Domů
Jaderné elektrárny
Nové jádro v Dukovanech chce stát při stavbě financovat bezúročně

Nové jádro v Dukovanech chce stát při stavbě financovat bezúročně

Nový jaderný blok v Dukovanech by stát při výstavbě mohl financovat bezúročně, za provozu se počítá s úrokem dvě procenta. Stát by měl energetické společnosti ČEZ na výstavbu poskytnout půjčku. Na stavbě by se měl podílet ze 70 procent. Zbytek by měl zaplatit ČEZ, který bude hradit také všechny případné dodatečné náklady. Vyplývá to z materiálu k modelu financování nového jaderného zdroje, který by měla v pondělí projednat vláda. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v květnu ČTK řekl, že očekávaná suma za stavbu bloku v současných cenách je podle něj zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun).

U dvouprocentní úrokové sazby, se kterou se počítá za provozu, by měla být možnost částečného refinancování komerčním úvěrem po zahájení komerčního provozu na základě obdrženého výkupního kontraktu a podle délky podpory. Na způsobu financování a způsobu smluvních omezení rizik projektu ve výkupním kontraktu se budou měnit průměrné náklady kapitálu (WACC). Navrhovaný model počítá s rozmezím 4,1 až 5,5 procenta.

Koncové ceny elektřiny by se v roce 2040 podle současných předpokladů vývoje cen ve spojení s poskytnutím návratné finanční pomoci mohly pro české spotřebitele snížit při podpoře na 30 až 40 let o zhruba 2,7 až 6,6 miliardy korun. Při podpoře na 60 let o 7,7 miliardy korun.

Podmínky návratné finanční pomoci a tedy i parametry modelu financování budou upřesněny po jednání s Evropskou komisí. Poté bude zpracován ekonomicko-finančním poradcem státu společností Rothschild & Sons Limited. Notifikace Evropské komise by měla podle vládního materiálu trvat zhruba do poloviny až konce roku 2022. Kabinet by měl do konce letošního roku obdržet informace o rozpracování, předpokládanému využití modelu financování a jednání s Evropskou komisí.

Dodavatelským modelem nového bloku v Dukovanech má být takzvaná stavba na klíč, která zajistí možnost kontroly subdodavatelů projektu. Podpis rámcové a prováděcí smlouvy mezi státem a společností ČEZ se z konce června posunul na polovinu července.

Výběr dodavatele by se měl uskutečnit do konce roku 2022. Nejzazším termínem podpisu smlouvy s dodavatelem a konečné potvrzení financování návratné finanční pomoci je červen 2024. Stavět by se podle dřívějších informací mělo začít v roce 2029, blok by měl být uveden do provozu v roce 2036.

Možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících. Dlouhodobě se proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR staví ekologové.

jif mal

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(53)
Milan Vaněček
16. červenec 2020, 07:51

Tedy velmi stručně shrnuto - dotace od státu 160 miliard.

St
16. červenec 2020, 18:01

Pane Vaněček, bezúročná půjčka = dotace. Vzhledem k tomu, že stát si umí půjčit velice levně, tak nevidím sebemenší důvod takovým způsobem podpořit výstavbu nového bloku v Dukovanech.

Jan Veselý
16. červenec 2020, 18:23

Když jsou ty úroky tak nízké, tak proč se stát do toho musí montovat? Máte tam díru v logice.

St
17. červenec 2020, 14:30

Pane Veselý, rozhodně tam nemám díru v logice. Zkuste si odpovědět, proč se stát angažuje v ČEZu? Proč jej podporuje? Dám nápovědu: Vlastnická struktura.

Martin Hájek
16. červenec 2020, 18:35

Dotace se obvykle nevrací. Kupodivu když dostávají nízkoúročené úvěry od EIB a státních bank fotovoltaické elektrárny třeba ve Španělsku, tak nám potom vyprávíte, jakou mají levnou elektřinu a jsou bez podpory.

Vojtěch Vavřička
17. červenec 2020, 13:31

Pane Hájek,

já se vám divím že na pana Vaněčka pořád reagujete, on totiž vždy vypíchne jen to co se mu hodí.

