Domů
Jaderné elektrárny
Nový blok jaderné elektrárny Mochovce míří do fáze energetického spuštění
Jaderná elektrárna Mochovce
Zdroj: Slovenské elektrárne

Nový blok jaderné elektrárny Mochovce míří do fáze energetického spuštění

Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce přechází po dokončení fyzikálních spouštěcích testů do další fáze uvádění do provozu. Slovenský úřad pro jadernou bezpečnost vydal minulý pátek souhlas s přechodem do režimu energetického spouštění.

Slovenské elektrárne uvedly, že fyzikální testy zahrnovaly tlakové zkoušky kontejnmentu, primárního okruhu a parogenerátorů. Navíc "bylo třeba ověřit funkčnost systémů řízení a ochran reaktoru a provést komplexní testy k ověření všech charakteristik aktivní zóny reaktoru. Vlastnosti byly prověřovány nejprve bez řízené štěpné reakce, později při minimálním výkonu od 10E-7 % do 2 % nominálního výkonu".

Reaktorová hala třetího bloku elektrárny Mochovce v roce 2016 (zdroj Mochovce). Reaktorový sál třetího bloku elektrárny Mochovce v roce 2016. Zdroj: Mochovce

Ve fázi energetického spouštění bude zvýšen výkon reaktoru na 5 %. Následně energetici provedou další testy včetně simulace "situací, které elektrárna v běžném provozu pravděpodobně nikdy nezažije". Výkon reaktoru se zvyšuje postupně, přičemž každá etapa zahrnuje specifické zkoušky. Jakmile výkon reaktoru dosáhne 20 % a parogenerátory budou schopny produkovat dostatečné množství páry, "první turbogenerátor, a později i druhý, bude postupně připojen k elektrizační soustavě Slovenské republiky a do sítě začnou proudit první megawatthodiny nízkouhlíkové elektřiny".

Závěrečnou fází bude 144hodinový zkušební provoz na plný výkon.

Výstavba prvních dvou tlakovodních reaktorů VVER o jednotkovém výkonu 471 MWe čtyřblokové elektrárny Mochovce byla zahájena v roce 1982. Práce na blocích 3 a 4 byly zahájeny v roce 1986, ale v roce 1992 se zastavily. První dva reaktory byly uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999. Projekt dostavby 3. a 4. bloku začal o deset let později. Harmonogram spuštění čtvrtého bloku měl následovat zhruba jeden až dva roky po třetím bloku. Každý z dostavovaných bloků má být při plném provozu schopen zajistit 13 % spotřeby elektřiny na Slovensku.

Reaktorová část 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce, na technologiích se významně podílí i Škoda JS (zdroj Slovenské elektrárne). Reaktor 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce. Na technologiích primárního okruhu se významně podílí i Škoda JS. Zdroj: Slovenské elektrárne

Finální projekt Mochovce 3 a 4 zahrnuje mnoho vylepšení v oblasti bezpečnosti a zabezpečení, včetně zvýšené ochrany proti nárazu letadel a opatření pro řízení havarijních situací na základě zkušeností z havárie ve Fukušimě, které byly zapracovány v průběhu projektu. Slovenský úřad pro jaderný dozor vydal v srpnu konečné povolení k uvedení třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce do provozu. Životnost nového bloku je předběžně plánována na 60 let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Karásek
19. leden 2023, 18:25

Zase další prodražená elektrárna, stejně jako Olkiluoto, Vogtle, Summer(nedostavěna) stejně jako ty co se staví a navíc zpožďují(Flemanville, Hinkly Point, Paks). Mochovce se navíc začaly stavět v roce 1987. Od toho tendru na Dukovany by se samozřejmě mělo ustoupit.

koumák
20. leden 2023, 09:56

Myslím, že ve vašem případě by bylo lepší se trochu o historii Mochovců dovzdělat. Do jeho stavby zasáhlo mnoho proměnných- od Sametové revoluce, rozdělení ČSFR, devadesáté léta s Mečiarismem, pak "politický" prodej italskému ENELu, který dodnes žádnou JE nepostavil, v jeho režii vyhození Generálního dodavatele stavby Škoda Praha a nahrazení Italy, kteří ovšem neměli ani páru, co staví, odchod- nedobrovolný snad 80% firem, které se na Mochovcích podíleli, neslavný % balík prodeje SE a.s. ENELem Křetinskému-to byly SE před krachem. Pak to teprve nabralo spád a výsledek dnes vidíme. Samotná stavba za to nemůže, vždy to byly politické rozhodnutí a jejich následky si odskákala elektrárna.

