Domů
Jaderné elektrárny
Odborníci z ČR a Slovenska budou společně řešit životnost jaderných zařízení
Jaderná elektrárna Dukovany

Odborníci z ČR a Slovenska budou společně řešit životnost jaderných zařízení

Čeští a slovenští odborníci plánují zintenzivnit spolupráci při řešení životnosti jaderných zařízení nebo snižování objemu odpadů v jaderných elektrárnách. Energetická společnost ČEZ a slovenská jaderná firma JAVYS o tom dnes uzavřely memorandum o spolupráci. Slovensko a ČR tak deklarují zájem rozvíjet jadernou energetiku. ČTK o tom dnes informoval hlavní mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Odborníci obou zemí si na základě uzavřeného memoranda budou navzájem předávat zkušenosti. V praxi by si měly především vyměňovat technická a provozní data a analýzy a případně pokračovat na konkrétních projektech. „JAVYS je firmou, se kterou dlouhodobě spolupracujeme i v rámci společného podniku Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) a která má obrovské zkušenosti se zpracováním odpadů i s projekty hodnocení stavu důležitých zařízení v jaderných elektrárnách. To navazuje na řízení životnosti a zajištění dlouhodobého provozu. Proto je další posílení této spolupráce zcela logické,“ řekl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.

ČEZ má ve svém plánu šedesátiletý provoz jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Předpoklady dlouhodobého provozu elektráren však každoročně přehodnocuje. Klíčovou roli hraje jak důraz na bezpečnou bezemisní výrobu, tak také cena elektřiny a stav klíčových komponent. „Posuzování stavu technologie patří mezi nejdůležitější otázky, které aktuálně většina provozovatelů řeší. Jde o zcela nezbytnou podmínku pro provoz jaderných elektráren, od které se odvíjí budoucí provoz. A vzhledem k plánům obou zemí jsme rádi, že dále rozšiřujeme naši spolupráci,“ uvedl předseda představenstva JAVYS Pavol Štuller.

Ilustrační foto

V Česku se nyní připravuje vyhlášení tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Vyhlášený by měl být asi v únoru nebo v březnu. Nový jaderný blok v Dukovanech bude přitom zřejmě plně financovat stát. V současných cenách by podle dřívějších informací měl stát zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun), někteří experti ale upozorňují na to, že cena bude vyšší. Podle ekologických organizací je však jaderná energetika zcela nekonkurenceschopná.

ČEZ je největší česká energetická firma a jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk skupiny ČEZ za tři čtvrtletí loňského roku klesl meziročně o téměř sedm miliard na 6,7 miliardy korun. Tržby činily 156 miliard korun, což je přibližně stejně jako za stejné období předloni.

Jadrová a vyraďovacia spoločnost (JAVYS) je státní slovenská firma. JAVYS vlastní 51 procent akcií Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), má připravovat projekt třetí elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Mezi činnosti společnosti patří i vyřazování elektrárny A-1 v Jaslovských Bohunicích z provozu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Karásek
7. únor 2022, 22:30

Jak může někdo takto sprostě lhát? Zatím poslední přiznaná cena jaderné elektrárny Flemanville s jedním blokem EPR ve Francii je v přepočtu 311 mld. Kč. Poslední přiznaná cena jaderné elekktrárny Vogtle 3 ve výstavbě se dvěma bloky AP 1000 se blíží 30 mld. USD. A to je cena, kdy se staví už hodně let a tedy s cenami o inflaci nižšími. U nás by se ten blok stavěl s cenami budoucími a cena by byla větší o tu velkou inflací co byla v poslední pocovidové době a s další inflací, co bude. Proč bychom u nás dokázali toto realizovat za daleko nižší cenu, než jinde? A ještě k těm fungujícím jaderným elektrárnám. Po konečném odstavení zůstane hromada radioaktivního šrotu, a bude to horká brambora. V Británii mají v plánu už odstavenou jadernou elektrárnu rozebírat a likvidovat do roku 2096.

energetik
7. únor 2022, 23:27

Však tu A-1 v Jaslovských Bohunicích už vyřazují od roku 1977. Nekonečný příběh. Doufám že ČEZ nebude chtít aby to tady JAVYS také likvidoval několik generací.

energetik
7. únor 2022, 23:36

Navíc to dělají v utajení, občas tam něco spalují nebo z areálu do potoka něco teče. Nikdo nezávislý se tam na kontrolu nedostane, úplný opak Černobylu, tam tajili chvíli jen havárii. V Jaslovských Bohunicích je to utajené nebo dokumenty ztracené a skartované už od havárie do současnosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se