St
17. červenec 2020, 14:32

Pane Vavřičko, já jsem naopak moc rád, že kolega Hájek reaguje na to co, napsal pan Vaněček. Za což mu tímto děkuji jak za argumenty, tak i za trpělivost.

Energetik 007
16. červenec 2020, 07:53

Není žádný důvod na dostavbu EDU vydávat peníze ze státního rozpočtu.

Soběstačnost v elektřině není nutná stejně jako v potravinách.

Pokud bude VW nebo kterákoliv automotive potřebovat elektřinu tak ať si jí doveze ČEPS , OTE, distributoři fungují a drátů je dost. Nebo si elektrárnu postaví.

T
16. červenec 2020, 17:35

1.pololeti 2020 nam ukazalo kolik je potreba EE a jeste je to nadsazene,kolik lidi se prizivuje,misto toho aby si sami neco vypestovali,ci byli sobestacni...bez chemie.

St
16. červenec 2020, 18:04

Pane Energetik 007 bezúročná půjčka automaticky se nerovná dotace. Navíc při dnešních velice nízkých úrokových mírách to nebude zas takový velký náklad.

Soběstačnost v potravinách je dobrá věc a u výroby EE je to nezbytnost. Zvláště potom jak se zachovaly jednotlivé země. Ve finále každý hájem pouze a jen své zájmy. Myslíte si, že pokud by byl nedostatek EE, tak ji nám někdo prodá když ji bude mít sám málo?

Mouku či obilí můžete skladovat na horší časy. U EE to zatím bohužel nejde.

Jan Veselý
16. červenec 2020, 18:22

Jak tedy vysvětlujete to, že v EU je spousta zemí, které elektrickou energii dovážejí a vůbec jim to nebrání v existenci a prosperitě?

Martin Hájek
16. červenec 2020, 18:37

Protože zatím je odkud dovážet. Až nebude, tak rychle zjistíte, jaký má nedostatek elektřiny dopad na prosperitu.

Carlos
16. červenec 2020, 19:16

Otázka je jaký bude a kde se ta prosperita generuje a jak moc je na spotřebu energie navázaná. Jestli je generuje průmysl kde je zapotřebí, nebo jestli ji generují jiné obory kde ta úměra není tak silná.

Pak také jestli jsou ve stavu kdy elektřinu umí sice vyrobit, ale nevyrábí ji, nebo kdy nejsou schopni ji ani vyrobit.

Energetik 007
17. červenec 2020, 09:53

Pokud by se plně využil energetický potencionál Dunaje (Aschnach-Lipno, Nagymáros, Turnu Magurele...) ale i jihočeských rybníků tak je elektřiny víc než dost i bez EDU a JETE.

Carlos
17. červenec 2020, 10:34

Rybníky jsou tak na MVE, špičkové se nevyplatí, malý výkon pro málo vody.

Na to Lipno - Aschach bude třeba postavit pár GW FVE aby bylo čím čerpat ;)

Na Dunaji budete muset stavět maximálně jezy o 2-4 metrech spádu, jinak to neprojde, na přílišné výšce zhavarovaly dvě elektrárny v Rakousku.Navíc při takovém spádu nepřekročíte hladinu 3. SPA.

St
17. červenec 2020, 14:36

Pane Energetik 007 dovolte, abych Vám oponoval. Opravdu se v nejbližší budoucnosti neobejdeme bez JE. Nemáme tolik místa, abychom tu všude nastavěli větrníky, soláry a vodní elektrárny, stejně jako nemáme kde vypěstovat tolik biomasy. Ono tuto problematiku už nastínili kolegové.

Proto pokud mohu poprosit, aby to učinili ještě jednou speciálně pro Vás. Co by to znamenalo, pokud bychom chtěli zcela přejít na OZE, kolik větrníků, solárů a bůhví čeho ještě museli nastavět.

Pavel K
17. červenec 2020, 16:33

To St:

Polozte tuto otazku znovu, az FVE budeme mit aspon na 75 % vhodnych strechach, parkovistich, barierach u dalnic a koridoru, na rekreacne nevyuzivanych castech vodnich ploch. Stejne tak az bude zaplnene znatelne procento Severniho a Baltskjeho more vetrniky, stejne jako cast Stredozemniho a tam i plovoucimi FVE. Jinak mi Vase otazka pripomina turistu, ktery kdyz vidi 100 m kopec, tak si sedne na upati a rekne, ze nahore jiste je zatazeno a nebo ta neni zadny pekny vyhled.

