Podmínky pro dokončení finské jaderné elektrárny Olkiluoto byly schváleny
Finský provozovatel jaderné elektrárny Olkiluoto, Teollisuuden Voima Oyj (TVO), toto pondělí oznámil, že s konsorciem Areva-Siemens dosáhl dohody ohledně podmínek dokončení projektu EPR, Olkiluoto 3. Výstavba elektrárny OL3 byla zahájena v roce 2005. Připojení bloku k elektrizační soustavě je nyní plánováno na říjen tohoto roku a zahájení běžného provozu bloku se očekává v únoru roku 2022.
TVO uvedlo, že jednalo s konsorciem Areva-Siemens, stejně jako s Areva Group, mateřskou společností Areva SA, o podmínkách dokončení projektu výstavby elektrárny od minulého léta.
Reaktorová nádoba JE Olkiluoto 3; Zdroj Areva
Problematické financování výstavby
Zajišťovací mechanismus společnosti Areva, definovaný v dohodě o globálním vypořádání z roku 2018, má být navýšen o zhruba 600 milionů eur. Obě strany hradí své vlastní náklady od července 2021 do konce února 2022. V případě, že členové konsorcia nedokončí projekt OL3 do konce února 2022, budou platit dodatečné kompenzace za zpoždění zakázky. Jejich výše bude záviset na délce prodlení.
Stávající provozované bloky Olkiluoto 1 a 2; Zdroj: TVO
Finální dohoda má být podepsána koncem tohoto měsíce. Následně musí být splněny určité podmínky, aby dohoda vstoupila v platnost.
Dodavatel elektrárny OL3, konsorcium Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG, staví projekt na klíč s pevně stanovenou cenou. Odpovědnost za smluvní závazky nesou vůči objednavateli společně po dobu trvání záruky.
Výstavba reaktoru Olkiluoto 3 začala v roce 2005. Datum dokončení výstavby bylo původně plánováno na rok 2009, ale projekt se potýká s mnoha problémy a zpožděním.
Fáze horkých funkčních testů
V současnosti bylo zavezeno palivo do aktivní zóny. Reaktor je ve fázi uvádění do provozu, která trvá několik měsíců. Během této fáze provede TVO novou sérii horkých funkčních testů, aby prověřila správnou funkci systémů elektrárny. Předchozí horké funkční testy, realizované bez paliva, byly dokončeny v roce 2018.
Jaderná elektrárna Olkiluoto; Zdroj: TVO
„Dosáhli jsme shody s konsorciem dodavatelů elektrárny v hlavních bodech dokončení projektu, které vytváří příslib zahájení pravidelné výroby elektřiny od února 2022,“ řekl prezident a výkonný ředitel, Jarmo Tanhua. „Spouštěcí fáze nové jaderné elektrárny je důležitým a extrémně zajímavým obdobím. Nyní postupujeme vpřed k připojení reaktorového bloku k síti v říjnu 2021, kdy má blok elektrárny poprvé začít dodávat elektřinu do národní elektrické sítě.“
Mohlo by vás zajímat:
Bude moc zajímavé konečné vyúčtování, kolik to bude stát Finy plus kolik na tom prodělá Siemens a kolik prodělá Areva.
Ale to si musíme ještě rok, dva nebo tři počkat.
"Výstavba elektrárny OL3 byla zahájena v roce 2005"
Tak to už je veterán ještě než to stihli dostavět. Pomalu už by měli začít s generální rekonstrukcí a vyměnit čísti kterým končí životnost. Většina instalovaných komponentů je už po záruce od jednotlivých výrobců.
Nebo to staví nějaké museum jaderné energetiky které bude prezentovat 20 let jaderného "pokroku"?
Vážení jaderné elektrárny mají dnes jednu velkou nevýhodu, tlak na bezpečnost jejich provozu je mnohonásobně vyšší než na jakýkoliv jiný energetický zdroj.
Kdyby se postupovalo obdobně u například PPE pak zde nestojí jediná.
