Domů
Jaderné elektrárny
Ontario dokončilo rekonstrukci reaktorového bloku Darlington 2

Ontario dokončilo rekonstrukci reaktorového bloku Darlington 2

Druhý blok Jaderné elektrárny Darlington společnosti Ontario Power Generation (OPG) byl opětovně připojen k elektrické síti a dodává 100 % instalovaného výkonu. Oficiálně tak byla dokončena rekonstrukce v pořadí prvního z celkem čtyř reaktorových bloků typu CANDU.

Připojení bloku k elektrizační soustavě je vyvrcholením přibližně 10 let plánování a více než 3 let prací, během kterých byl blok rozebrán a přestavěn, aby mohl být provozován po dobu dalších 30 let. Kritického stavu dosáhl reaktor v dubnu tohoto roku.

Stator pro JE Darlington; Zdroj: OPG
„Jde o skutečně historický moment pro společnost Ontario,“ řekl prezident a generální ředitel OPG, Ken Hartwick. Poděkoval týmům zapojeným do prací souvisejících s opětovným připojením bloku k síti „v této bezprecedentní době“.

Více než 750 000 hodin ve výcvikovém středisku

Rekonstrukce reaktorového bloku Darlington 2 byla zahájena v říjnu 2016 jeho odpojením od elektrizační soustavy. Následně bylo z reaktoru vyvezeno veškeré palivo.

„Složité práci při rozebrání a opětovném sestavení reaktoru předcházelo více než 750 000 hodin výcviku ve zkušebním a výcvikovém středisku OPG uvnitř Energetického komplexu Darlington, které vyústily ve zvýšenou efektivitu prací. Úspěch projektu také zajistily inovativní technologie a přesné nástroje od stovek dodavatelů firmy Ontario,“ sdělila společnost.

Rekonstrukce zahrnovala i rozebrání a opětovné sestavení reaktoru Darlington 2 typu CANDU; Zdroj: OPG

Dietmar Reiner, vedoucí projektu a senior viceprezident Enterprise Project, řekl, že rekonstrukce byla velmi náročným úkolem.

„Dokončení závěrečných kroků při současném plnění výzev, rozptýlení a omezeních souvisejících s COVID-19 je skutečným svědectvím o týmu jaderných profesionálů, kteří v tomto projektu sehráli roli,“ řekl Reiner.

Další rekonstrukce plánována již v tomto roce

Zahájení rekonstrukce Darlington 3 je plánováno na tento rok, s předpokládaným dokončením v roce 2024. Práce na bloku č. 1 budou zahájeny v roce 2022 a na čtvrtém bloku v roce 2023 s plánovaným dokončením celého projektu rekonstrukce jaderné elektrárny koncem roku 2026.

Sběr lékařského kobaltu; Zdroj: Bruce Power

Inspirace pro jadernou elektrárnu Bruce

Společnost Bruce Power je provozovatelem Jaderné elektrárny Bruce, kterou má v dlouhodobém pronájmu od OPG. Tuto elektrárnu čeká v letech 2023-2028 rozsáhlá modernizace v rámci programu prodlužování životnosti do roku 2064. Generální ředitel JE Bruce, Mike Rencheck, týmu OPG za jeho práci gratuloval.

Elektrárna Bruce v Kanadě využívá reaktory moderované těžkou vodou typu CANDU (Zdroj: CNA)

„Bruce Power a OPG ukazují, že projekty rekonstrukce stávajících JE mohou být realizovány účinně a efektivně. Poskytují dlouhodobě čistou, spolehlivou a levnou elektřinu domácnostem, nemocnicím, firmám v Ontariu a také mohou dodávat lékařské radioizotopy,“ řekl Rencheck.

Zdroj úvodní fotografie (JE Darlington): CNA

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Napětí v jaderné elektrárně: Rusové nastražili miny, do strojoven chtěli ukrýt tanky
17. srpen 2022, 05:46
Německo své poslední tři jaderné elektrárny prozatím neodstaví. Mají pomoct s řešením energetické krize
16. srpen 2022, 17:05
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se