Mimochodem, vcera jsem po dlouhe dobe jel kolem Dukovan. Na prvni pohled impozantni stavba, ale koukat denne bych na ni nechtel a to mam vyhled zhnusen na 400 kV vedeni. No a tech dratu u Slavetic? Fuj. Zato pohled na FVE na strechach me nerusi, Vas ano?

St
17. červenec 2020, 18:21

Pane Pavle K.

I kdybychom měli na každé střeše FVE, tak to stačit nebude. Už to zde kolegové probírali. Jinak proti FVE jako takové nemám nic a pro spoustu zemí je to ideální prostředek jak získávat EE. Ale nejen v našich končinách má tato technologie spoustu negativ.

Nikdo netvrdí, že JE je něco krásného co nám všichni závidí na co se budou jezdit dívat davy turistů. Za mě je lepší postavit jednu JE než huntovat přírodu mraky větrníků a místo kraviček a obilí mít na poli FVE. O biomase nemluvě. To je jiná, pro přírodu mnohem smutnější kapitola.

Emil
17. červenec 2020, 18:42

Takže jste zhnusen výhledem na 400 kV vedení a chcete zastavět znatelné procentu Severního a Baltského moře větrníky a Středozemního moře fotovoltaikou.

Vy mi zase připomínáte toho dědečka, co se lidem vyhýbal, ale odjakživa toužil stát se hostinským...

Carlos
17. červenec 2020, 20:01

St,

ta jaderka je tak nenápadná že kazí výhled z Pálavy a za dobrého počasí je pára vidět z Černovické terasy... Větrníky jsou z fyziologie lidského oka skrytelné snáze a rychleji, Navíc se natírají i tak aby mizely. (samozřejmě nelze to úplně kvůli letadlům) FVE Vám schová obyčejný tisový živý plot.

Kravičky a větrníky a větrníky a obilí nejsou vzájemně výlučné a krávy či ovce a FVE také nejsou vzájemně výlučné

Emil
17. červenec 2020, 20:54

Carlosi, ona ta otázka nestojí tak, jestli kazí víc krajinu jaderka nebo větrník, ale jestli kazí víc krajinu jaderka nebo 2000 větrníků. Na to nezapomínejte.

Carlos
17. červenec 2020, 23:26

Emile,

pokud budete na Pálavě, doporučuji vyjet si na Kočičí skálu, větrníku kolem Drasenhofenu uvidíte sice, ale dál už moc ne, neuvidíte ani větrníky u Břežan, ale uvidíte Dukovany 45 kilometrů daleko. Byl jsem i na Baltu, zase ty větrníky, byť jich tam bylo hodně, splývaly s obzorem, od určité vzdálenosti se mění v něco co člověka nezajímá. Vím jak to vypadá když je těch větrníků hodně, ale v určitý moment klame už optika oka.

Troufnu si říct že mám velmi dobré oči, možná až moc dobré a největší vzdálenost na kterou jsem kdy větrníky viděl jako něco jasně identifikovatelného bylo asi 25 kilometrů.

Když jsme u Palavy, u Milotic je solární elektrárna, asi 100m vedle Nové Mlýny, tu elektrárnu nepoznáte jestli je to solární elektrárna, nebo další vodní plocha. Respektive ano, poznáte že to nemá vlnky, ale na rozdíl od těch Dukovan to v mozku spadá do škatulky "očekávaných prvků". Říkejme si co chceme, jsme pořád zvířata a mozek fakt nepřemýšlí jestli něco je modré protože je to voda, nebo protože je to fotovoltaika, hodí to do stejného šuplete. A neotravuje nás to.

Když už tu máme tu hezkou srovnávací silničku z Mikulova do Pavlova, než začne ten sešup dolů do Pavlova a pak skrz (pokud to pojedete na kole, tak doufejte že nechytnete rodinku na výletě, je to pod 20km/h je o hubu, jezdím hodně a nemám takový strach z toho kopce v rychlosti jako když musím hodně pomalu), tak se otevírá pohled do kraje, a vidíte všechna ta městečka, lesy, vinohrady a na horizontu je Břeclav, tam jsou tři vysoké komíny, vy je můžete vidět jenom pokud o nich víte, to oko je nevezme, tubusy i listy VtE jsou ne o moc silnější, spíš tenčí, než tyto. I kdyby jich tam bylo 150, tak to oko a mozek vyhodí.