Karásek
20. leden 2023, 14:28

Koumák, co jsem napsal nepravdivě? Prosím prokázat!

Emil
20. leden 2023, 14:35

Nepravdivě jste napsal např. toto, Karásku: "Od toho tendru na Dukovany by se samozřejmě mělo ustoupit." Prokazovat byste měl pravdivost svých tvrzení vy a ne chtít po ostatních, aby prokazovali opak.

Karásek
20. leden 2023, 20:05

To byl názor. Jestli někdo chce zpochybňovat fakta která jsem napsal tak následujícm sloupci je zopakuji :

Zase další prodražená elektrárna, stejně jako Olkiluoto, Vogtle, Summer(nedostavěna) stejně jako ty co se staví a navíc zpožďují(Flemanville, Hinkly Point, Paks). Mochovce se navíc začaly stavět v roce 1987.

PetrD
19. leden 2023, 21:31

Samozřejmě kecy. Ještě budete prosit aby vám někdo dodal elektřinu když bude večer, nebude foukat a vy budete mrznout.

Karásek
19. leden 2023, 21:35

Kamaráde, z těch větrnejch a solárních elektráren se vyrobí víc EE, než z nově stavěnejch JE. A nevypadá to, že by se na tom něco změnilo.

Petr Turek
19. leden 2023, 22:05

OZE jsou dobrým doplňkem něčeho, co je jisté a kdykoliv dostupné. To je právě JE nebo elektrárna na domácí uhlí. Uhelka není z ekologického pohledu ideálním zdrojem, ale když je tma a nefouká tak je skvělá...

Dnes máme elektřinu za 181,30 euro/MWh, tedy ty drahé jaderky dnes utrží za rok (4* 450 MW) 2 720 mil. euro... Kolik že stály Mochovce ? V energetice se počítá návratnost investice velmi drsně a to, že projekt, který poběží 60 let a více musí být splatný do 8 let tedy 8 * 2 720 mil. euro je téměř 22 miliard euro a pak dále vydělají 141 miliard euro !

Jaderky to jsou rotačky na prachy pane Karásku...

Martin Prokš
20. leden 2023, 16:03

Dobrý den,

Pane Karásku, máte kolo na stojanu s alternátorem? S Vaším odporem k jádru, uhlí, ropě a plynu by jste si ho měl pořídit a zrovna dneska šlapat a šplapat a šlapat. Protože už tak 4 dni moc nefouká a nesvítí. Tak ať máte elektřinu alespoň pro ten počítač co z něj dlabete svá moudra.

Karásek
20. leden 2023, 20:07

Ale ono zase fouká. Jéjé, to je ale smůla.

Emil
20. leden 2023, 20:38

A proč jedou v Německu větrníky na necelé tři procenta instalovaného výkonu, když teda prý fouká?

feliz navidad
20. leden 2023, 23:12

Fouká tak mocně, že Německo aktuálně vyrábí elektřinu s emisním faktorem 790gCO2/kWh.

Karásek
20. leden 2023, 14:32

Především žádná JE ještě neběžela 60 let a 100 000 let bude někdo muset financovat zabezpečení jaderného odpadu. Ten může někdo někdy zneužít. O ekologických aspektech jaderné energetiky se netřeba zmiňovat.

Emil
20. leden 2023, 14:42

Těžko nějaká mohla běžet 60 let, když se před 60 lety stavěly v podstatě jen prototypy první generace. 100 tisíc let nikdo nic financovat muset nebude, nevymýšlejte si nesmysly a radši o tom něco zjistěte, Karásku. O ekologických aspektech se netřeba zmiňovat, ty jsou na minimálně stejně dobré úrovni jako u jiných zdrojů, považovaných za čisté. Opět doporučuji nastudovat např. znění taxonomie EU.

Karásek
20. leden 2023, 20:08

100 000 let bude ten vyhořelý odpad smrtící. Pokud se o něj nebude nikdo starat, tak Pánbu s lidskou civilizací.

Emil
20. leden 2023, 20:36

Jak tu nedávno psal jistý Karásek: "Když něco tvrdíte, tak to prokažte."

Vyhořelé palivo není 100 tisíc let smrtící a hlubinné úložiště se navrhuje právě tak, aby se o něj nikdo po jeho uzavření starat nemusel. Něco si o tom nastudujte, Karásku, stačí úplné základy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se