Odstavený blok elektrárny Dukovany po opravě nabíhá

DomůJaderné elektrárnyOdstavený blok elektrárny Dukovany po opravě nabíhá

V jaderné elektrárně Dukovany začali dnes energetici uvádět do provozu druhý výrobní blok, který museli neplánovaně odstavit kvůli závadě parogenerátoru. Opakované kontroly po opravě ukázaly řádný stav zařízení, proto mohl náběh začít, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Odstávka bloku podle něho skončí příští týden, kdy začne blok znovu dodávat energii do sítě.

Při kontrole technici zjistili lokální zeslabení několika teplosměnných trubiček výměníku, které zaslepili. „Co bylo příčinou, zda šlo o přirozenou degradaci, nebo něco jiného, budou zjišťovat odborníci,“ řekl Bezděk. Ještě před samotným obnovením štěpné reakce budou energetici dělat rozsáhlé testy a kontroly obvyklé při každém spouštění bloku.

Na závadu jednoho ze šesti parogenerátorů, které se starají o předávání tepla z primárního do sekundárního okruhu, upozornily testy při zprovozňování druhého bloku po pravidelné odstávce. Energetici proto tento blok 24. června znovu odstavili. „Kontroly parogenerátoru se provádějí v pravidelných intervalech a na tento druh opravy je elektrárna připravena. Odstávku energetici využili i ke kontrole parogenerátoru číslo dvě a provedení dalších servisních činností,“ řekl Bezděk.

Plánovaná odstávka druhého bloku začala 17. května. Energetici při ní vyměnili pětinu paliva a zmodernizovali část zařízení. Blok připojili k přenosové soustavě 23. června. O den později ale zvyšování výkonu přerušili, protože u jednoho z parogenerátorů zjistili odchylku od očekávaných provozních parametrů.

Dukovanská elektrárna je v provozu od roku 1985, loni dodala 14,25 TWh elektřiny. Má čtyři výrobní bloky a pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Vendula Krausová dr

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...