Pro náš mozek je prostě vertikála nějakého průměru nad nějakou dálku "strom". Samozřejmě když vědomě vím že se dívám na komín, tak to nebereme jako strom, nevíme-li o tom, je to pro nás strom. To ale neplatí pro mrchu chladicí věž o průměru 60 m.

Samozřejmě, jsme-li u toho blízko, tak už to registrujeme jako něco, takže se nedá v obydlené oblasti naskládat tolik VtE na jedno místo, nicméně budou narušovat krajinu na mnohem menší vzdálenost než JE.

Jan Veselý
17. červenec 2020, 23:36

ad estetika) Opatovická elektrárna je hnusná ze Sněžky, z Velkého Deštného, z Kozákova i z kopců u Nasavrk. O Kunětické hoře ani nemluvě. Se divím, že tu estetickou hrůzu někdo ve východních Čechách přežil :-)

Emil
18. červenec 2020, 07:54

Carlosi, kdybyste to s těmi 2000 větrníky "jako" nepochopil, tak vězte, že jaderná elektrárna zabere plochu cca 1 km2, větrníky, aby vyrobily stejné množství elektřiny, potřebují v ideálním případě území cca 600 km2, uvnitř kterého jste jimi ze všech stran zcela obklopen. V našich reálných podmínkách je to území samozřejmě ještě mnohem větší. Jedna elektrárna v krajině je kuriozita, 2000 elektráren v krajině je noční můra.

St
18. červenec 2020, 11:38

Pane Emile, naprosto s Vámi souhlasím. A máte pravdu, že je lepší 1 km2 zastavět jednou JE než zohyzdit 600 m2. Ještě bych dodal, že tu nejde o estetiku, ale hlavně o to, že ty větrníky, budou přírodě hlavně fauně škodit mnohem více, než ta JE.

Pavel K
20. červenec 2020, 16:39

To Emil:

Jak Vas bude rusit FVE ve Stredozemnim mori? Jak daleko z pevniny vidite a za jak daleko prestane rozlisovat, zda objekt na vode je voda nebo FVE?

No a o Sevrnim mori a Baltu (spolu s Atlantikem) jsem presvedcen, ze jsou taky docela rozsahly n to, aby rekreujici se "na plazi" rusil vyhled na ty tisce vetrniku za obzorem nebo ve vzdalenosti, kdy splynou s okolim.

To St:

Asi jsem se vyjadril spatne, kdyz jste pochopil, ze bych chtel nasi prirodu, kravicky a obili huntovat VTE. Na Baltu ani Severnim mori (prip. Atlantiku) se nechova moc krav ani nepestuje prilis obili. A UHVDC vedei muze byt pod zemi.

A jeste drobnost s tim hmyzem. Bydlel jsme nekolik let v 7mem patre v panelaku a nemeli jsme site proti hmyzu, tusite proc?

Emil
20. červenec 2020, 18:24

Pavle K, zkuste si to přečíst ještě jednou. Psal jsem o větrnících v krajině, ne o větrnících na moři.

Pavel K
20. červenec 2020, 19:01

Reagoval jsem na to, co jste psal 17. červenec 2020, 18:42

Carlos
16. červenec 2020, 19:07

Protože St, stejně jako jistý pan W (jedna z premis jeho článku vyházela z nutnosti udržet pozici nejprůmyslovější země) je zaseklý v představě že prosperita je spojená s transformací velkých objemů hmot s malou marží a vysokou absolutní i měrnou spotřebou energie. Což dnes už dávno není pravda. A asi si neumí představit že může být továrna transformující kapalinu s cenou 0.0024$/l na kapalinu obchodovanou za 400$/l, nnebo že jsou firmy které mají na vstupu jen kávu a pizzu a na výstupu miliony dolarů.

