Domů
Jaderné elektrárny
Ontario dokončilo rekonstrukci reaktorového bloku Darlington 2

Ontario dokončilo rekonstrukci reaktorového bloku Darlington 2

Druhý blok Jaderné elektrárny Darlington společnosti Ontario Power Generation (OPG) byl opětovně připojen k elektrické síti a dodává 100 % instalovaného výkonu. Oficiálně tak byla dokončena rekonstrukce v pořadí prvního z celkem čtyř reaktorových bloků typu CANDU.

Připojení bloku k elektrizační soustavě je vyvrcholením přibližně 10 let plánování a více než 3 let prací, během kterých byl blok rozebrán a přestavěn, aby mohl být provozován po dobu dalších 30 let. Kritického stavu dosáhl reaktor v dubnu tohoto roku.

Stator pro JE Darlington; Zdroj: OPG

„Jde o skutečně historický moment pro společnost Ontario,“ řekl prezident a generální ředitel OPG, Ken Hartwick. Poděkoval týmům zapojeným do prací souvisejících s opětovným připojením bloku k síti „v této bezprecedentní době“.

Více než 750 000 hodin ve výcvikovém středisku

Rekonstrukce reaktorového bloku Darlington 2 byla zahájena v říjnu 2016 jeho odpojením od elektrizační soustavy. Následně bylo z reaktoru vyvezeno veškeré palivo.

„Složité práci při rozebrání a opětovném sestavení reaktoru předcházelo více než 750 000 hodin výcviku ve zkušebním a výcvikovém středisku OPG uvnitř Energetického komplexu Darlington, které vyústily ve zvýšenou efektivitu prací. Úspěch projektu také zajistily inovativní technologie a přesné nástroje od stovek dodavatelů firmy Ontario,“ sdělila společnost.

Rekonstrukce zahrnovala i rozebrání a opětovné sestavení reaktoru Darlington 2 typu CANDU; Zdroj: OPG

Dietmar Reiner, vedoucí projektu a senior viceprezident Enterprise Project, řekl, že rekonstrukce byla velmi náročným úkolem.

„Dokončení závěrečných kroků při současném plnění výzev, rozptýlení a omezeních souvisejících s COVID-19 je skutečným svědectvím o týmu jaderných profesionálů, kteří v tomto projektu sehráli roli,“ řekl Reiner.

Další rekonstrukce plánována již v tomto roce

Zahájení rekonstrukce Darlington 3 je plánováno na tento rok, s předpokládaným dokončením v roce 2024. Práce na bloku č. 1 budou zahájeny v roce 2022 a na čtvrtém bloku v roce 2023 s plánovaným dokončením celého projektu rekonstrukce jaderné elektrárny koncem roku 2026.

Sběr lékařského kobaltu; Zdroj: Bruce Power

Inspirace pro jadernou elektrárnu Bruce

Společnost Bruce Power je provozovatelem Jaderné elektrárny Bruce, kterou má v dlouhodobém pronájmu od OPG. Tuto elektrárnu čeká v letech 2023-2028 rozsáhlá modernizace v rámci programu prodlužování životnosti do roku 2064. Generální ředitel JE Bruce, Mike Rencheck, týmu OPG za jeho práci gratuloval.

Elektrárna Bruce v Kanadě využívá reaktory moderované těžkou vodou typu CANDU (Zdroj: CNA)

„Bruce Power a OPG ukazují, že projekty rekonstrukce stávajících JE mohou být realizovány účinně a efektivně. Poskytují dlouhodobě čistou, spolehlivou a levnou elektřinu domácnostem, nemocnicím, firmám v Ontariu a také mohou dodávat lékařské radioizotopy,“ řekl Rencheck.

Zdroj úvodní fotografie (JE Darlington): CNA

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.