Zásadní výhoda jaderných elektráren nastane, až se tzv. rozjede.
Každý rok 1000 MW blok vyrobí 7,5 TWh elektřiny při nulových emisích a směšných provozních nákladech.
Prostě se spustí rotačka na prachy a čím více bude se blbnout s CO2 povolenkami, tím větší to bude "vejvar" pro jaderníky.
A víte proč tam ta bezpečnostní opatření musí být? Protože žádný jiný druh elektráren nedokáže udělat takovou škodu. Paroplynka sice asi dokáže efektně vybuchnout, ale škodu ve stovkách miliard dolarů neudělá.
A když jsme u zásadních výhod. 90% globální výstavby jsou dnes zdroje, které jsou oproti JE levnější na výstavbu i na provoz, rychleji postavitelné, můžete je prodat s klidných srdcem i nejhoršímu nepříteli a nutná bezpečnostní opatření jsou u nich proti JE srandovní.
To jsou teprve rotačky na peníze.
Ale emise oxidu uhličitého z paroplynky vůbec nejsou srandovní!
I OZE elektrárny dokáží způsobit astronomické škody a větší ztráty na životech, než JE.
Zkuste si zadat heslo protržené přehrady.
A to nemluvím o nejhorší známé ekologické katastrofě chemičky v Bhópálu.
Ani s tím levným provozem nemáte u 90% výstavby nemáte pravdu.
I OZE elektrárny dokáží způsobit astronomické škody a větší ztráty na životech, než JE.
Zkuste si zadat heslo protržené přehrady.
A to nemluvím o nejhorší známé ekologické katastrofě chemičky v Bhópálu.
Ani s tím levným provozem nemáte u 90% výstavby nemáte pravdu.
17 let stavby je kruté číslo ! Čína stejný reaktor postavila za 9. Faktem je, že se dnes profilují jediné dva státy světa, které umí a hodlají i do budoucna stavět 1 GW jaderné bloky a to Rusko a Čína. Ostatní země od této činnosti upustily. /Indii opomíjím, je to specifický případ ,ale budiž, dá se s ní také počítat/.
P.S. Zpráva "z jiného soudku" - čínské robotické vozítko Zhurong o váze 240 kilo sjelo dnes brzy ráno na povrch Marsu a začalo provádět vědecký výzkum, včetně filmování a fotografování povrchu. Čína to dala - "na první dobrou" !
Státy opravdu ale opravdu žádné elektrárny nestaví. Staví je firmy (v případě rusácka státní firmy). Státy jen a pouze stanoví podmínky, za jakých se na jejich území mohou JE stavět. V Číně jsou podmínky pro výstavbu JE benevolentní, proto tam jak čínské firmy tak Areva a Westinghouse postavili JE v termínu za stanovený čas. V EU jsou podmínky výstavby JE drakonické, proto se Olkiluoto stavělo 17 let a v Hanhikivi (rosatom) a Paksu (rosatom) se už mělo 4 roky stavět, přičemž za tu dobu rosatom zvládl jen srovnat plac buldozerem. Příklad Indie je chyba opomíjet vzhledem k tomu, že tam má Atomstrojexport (dnes rosatom) na dvou blocích 10 leté zpoždění. Jinými slovy, závěr, že se "profilují jediné dva státy, které umí ... atd." jsou fantasmagorie a vlhké dojmy.
KHNP je statní firma
EDF je polostátní firma
Rosatom je státní firma
CGN je státní společnost
ČEZ je polostátní společnost.
Jediná jakžtakž soukromá společnost zabývající se výstavbou jaderných elektráren je Westinghouse.
Co se týká provozovatelů - Olkiluoto je stavba pro finskou státní společnost
Pomýlil jsem si tagy
Olkiluoto je stavba pro finskou státní společnost
JInými slovy, neumíš číst, nechápeš rozdíl mezi státem a státní FIRMOU, nemluvě o tom, že jsi nepochopil smysl komentáře.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se