Stejně tak je zaseknutý v obraze světa ze 30. let minulého století, zvláštní že je to nepřátelství a ostnatý drát v tolika lidech stále mentálně zažrané a asi i bližší než představa Valčíku, Sachru a nebeské modře Dunaje. Koncept toho že může existovat něco jako solidarita mezi zeměmi je jim cizí a vztahy mezi lidmi hodnotí jenom podle kalkulačky, což dělá obrovská část společnosti, bohužel, jedno jestli levicová, nebo pravicová.

Stejně tak neslyšeli o Dig for Victory a chtěli by ideálně širé rodné lány (Rusi) bez ohledu na dopady a cenu a že je obrovský rozdíl mezi vyrábět stále a být schopen vyrobit. A z toho pak chtějí energetické ču-čche.

Kdepak, k prosperitě nevedou řeky ocele a stáda kombajnů, ne v moderním světě, k tomu vedou moderní technologie, návrat k výrobkům s vysokou přidanou hodnotou a delší životností. Přesun od ekonomiky stavěné na maxipodnicích k ekonomice stavěné na malých a středních, na živnostech...

Jenže bohužel pořád mnoho lidí vidí jako ideál tu kolbenku s pěti tisíci zaměstnanci které se odpoledne vyhrnou z bran po zahučení sirény jakoby se blížila Luftwaffe. (ještě na konci 90. tak jedna fabrika u nás ve městě ukončovala ranní směnu)

PetrD
17. červenec 2020, 08:17

Ačkoliv je pravda, že vyšší marže se dosahují ve službách než průmyslu, tak nelze nevidět, že jsme tradičně průmyslová země, a lidé tu práci umí.

Kdybyste z každého chtěl udělat IT developera, BIO inženýra apod, tak neuspějete, prostě každý pro tuto práci nemá předpoklady. Transformace na jinou ekonomiku dá prostě čas, a je spíše záležitostí několika generací než jen pár let.

Jiná věc je, že opravdu nepotřebujeme být samostatní za každou cenu.

Ale pak je v našem zájmu vybudovat smlouvy v rámci EU tak, aby se nemohlo stát, že nějaký stát zakáže vývoz EE, jako se to stalo v případě ochraných pomůcek.

Jaroslav Studnička
17. červenec 2020, 08:45

Pane Carlosi, nikdo si tady nepředstavuje fabriku z 80. let. Takové fabriky v konkurenci neuspěly a neuspějí, nicméně Francisovy turbíny pro PVE Lipno - Aschach vám rozhodně ajťák na 3D tiskárně nevyrobí.

Carlos
17. červenec 2020, 09:52

Pánové, to bylo lehké rýpnutí si s nadsázkou, nicméně k vaším komentářům.

Ano, nemžeme mít z každého IT developera a bioinženýra, je tu i skupina lidí kteří jsou v tradičních průmyslových řemeslech opravdu dobří (v USA je třeba situace taková že velmi dobrý svářeč bude mít podobnou životní úroveň jako programátor, tam se musí do srovnání hodit i náklady na život ve velkoměstě (nájem, doprava...) oproti nákladům na život v maloměstě, na internetu jsou z toho i vtipy dělané) a tam nebude s průmyslem asi problém, budou s to se pustit i do výrobků s vysokou přidanou hodnotou. (Třeba oběžných kol turbin), ale pak tu máme něco na čem bohužel stojí pořád značná část ekonomiky - průmysl s relativně nízkou přidanou hodnotou a na to jsem hlavně narážel.

Problém je že takovýto průmysl se sem stále tahá byť se mu musí dovážet pracovní síla. Loni některá z leteckých společnosti chtěla otevřít, nebo i otevřela v severních Čechách přípravnu jídla, plán byl dovézt kolik si desítek Mongolů do ní. Automobilky jsou závislé zase na dovozu lidí kdesi z Rumunska. Nic proti těm lidem, ale takovýto průmysl snad nechceme jako dlouhodobé řešení.

Nemám nějaké představy že sem budou chodit jenom inženýři s červeným diplomem, to ne, ale nelíbí se mi fixace na "tradiční" průmysl pokud mu musíme dovážet pracovní sílu ve velkém objemu. Problém je že tu už máme od revoluce jednu a kousek generace, ale situace se moc neměnní k lepšímu. Žádná z politických stran krom pirátů nemá nějaký velký modernizační program, nebo alespoň vizi co pro tu změnu udělat, ale zaklínají se "tradičním" průmyslem. Jak jsem říkal, jedna věc je tradičním průmyslem dělat výrobky s vysokou přidanou hodnotou, druhá se upínat na představu že prosperity dosáhneme výrobou šroubků M3 po vagonech.

