Domů
Jaderné elektrárny
Piráti a STAN: Vláda má sdělit, kolik lidé zaplatí za Dukovany
Provozovaným jaderným blokům se v tomto období díky mrazům daří a vyrábí více elektřiny; Zdroj: Archiv EDU
Zdroj: Archiv EDU

Piráti a STAN: Vláda má sdělit, kolik lidé zaplatí za Dukovany

Vláda by se podle opozičních Pirátů a Starostů měla zavázat, že dostavbu jaderné elektrárny Dukovany kvůli zajištění energetické bezpečnosti nesvěří dodavateli ze zemí s autoritářským režimem. Nejčastěji jsou v této souvislosti zmiňovány Rusko a Čína. Vláda, která má dnes projednat materiál o dostavbě elektrárny, by také měla zveřejnit odhady, kolik lidé za dostavbu zaplatí jako příplatek v platbách za elektřinu.

„Nesouhlasíme s modelem, kdy náklady na dostavbu Dukovan budou doplácet lidé v ceně energií,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle něj se dosavadní výpočty liší v řádu stokorun ročně, výsledná suma bude patrně vyšší a bude se blížit k tisícikorunám. Podle pirátského poslance Petra Třešňáka by maximální výše příplatku měla být stanovena zákonem, aby ji nebylo možné měnit dohodou mezi ministerstvem průmyslu a ČEZ.

Na nový blok v Dukovanech by podle materiálu pro vládu stát měl poskytnout ČEZ půjčku. Na stavbě by se měl podílet ze 70 procent. Zbytek by měl zaplatit ČEZ. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v květnu ČTK řekl, že očekávaná suma za stavbu bude zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun).

Materiál také uvádí, že koncové ceny elektřiny by se v roce 2040 mohly pro české spotřebitele snížit při podpoře na 30 až 40 let o zhruba 2,7 až 6,6 miliardy korun. Při podpoře na 60 let o 7,7 miliardy korun. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v květnu uvedl, že předpokládá, že velkoobchodní cena elektřiny poroste a lidé na stavbě Dukovan vydělají. V opačném případě bude podle něj dopad v desítkách korun ročně za rodinu.

Vláda by před podpisem kontraktu měla podle Pirátů také zveřejnit smlouvy mezi státem a energetickou společností ČEZ o financování dostavby. Musí být známa cena i konkrétní parametry, řekl Bartoš. Za zásadně problematické kvůli absenci veřejné kontroly pokládá to, že smlouvy mají být zveřejněny až po jejich podpisu. Vládní řešení podle Bartoše zcela ignoruje vyhodnocení potřebnosti projektu, jeho nákladů i přínosů. „Já se obávám, abychom neskončil v této realizaci podobně, jako tomu bylo u solárních elektráren,“ dodal Bartoš.

Předseda Starostů Vít Rakušan pokládá za zásadní eliminovat bezpečnostní riziko. Dodavatelem řídícího systému by neměly proto být dodavatelé ze zemí s autoritářským totalitním režimem. „Technologická závislost na některé ze zemí, které se k ČR dlouhodobě nestaví jako přátelé, je prostě obrovitánským bezpečnostní rizikem,“ uvedl Rakušan.

Možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících. Stavět by se podle dřívějších informací mělo začít v roce 2029, blok by měl být uveden do provozu v roce 2036.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Z.V.
13. březen 2021, 13:12

El. energii z obnovitelných zdražily hlavně špatně nastavené výkupní ceny z fotovoltaických elektraren. Když byla stanovena výkupní cena 12Kč/kWh.

Musí dojít ke stažení el.energie. Lidé běžně platí asi 5Kč za kWh i s distribučním poplatkem. Distribuční poplatek je zhruba polovina ceny.

T
20. červenec 2020, 16:20

To nevi ani pan buh,natoz nase vlada.Kam se podely za 10 let vsechny prispevky 490 kc /MGWh za solarni tunel , uz mohla JE stat!!!Pekne nas budou zase SKUBAT!!! Neco podobneho ,jako na zeleznici,Nahore zlate padaky a chudaci strojvudci... Zajedte si do Kraliku -strojvudce zastava nejen vypravciho,vyhybkare,ale prodava i listky,pomalu i celnika...To je realita...

Richard Vacek
20. červenec 2020, 17:58

Vláda by obdobné náklady měla uvést pro porovnání s tím, na kolik nás vyjde energie z OZE zdrojů. Sice mnozí tuší, že čím víc OZE, tím dražší elektřina, ale s konkrétními čísly by to bylo zajímavější a dalo by se nad nimi třeba i polemizovat.

St
22. červenec 2020, 12:03

Jsem rozhodně pro. Ať lidé vidí, jak je OZE drahá, kolik je to už stálo peněz a jak málo za ty své peníze dostali EE.

S čím nesouhlasím, aby se dopředu vyřazoval nějaký kandidát na dostavbu. Co by mělo rozhodovat tak: 1) cena 2) čas výstavby 3) zapojení našich firem jak do samotné výstavby, tak i do vývoje a výroby technologií.

Dovolím si říci, že pokud se té stavbě nebudou házet klacky pod nohy tak do 7-10 let tu máme nový krásný blok jak malovaný :-)

A.O
29. červenec 2020, 15:53

Téměř 100% s vámi souhlasím.

Jediné bych upřesnil jsou podmínky tendru. Určitě by se mělo přihlížet k tomu, jaké má společnost reálné náklady (jak se její stavby prodražují) a jak dlouho reálně staví. Na papír si totiž společnost může dát co chce a pak by to mohlo dopadnout, tak jak atomskeptici říkají, z 160 miliard bude 320 miliard.

"Bohužel" za těchto podmínek by tendr 100% vyhrál Rosatom a to by se někomu hodně nelíbilo. A osobně bych se vsadil, že Rosatom tu stavbu 100% nezíská.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se