
Nový blok jaderné elektrárny Mochovce míří do fáze energetického spuštění
Slovenské elektrárne uvedly, že fyzikální testy zahrnovaly tlakové zkoušky kontejnmentu, primárního okruhu a parogenerátorů. Navíc "bylo třeba ověřit funkčnost systémů řízení a ochran reaktoru a provést komplexní testy k ověření všech charakteristik aktivní zóny reaktoru. Vlastnosti byly prověřovány nejprve bez řízené štěpné reakce, později při minimálním výkonu od 10E-7 % do 2 % nominálního výkonu".
Reaktorový sál třetího bloku elektrárny Mochovce v roce 2016. Zdroj: Mochovce
Ve fázi energetického spouštění bude zvýšen výkon reaktoru na 5 %. Následně energetici provedou další testy včetně simulace "situací, které elektrárna v běžném provozu pravděpodobně nikdy nezažije". Výkon reaktoru se zvyšuje postupně, přičemž každá etapa zahrnuje specifické zkoušky. Jakmile výkon reaktoru dosáhne 20 % a parogenerátory budou schopny produkovat dostatečné množství páry, "první turbogenerátor, a později i druhý, bude postupně připojen k elektrizační soustavě Slovenské republiky a do sítě začnou proudit první megawatthodiny nízkouhlíkové elektřiny".
Závěrečnou fází bude 144hodinový zkušební provoz na plný výkon.
Výstavba prvních dvou tlakovodních reaktorů VVER o jednotkovém výkonu 471 MWe čtyřblokové elektrárny Mochovce byla zahájena v roce 1982. Práce na blocích 3 a 4 byly zahájeny v roce 1986, ale v roce 1992 se zastavily. První dva reaktory byly uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999. Projekt dostavby 3. a 4. bloku začal o deset let později. Harmonogram spuštění čtvrtého bloku měl následovat zhruba jeden až dva roky po třetím bloku. Každý z dostavovaných bloků má být při plném provozu schopen zajistit 13 % spotřeby elektřiny na Slovensku.
Reaktor 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce. Na technologiích primárního okruhu se významně podílí i Škoda JS. Zdroj: Slovenské elektrárne
Finální projekt Mochovce 3 a 4 zahrnuje mnoho vylepšení v oblasti bezpečnosti a zabezpečení, včetně zvýšené ochrany proti nárazu letadel a opatření pro řízení havarijních situací na základě zkušeností z havárie ve Fukušimě, které byly zapracovány v průběhu projektu. Slovenský úřad pro jaderný dozor vydal v srpnu konečné povolení k uvedení třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce do provozu. Životnost nového bloku je předběžně plánována na 60 let.
Mohlo by vás zajímat:
Zase další prodražená elektrárna, stejně jako Olkiluoto, Vogtle, Summer(nedostavěna) stejně jako ty co se staví a navíc zpožďují(Flemanville, Hinkly Point, Paks). Mochovce se navíc začaly stavět v roce 1987. Od toho tendru na Dukovany by se samozřejmě mělo ustoupit.
Myslím, že ve vašem případě by bylo lepší se trochu o historii Mochovců dovzdělat. Do jeho stavby zasáhlo mnoho proměnných- od Sametové revoluce, rozdělení ČSFR, devadesáté léta s Mečiarismem, pak "politický" prodej italskému ENELu, který dodnes žádnou JE nepostavil, v jeho režii vyhození Generálního dodavatele stavby Škoda Praha a nahrazení Italy, kteří ovšem neměli ani páru, co staví, odchod- nedobrovolný snad 80% firem, které se na Mochovcích podíleli, neslavný % balík prodeje SE a.s. ENELem Křetinskému-to byly SE před krachem. Pak to teprve nabralo spád a výsledek dnes vidíme. Samotná stavba za to nemůže, vždy to byly politické rozhodnutí a jejich následky si odskákala elektrárna.
Koumák, co jsem napsal nepravdivě? Prosím prokázat!
Nepravdivě jste napsal např. toto, Karásku: "Od toho tendru na Dukovany by se samozřejmě mělo ustoupit." Prokazovat byste měl pravdivost svých tvrzení vy a ne chtít po ostatních, aby prokazovali opak.
To byl názor. Jestli někdo chce zpochybňovat fakta která jsem napsal tak následujícm sloupci je zopakuji :
Zase další prodražená elektrárna, stejně jako Olkiluoto, Vogtle, Summer(nedostavěna) stejně jako ty co se staví a navíc zpožďují(Flemanville, Hinkly Point, Paks). Mochovce se navíc začaly stavět v roce 1987.
Samozřejmě kecy. Ještě budete prosit aby vám někdo dodal elektřinu když bude večer, nebude foukat a vy budete mrznout.
Kamaráde, z těch větrnejch a solárních elektráren se vyrobí víc EE, než z nově stavěnejch JE. A nevypadá to, že by se na tom něco změnilo.
OZE jsou dobrým doplňkem něčeho, co je jisté a kdykoliv dostupné. To je právě JE nebo elektrárna na domácí uhlí. Uhelka není z ekologického pohledu ideálním zdrojem, ale když je tma a nefouká tak je skvělá...
Dnes máme elektřinu za 181,30 euro/MWh, tedy ty drahé jaderky dnes utrží za rok (4* 450 MW) 2 720 mil. euro... Kolik že stály Mochovce ? V energetice se počítá návratnost investice velmi drsně a to, že projekt, který poběží 60 let a více musí být splatný do 8 let tedy 8 * 2 720 mil. euro je téměř 22 miliard euro a pak dále vydělají 141 miliard euro !
Jaderky to jsou rotačky na prachy pane Karásku...
Dobrý den,
Pane Karásku, máte kolo na stojanu s alternátorem? S Vaším odporem k jádru, uhlí, ropě a plynu by jste si ho měl pořídit a zrovna dneska šlapat a šplapat a šlapat. Protože už tak 4 dni moc nefouká a nesvítí. Tak ať máte elektřinu alespoň pro ten počítač co z něj dlabete svá moudra.
Ale ono zase fouká. Jéjé, to je ale smůla.
A proč jedou v Německu větrníky na necelé tři procenta instalovaného výkonu, když teda prý fouká?
Fouká tak mocně, že Německo aktuálně vyrábí elektřinu s emisním faktorem 790gCO2/kWh.
Především žádná JE ještě neběžela 60 let a 100 000 let bude někdo muset financovat zabezpečení jaderného odpadu. Ten může někdo někdy zneužít. O ekologických aspektech jaderné energetiky se netřeba zmiňovat.
Těžko nějaká mohla běžet 60 let, když se před 60 lety stavěly v podstatě jen prototypy první generace. 100 tisíc let nikdo nic financovat muset nebude, nevymýšlejte si nesmysly a radši o tom něco zjistěte, Karásku. O ekologických aspektech se netřeba zmiňovat, ty jsou na minimálně stejně dobré úrovni jako u jiných zdrojů, považovaných za čisté. Opět doporučuji nastudovat např. znění taxonomie EU.
100 000 let bude ten vyhořelý odpad smrtící. Pokud se o něj nebude nikdo starat, tak Pánbu s lidskou civilizací.
Jak tu nedávno psal jistý Karásek: "Když něco tvrdíte, tak to prokažte."
Vyhořelé palivo není 100 tisíc let smrtící a hlubinné úložiště se navrhuje právě tak, aby se o něj nikdo po jeho uzavření starat nemusel. Něco si o tom nastudujte, Karásku, stačí úplné základy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se