Ano, šlo by to, ale to bysme k těm šroubkům museli vyrábět i rakety.

Ano, některý stát jako třeba ČR, za což byla kritizovaná, nechce se mi ale k té absolutní neschopnosti vlády vracet.

St
17. červenec 2020, 14:42

Pane Carlos. Opravdu jsem neuvízl v minulosti ani nikde jinde. Chápu, že jste nadšený z toho, že jsou ekonomiky, které pracují s velkými maržemi a většina jejich HDP se tvoří ve službách. Otázka je jak dlouho, jak dlouho takovým ekonomikám budou ostatní dodávat na dluh. Ale toto nentí tématem naší diskuse.

Československo je tradiční průmyslová země a je moc dobře, že ten průmysl tu neskončil jako na mnoha místech v Evropě, že dává práci spoustě lidí. Nestydím se za to, že vyvážíme auta, strojírenské výrobky i EE. Proto si uvědomuji jak důležité je mít kvalitní, stabilní zdroj levné EE. A věřím tomu, že výstavba nových bloků JE je tím správným impulsem pro rozvoj jak naší, tak i evropské ekonomiky i energetiky.

Richard Vacek
16. červenec 2020, 09:24

Je lepší, podpořit finančně něco, co má smysl a co bude dlouhodobě zdrojem stabilní elektřiny.

energetik
16. červenec 2020, 09:27

Přesně tak, proto jsem proti dalšímu jadernému tunelu.

Richard Vacek
16. červenec 2020, 14:24

Kromě stabilní dodávky energie je rovněž významný minimální vliv na okolní krajinu oproti alternativním zdrojům. Měli bychom se snažit maximum krajiny vracet přírodě a moc neškodit.

St
16. červenec 2020, 18:05

Přesně tak pane Vacek. Máte naprostou pravdu. Potřebujeme stabilní, dlouhodobý zdroj EE.

Jan Veselý
16. červenec 2020, 18:20

Jestli tohle bude číst Emil (Novák), tak uvidí názornou ukázku toho, co jsem mu říkal, jak pojem "stabilní" vzbuzuje u prostého lidu magické myšlení. Tady jsou dva příklady.

Emil
16. červenec 2020, 18:55

Emil (Novák) tohle čte a nikde v těch příspěvcích nevidí, že by ten stabilní zdroj nutně musel jet na nominální výkon 24/7. To tam zřejmě vidíte jen Vy, vážený zástupče neprostého lidu.

St
22. červenec 2020, 12:29

Pane Veselý, zřejmě narážíte na to, že jsem laik, co se týče energetiky. Ano to máte pravdu. Navíc jsem potomek sedláků, takže používám selský rozum a nestydím se za to.

Můžete mi prosím vysvětlit co tím myslíte to magické myšlení?

Předem moc děkuji.

Pavel K
22. červenec 2020, 12:41

Nedavno se tu o to pan Vesely s Emilem preli, Vy si to nepamatujete? Jde o to, ze stabilni v pojeti energetiku vyroba na 100 % 24/365, ale vyroba v takovem vykonu, jaky je v danem case potreba.

St
17. červenec 2020, 18:22

Tak to máte pane Vacek naprostou pravdu. Proto technicky fungovaní a gramotní lidé podporují výstavbu JE.

pr
16. červenec 2020, 12:20

To bylo keců pane Babiši, že stát nebude strkat rypák do komerční věci. Proč taky. Pro obyvatele je elektřiny na dalších 50 let vpysk a podnikavci maj peněz, že neví kam je investovat. Ta ať si sami a za své postaví co chtějí a ne že celý tento Tunelín zase zaplatí bába Dymáková! Padl Váš poslední slib pane Babiši, už nám nemáte co nabídnout. Tak pěkně od válu a další na scénu.

Martin Hájek
16. červenec 2020, 18:40

Pokud zdejší bijce jaderné energetiky úplně stejně rozčílí i jakýkoli bezúročný nebo dotovaný úvěr pro fotovoltaickou elektrárnu, pak mám vážné obavy o jejich zdraví. Pokud ne, jsou to jen pokrytci.

