasný (občas se tomu říká i mezisklad).

Slušelo by se uvést autora poněkud zavádějícího odstavce citovaného v článku v uvozovkách.

Pavel Veselý

22. listopad 2021, 20:32

To že bude skladovat použité palivo je pouze první krok. Pro Ukrajinu peníze navíc. Jen odložila další náklady. Možná za 30 let zas bude žebrat o peníze v EU.

Josef

23. listopad 2021, 10:31

Za 30 let už současná Ukrajina existovat nebude kvůli demografii - mladí lidé ze země houfně odcházejí a životní úroveň už klesla pod úroveň Indie pád Ukrajiny je neodvratný.

Dušan

23. listopad 2021, 22:37

Ukrajina je so životnou úrovňou určite nad úrovňou Indie... ekonomicky jednoznačne.

A "neodvratný pád" Ukrajiny sa nekonal ani po ruskej invázii, ani po ekonomickom "odstrihnutí" od Ruska ... tranzit plyn je posledná ekonomická páka Ruska na Ukrajinu.

hellokitty

24. listopad 2021, 10:06

pozrite si na youtube cestopisne videa z kanalu "bald and bankrupt" aby ste ziskali lepsiu predstavu aka je skutocne na ukrajine zivotna uroven a ci vsetci houfne odchazeji

Dušan

24. listopad 2021, 16:48

Tiež sa zo Slovenska pred 20 rokmi "húfne odchádzalo" a desiatky tisíc ľudí i za hranicami zostali ... dnes sme niekde inde.

A Ukrajine je niekde tam, kde mi pred 20-25 rokmi. Preskočiť "socík" sa nedá za pár rokov .... ale Ukrajina začala ... ako sme začala i my .. a tá korupcia u nás bola a je stále vysoká ....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.