O dostavbě Temelína definitivně rozhodla vláda v květnu 1999

DomůJaderné elektrárnyO dostavbě Temelína definitivně rozhodla vláda v květnu 1999

Otázka, zda dostavět či zakonzervovat rozestavěnou Jadernou elektrárnu Temelín (ETE), řadu let zaměstnávala polistopadové politiky a výrazně rezonovala i u veřejnosti. Proti se stavěly hlavně ekologické organizace, silně zněl odpor k dostavbě ze sousedního Rakouska. Konečné rozhodnutí o dostavbě elektrárny učinila vláda Miloše Zemana (ČSSD) před 20 lety, v noci z 12. na 13. května 1999. První blok ETE byl připojen k síti v prosinci 2000, druhý o dva roky později. Nyní se již několik let diskutuje o stavbě dalších dvou bloků.

Historie Temelína se začala psát v 70. letech minulého století, investiční záměr na výstavbu jaderného zdroje o čtyřech blocích byl vydán v únoru 1979. Nedlouho poté padlo rozhodnutí, že elektrárna podle sovětského technického projektu vyroste u Temelína nedaleko jihočeského Týna nad Vltavou.

Hlavní stavební práce byly zahájeny v roce 1987. Rostoucí náklady spolu se změnou hospodářských podmínek vedly po pádu komunismu k rozhodnutí snížit počet bloků ze čtyř na dva.

V současnosti je Temelín největším výrobcem elektřiny v ČR, kryje pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Elektrárna aktuálně pracuje na výkonu 2 x 1082 MWe.

Již řadu let se diskutuje o výstavbě dalších dvou bloků v Temelíně. V srpnu 2009 polostátní společnost ČEZ, které Temelín patří, zahájila výběrové řízení na dostavbu. Tendr společnost ČEZ zrušila v dubnu 2014 poté, co jí vláda odmítla dát požadované záruky návratnosti investice.