Domů
Jaderné elektrárny
Obce z Pošumaví požádaly o vyřazení z lokalit pro jaderné úložiště, MPO nesouhlasí
Sklad nízkoaktivního jaderného odpadu JE Dukovany; Zdroj: Archiv EDU
Zdroj: Archiv EDU

Obce z Pošumaví požádaly o vyřazení z lokalit pro jaderné úložiště, MPO nesouhlasí

Obce z Pošumaví požádaly ministra průmyslu Jozefa Síkelu (za STAN) , aby byla lokalita Březový potok vyřazena ze čtyř zvažovaných území v ČR pro vybudování úložiště radioaktivních odpadů. Dopis starostů má ČTK k dispozici. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) po doporučení odborníků ale nadále podporuje průzkumné práce ve všech čtyřech lokalitách a nabídlo obcím z Pošumaví dialog s MPO nebo Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Nový šéf SÚRAO už se v lednu se zástupci obcí setkal.

Starostové všech devíti obcí a města Horažďovice, v jejichž katastrech stát stavbu trvalého úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů zvažuje, v dopise argumentují tím, že zařazení lokality do záměru bylo učiněno bez součinnosti s nimi a že to SÚRAO obcím pouze direktivně oznámilo. Zájmová oblast byla navíc předloni už potřetí zvětšena. Uvedli, že od roku 2003, kdy stát záměr oznámil, všechna zastupitelstva nesouhlasila s úložištěm v lokalitě a vždy odmítala provádění průzkumů a výzkumů v jejich správních územích. „A nesouhlasíme s nimi ani nyní,“ uvedli starostové. Zopakovali, že za 20 let nepřijali zákonodárci žádný zákon, který by řešil práva obcí v této problematice.

Podle mluvčího MPO Davida Hluštíka starostové odpovědi na své výtky znají, ministr se se zástupci všech čtyř vytipovaných lokalit setkal v prosinci. „Představil jim nového ředitele SÚRAO, plány a aktivity v oblasti přípravy hlubinného úložiště a potvrdil zájem o intenzivní komunikaci se zástupci obcí. Výběr čtyř lokalit, tedy zahrnutí lokality Březový potok do zúženého výběru nezpochybnil a dal na doporučení odborníků,“ řekl. MPO tedy podporuje průzkumné práce ve všech čtyřech lokalitách. Nový šéf SÚRAO se se zástupci obcí setkal v Horažďovicích. „Moc jsme nepochopili, proč to iniciovali, nic nového jsme se tam nedozvěděli. Snaží se jezdit na lokality, má zřejmě úkol od ministra, ale pro nás to nemělo žádný smysl,“ řekl Petr Klásek, do loňska starosta Chanovic, který nadále za obce bojuje proti úložišti.

Plán činnosti SÚRAO, schválený vládou letos 11. ledna, podle Hluštíka předpokládá podání žádostí o stanovení průzkumného území pro zásah do zemské kůry ve čtyřech lokalitách v prvním čtvrtletí 2023 a hydrogeologický monitoring se má zahájit koncem třetího čtvrtletí. Veřejné soutěže na geologické práce – vrty, geofyziku a další, začnou po technických specifikacích, jejichž příprava začne v prvním čtvrtletí 2023.

Vláda schválila 11. ledna návrh zákona o řízeních o hlubinném úložišti. Upravuje práva a lhůty dotčených obcí v jednotlivých řízeních. Podle obcí, které se úložišti dlouhodobě brání, pravomoci obcí příliš nezvyšuje. Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 52 obcí a spolků, požádala vládu o zásadní přepracování návrhu zákona. Místo úložiště má být vybráno v roce 2030.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Karásek
23. leden 2023, 21:07

Jaderné úložiště nikdo kousek od bydliště nechce, ale lidičky si taky musí uvědomit, že jaderný odpad je z těch jaderných elektráren, které velká část miluje. To je taková česká a ČEZká ozářená schizofrenie.

Milan Vaněček
23. leden 2023, 21:31

Dokonce lidé mají mnohem raději v katastru obce větrné elektrárny než úložiště jaderného odpadu, i když pro většinu místních diskutujících to asi neplatí. Udělejme anketu.

Nedivím se jim, čísla hovoří: úložiště jaderného odpadu nechce ŽÁDNÁ obec v ČR, ale větrných elektráren je u nás už přes 50 a nakonec jich budou stovky, tisíce, až se prosadí komunitní energetika.

Ono ani v USA to není jednoduché,

přečtěte si to zde

energyhub.eu/cs/articles/613369/usa-nemaji-kam-ukladat-jaderny-odpad

Karásek
25. leden 2023, 23:53

Jestli tomu rozumím, tak v tom Texasu stavějí zařízení, které bude mít kapacitu 5 000 tun palivových tyčí. Vzhledem k tomu, že ve světě je dnes cca 400 000 tun vyhořelého jaderného paliva a tedy na USA, které provozuje jadernou energetiku dlouho bude připadat více než 100 000 tun je toto zařízení nedostatečná. Stejně by tam bylo navíc jen dočasné skladování. Řešení se odsouvá, odsouvá, odsouvá a Emil taktně mlčí. Otázkou je, jestli na dobu více než 100 000 let po kterou bude vyhořelé palivo smrtící je lidstvo schopno tento odpad izolovat, nemluvě o možnosti zneužití.

Emil
26. leden 2023, 07:58

Píšete nesmysly jako obvykle, Karásku, vyhořelé palivo není po dobu "více než 100 000 let" smrtící. Už po necelých 600 letech ho můžete normálně brát do ruky, musel byste palivové peletky polykat, aby vám mohly ublížit. Viz např. zde: "After less than 600 years, the photon dose rate at a fuel element surface is so low, that according to Department of Energy rules, it can be handled without any shielding at all." - odkaz bohužel neprošel.

Zneužít byste ho chtěl jak konkrétně?

Zařízení v Texasu nemá ambici uskladnit vyhořelé palivo z celých USA, takových úložišť je po USA více, je jich tam přesně tolik kolik jich potřebují, obvykle v areálu elektráren stejně jako u nás.

Karásek
26. leden 2023, 21:44

Kdepak Eile, na takový žvást nikdo neskočí. Zasílám odkazy.

Jak ukrýt Pandořinu skříňku? - Trade-off

vyhořelé jaderné palivo — Angličtina překlad - TechDicohttps://cs.techdico.com › překlad › čeština-angličtina

A mimochodem, já nemám v plánu jaderný odpad zneužít, ale nějací teroristé možná ano. A o to taky jde.

Emil
26. leden 2023, 21:51

O jakém "žvástu" to píšete, Karásku? Žvásty tu přece píšete vy sám. Žádné odkazy jste nezaslal, jen jakýsi úplně zbytečný překladač.

A mimochodem, neptal jsem se kdo má v plánu jaderný odpad zneužít, ale "jak konkrétně".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se