Carlos
16. červenec 2020, 19:28

Jestli dává bezúročnou půjčku banka, jsou to její peníze, byť by to byla ČNB, většinou na to ty prostředky mají ať už z vkladů, nebo nakoupených akcií, nebo jako výnos jiných dluhopisů. Jenže zde stát, který negeneruje přebytek si bude muset těch X miliard půjčit a pak je půjčí s úrokem 0 %. Stejně tak nastavit teď úrok na dvě procenta může a nemusí být výhodné pro stát.

Nevím jestli je rozumné aby stát, který nevygeneroval během konjunktury přebytek, respektive jej hned promrhal, spolu se všemi rezervami, si půjčoval za úrok a pak to půjčil dál na projekt, který jednak nemusí vyjít a jednak se může natáhnout a to bez úroku po dobu stavby. Stejně tak JE bude projekt u kterého bude cena elektřiny asi vyšší než je na burze a než by patrně stála z alternativního řešení (Ale ještě se myslím ven nedala přesně daná garantovaná cena).

Proč bychom jako občané měli ČEZu tu jadernou hračku dotovat jednak formou garantované ceny a jednak přes úvěr?

St
17. červenec 2020, 18:26

Třeba proto pane Carlos, že naše vláda nám chce zajistit do budoucna stabilní zdroj relativně levné EE. Proto podporuje výstavbu nového bloku JE. Z její strany se dle mého soudu jedná o zcela racionální a zodpovědné chování.

Carlos
17. červenec 2020, 19:50

Vláda nemá co zajišťovat zdroje pro běžnou situaci, od toho máme obrovskou optimalizační funkci, jak to nazval pan Veselý, - tržní ekonomiku. Ale to jsme tu myslím probírali z kraje týdne.

Postup kterým se to vláda snaží udělat, tedy nařízením technologie a přímým zadáním jedné firmě s tím že jí na to dá ještě peníze prvních X let bez úroku a ta firma na tom bude normálně pak vydělávat, přes garantovanou cenu je krajně podezřelý. Spíš jako tunel než upřímná snaha.

Pokud by jí šlo o to udělat to co nejlevněji či spíše nejvýhodněji, bude vypsáno řízení na stavbu a provoz, něco jako aukce na OZE v Německu.

Marek
17. červenec 2020, 23:25

V energetice přece žádná tržní ekonomika není. ČEZ patří státu, takže jestli na tom vydělá ČEZ, tak zisk půjde do státní kasy. Teď si představte hypotetickou situaci. Do OZE narveme za 20 let cca 1 bilion Kč. Výsledkem je marginální množství vyrobené elektřiny a hromada šrotu. Za tuto částku by mohl ČEZ dostat zdarma, nebo darem 4-5 jaderných bloků s životností 80 let. Vše by se financovalo bez úvěrů z aktuálně vybraných peněz. Jsem přesvědčen, že by cena za MWh z těchto zdarma získaných zdrojů byla hluboko pod cenou na burze. Výsledný rozdíl by mohl ČEZ zpátky vracet všem občanům ČR a snižovat tímto fakturu za elektřinu. Za ty roky by se to vrátilo několikrát.

St
18. červenec 2020, 11:40

Tak nějak pane Marek. Moc hezky jste to napsal.

energetik
17. červenec 2020, 13:15

Předsedo @AndrejBabis, volala mi nějaká hodně vystrašená babička, že jestli ten ministr, co řídí ty vlaky, není náhodou ten samej, co má řídit tu stavbu jaderný elektrárny. Co ji mám říct?

:-))))))))

Tak ten pasuje. Černý a bohužel i pravdivý humor.

Carlos
17. červenec 2020, 13:31

Nechcete si od BBC vybavit licenci na Ano, pane ministře a začít tu natáčet pokračování? Materiálu máme dost na deset sezón.

Baton David
17. červenec 2020, 13:18

ekonomicko-finanční poradce státu společnost Rothschild & Sons Limited... toto vidim jako ten největší průšvih

St
17. červenec 2020, 18:24

Jak pro koho. Pro ty Rotschildy to bude jednoznačně zlatý důl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se