Domů
Jaderné elektrárny
Pátý blok ukrajinské JE Záporoží byl zavezen výhradně americkým palivem
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Pátý blok ukrajinské JE Záporoží byl zavezen výhradně americkým palivem

Aktivní zóna pátého bloku ukrajinské jaderné elektrárny Záporoží byla plně zavezena palivem typu VVER-1000 od společnosti Westinghouse. Minulou středu to oznámil provozovatel elektrárny, společnost Energoatom.

Nejedná se však o první případ kompletní zavážky aktivní zóny ruského reaktoru VVER „americkým“ palivem. V červenci 2018 se stal třetí blok jaderné elektrárny Jižní Ukrajina světově prvním reaktorem VVER-1000 s kompletní palivovou vsázkou, která nebyla dodána Ruskem.

Ukrajinská jaderná elektrárna Jižní Ukrajina; Zdroj: Energoatom

Energoatom uvedl, že celkem 163 palivových souborů od firmy Westinghouse bylo zavezeno do aktivní zóny pátého reaktoru Záporožské jaderné elektrárny. I další tři bloky využívají palivo vyrobené firmou Westinghouse. Konkrétně bloky č. 3 a 4 mají každý v aktivní zóně 84 palivových souborů od Westinghouse a první blok, momentálně v odstávce, má v aktivní zóně celkem 126 souborů z produkce Westinghouse. 

Energetická bezpečnost země

„Použitím různých zdrojů jaderného paliva zajišťujeme především energetickou bezpečnost Ukrajiny,“ sdělil Alexander Ignatchenko, zástupce hlavního inženýra pro jadernou a radiační bezpečnost na Záporožské elektrárně. „S ohledem na spolehlivost alternativního paliva soubory TVZ-WR od společnosti Westinghouse vykazují dobré výsledky v oblasti mechanické stability.“ 

Jaderná elektrárna v Záporoží. Zdroj: Energoatom
Jaderná elektrárna v Záporoží. Zdroj: Energoatom

Další bloky budou následovat

Energoatom uvedl, že pátý blok začne fungovat výhradně s palivem od firmy Westinghouse příští rok stejně jako první blok této elektrárny, který bude také plně zavezen soubory Westinghouse. Tímto palivem plánuje společnost zavést v roce 2021 také aktivní zóny reaktorů 3 a 4. „Rok po úspěšném pilotním provozu se použití paliva od alternativního dodavatele stane běžné,“ sdělil Energoatom. 

Palivový soubor VVER-1000 pro JE Temelín od firmy Westinghouse; Zdroj: ETE

Ukrajina disponuje celkem 15 reaktorovými bloky v komerčním provozu na čtyř jaderných elektrárnách (Khmelnitsky, Rovno, Jižní Ukrajina a Záporoží), které jsou všechny provozovány státní společností Energoatom. 13 bloků je reaktorového designu VVER-1000 a dva staršího typu VVER-440. Instalovaný výkon v součtu činí 13 835 MWe. Ukrajina kupuje většinu svého jaderného paliva od Ruska, ale tuto závislost se snaží snížit nákupem paliva od americké palivové divize společnosti Westinghouse. 

Ukrajinská jaderná elektrárna Rovno. Zdroj: RNPP
Ukrajinská jaderná elektrárna Rovno. Zdroj: RNPP

Výroba amerického paliva i pro reaktory VVER-440

Westinghouse je dodavatelem uranových souborů pro Ukrajinu od roku 2005, kdyby byly dodány první testovací palivové soubory pro třetí blok JE Jižní Ukrajina. Energoatom v lednu 2018 oznámil prodloužení smlouvy s firmou Westinghouse, jejíž palivo využívá v 6 ze 13 reaktorových blocích VVER-1000 na JE Jižní Ukrajina a Záporoží. Od roku 2021 hodlá zavézt palivo Westinghouse do v pořadí sedmého reaktoru na elektrárně Rovno. 

V září podepsali Energoatom a Westinghouse předběžnou dohodu na výrobu jaderného paliva i pro oba své reaktory VVER-440 (Rovno 1 a 2).  

Zdroj úvodní fotografie: Energoatom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Josef Kohout
22. prosinec 2019, 21:00

Hlavně , aby jim to fungovalo, o čemž silně pochybuji.

bitty
22. prosinec 2019, 23:47

První blok VVER-1000 s neruským palivem byl Temelīn 1 už v roce 2000.

Alex
23. prosinec 2019, 16:37

No, tak na Temelíně se to Amíci naučili, tak už se jim snad ty tyče nekroutí, ale je otázka jak to dopadne na tech 440.....................................

Petr Sova
23. prosinec 2019, 17:06

proti ruskému palivu nekvalitní,nevydržely a kroutily se.

Petr Sova
23. prosinec 2019, 17:03

Jen pro úplnost,amerických palivových článků se naše jaderné elektrárny rychle zbavily pro jejich kvalitu.Kroutily se a předčasně končily!

Jan Najko
24. prosinec 2019, 13:13

no te pic , na Temeline malem zpusobili havarii ! Tahle firma nepostavila ani jedinou jaderku. S atomem ma tolik spolecneho jako Kostelecke uzeniny !

henry
24. prosinec 2019, 21:24

Chudáku.

Jára
25. prosinec 2019, 15:33

Četl jsem studii, že problémy s palivem od Westinghouse v ruském typu jaderných reaktorů vznikají až po třech letech provozu. Na tento typ paliva nebyly reaktory navrženy.

Ale to obecně neznamená, že palivo od Westinghouse je špatné. Do amerických reaktorů by nebylo rozumné cpát ruské palivo.

Business je business a americké firmy si musí vydělat kde jen mohou.

Emil
25. prosinec 2019, 17:19

Reaktory nebyly navrženy na tento typ paliva, palivo bylo naopak navrženo na tento typ reaktorů.

Na Ukrajině používají palivo od Westinghouse mnohem déle než tři roky, takže by si těch problémů už asi všimli.

markusaurelius
27. prosinec 2019, 11:52

ještě že mám doma menší atomový kryt ,,,

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se