Pátý blok ukrajinské JE Záporoží byl zavezen výhradně americkým palivem

DomůJaderné elektrárnyPátý blok ukrajinské JE Záporoží byl zavezen výhradně americkým palivem
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom

Aktivní zóna pátého bloku ukrajinské jaderné elektrárny Záporoží byla plně zavezena palivem typu VVER-1000 od společnosti Westinghouse. Minulou středu to oznámil provozovatel elektrárny, společnost Energoatom.

Nejedná se však o první případ kompletní zavážky aktivní zóny ruského reaktoru VVER „americkým“ palivem. V červenci 2018 se stal třetí blok jaderné elektrárny Jižní Ukrajina světově prvním reaktorem VVER-1000 s kompletní palivovou vsázkou, která nebyla dodána Ruskem.

Ukrajinská jaderná elektrárna Jižní Ukrajina; Zdroj: Energoatom

Energoatom uvedl, že celkem 163 palivových souborů od firmy Westinghouse bylo zavezeno do aktivní zóny pátého reaktoru Záporožské jaderné elektrárny. I další tři bloky využívají palivo vyrobené firmou Westinghouse. Konkrétně bloky č. 3 a 4 mají každý v aktivní zóně 84 palivových souborů od Westinghouse a první blok, momentálně v odstávce, má v aktivní zóně celkem 126 souborů z produkce Westinghouse. 

Energetická bezpečnost země

„Použitím různých zdrojů jaderného paliva zajišťujeme především energetickou bezpečnost Ukrajiny,“ sdělil Alexander Ignatchenko, zástupce hlavního inženýra pro jadernou a radiační bezpečnost na Záporožské elektrárně. „S ohledem na spolehlivost alternativního paliva soubory TVZ-WR od společnosti Westinghouse vykazují dobré výsledky v oblasti mechanické stability.“ 

Jaderná elektrárna v Záporoží. Zdroj: Energoatom
Jaderná elektrárna v Záporoží. Zdroj: Energoatom

Další bloky budou následovat

Energoatom uvedl, že pátý blok začne fungovat výhradně s palivem od firmy Westinghouse příští rok stejně jako první blok této elektrárny, který bude také plně zavezen soubory Westinghouse. Tímto palivem plánuje společnost zavést v roce 2021 také aktivní zóny reaktorů 3 a 4. „Rok po úspěšném pilotním provozu se použití paliva od alternativního dodavatele stane běžné,“ sdělil Energoatom. 

Palivový soubor VVER-1000 pro JE Temelín od firmy Westinghouse; Zdroj: ETE

Ukrajina disponuje celkem 15 reaktorovými bloky v komerčním provozu na čtyř jaderných elektrárnách (Khmelnitsky, Rovno, Jižní Ukrajina a Záporoží), které jsou všechny provozovány státní společností Energoatom. 13 bloků je reaktorového designu VVER-1000 a dva staršího typu VVER-440. Instalovaný výkon v součtu činí 13 835 MWe. Ukrajina kupuje většinu svého jaderného paliva od Ruska, ale tuto závislost se snaží snížit nákupem paliva od americké palivové divize společnosti Westinghouse. 

Ukrajinská jaderná elektrárna Rovno. Zdroj: RNPP
Ukrajinská jaderná elektrárna Rovno. Zdroj: RNPP

Výroba amerického paliva i pro reaktory VVER-440

Westinghouse je dodavatelem uranových souborů pro Ukrajinu od roku 2005, kdyby byly dodány první testovací palivové soubory pro třetí blok JE Jižní Ukrajina. Energoatom v lednu 2018 oznámil prodloužení smlouvy s firmou Westinghouse, jejíž palivo využívá v 6 ze 13 reaktorových blocích VVER-1000 na JE Jižní Ukrajina a Záporoží. Od roku 2021 hodlá zavézt palivo Westinghouse do v pořadí sedmého reaktoru na elektrárně Rovno. 

V září podepsali Energoatom a Westinghouse předběžnou dohodu na výrobu jaderného paliva i pro oba své reaktory VVER-440 (Rovno 1 a 2).  

Zdroj úvodní fotografie: Energoatom

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují