Domů
Emise CO2
Japonsko chce být uhlíkově neutrální do roku 2050

Japonsko chce být uhlíkově neutrální do roku 2050

Stejně jako Evropská unie, i Japonsko si nyní stanovilo jako datum pro dosažená uhlíkové neutrality rok 2050. Zvýšilo tak svůj cíl, který byl původně nastaven na 80% snížení emisí oproti hodnotám z roku 2010.

O oznámení, které premiér Japonska Yoshihide Suga učinil při veřejném vystoupení minulý týden, informoval portál Euractiv. Premiér uvedl, že změna klimatu se v dnešní době již nerovná omezení ekonomického růstu. Slib Japonska je s velkou pravděpodobností reakcí na oznámení Číny dosáhnout stejného cíle do roku 2060. Právě to by totiž mohlo mít značný vliv na stanovování cílů ostatními asijskými státy. Na konci října, tedy o měsíc později než Čína, navíc cíl klimatické neutrality do roku 2050 oznámila i Jižní Korea.

Cíl net-zero uhlíkové neutrality měl být původně ze strany Japonska dosažen až v druhé polovině tohoto století. S aktualizací tohoto cíle se nyní očekává, že Japonsko zvedne své klimaticko-energetické cíle postoupené v rámci Pařížské dohody.

Přísliby Japonska zaslané sekretariátu Pařížské dohody byly, dle organizace Climate Action Tracker, do současnosti považovány za velmi nedostačující. Dle místní vlády ale nyní země pracuje na komplexní přestavbě energetického sektoru a velmi se začíná soustředit na vodík a obnovitelné zdroje, počínaje fotovoltaickými.

Otázkou ale zůstává, jak bude cíl ze strany Japonska, a konečně i Číny, definován. Uhlíková neutralita totiž obecně znamená pouze snížení a vykompenzování uhlíkových emisí (tedy nikoli jiných skleníkových plynů). Právě čínský prezident přitom na zasedání Valného shromáždění OSN oznámil cíl neutrality uhlíkové. Klimatická neutralita je pak obecně chápána jako vykompenzování veškerých emisí skleníkových plynů.

Prohlášení Japonska uvítala Evropská unie. Ursula von der Leyenová, současná předsedkyně Komise, zprávu pozitivně okomentovala na svém Twitteru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
PetrV
4. listopad 2020, 08:33

A topit nebudou, budou se třít navzájem těly a šmidlat dlaněma.

Slibem nezarmoutíš. Zvlášť po roce 2025 po ochlazení klimatu. 2035 bude vrchol ochlazení.

Josef
4. listopad 2020, 19:20

Tak co má takový politik slíbit svým voličům. Japonsko je zadlužené má hospodářský růst blízký nule. Japonci pracují mnoho hodin, ale neefektivně. A budoucnost, protože mají málo dětí ( jsou pořád v práci) pro ně znamená všeobecný úpadek a nebo přijímání migrantů což je prakticky to samé. Současné Japonsko bez změny systému nemá budoucnost a klimatická neutralita požere potřebné prostředky, které by společnost mohla investovat do záchrany japonského národa.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se