
Vyřazování reaktorů V1 v Jaslovských Bohunicích bylo dokončeno
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) oznámila, že dva reaktory typu VVER 440 V-230 v areálu slovenské jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice byly úspěšně demontovány. Oficiálně tak byl dokončen projekt jejich vyřazení z provozu.
Reaktory, spuštěné v 70. letech minulého století, byly prvními svého druhu postavenými mimo území tehdejšího Sovětského svazu. Jejich uzavření bylo jednou z podmínek vstupu Slovenska do Evropské unie v roce 2004, a to kvůli bezpečnostním obavám, které vznesla Západoevropská asociace jaderných dozorů (WENRA). Provoz prvního bloku byl ukončen na konci roku 2006, druhého o dva roky později.
Více než deset let příprav a mezinárodní spolupráce
Přípravné práce na vyřazení reaktorů V1 začaly v roce 2012 s cílem připravit lokalitu k dalšímu využití do roku 2027. Projekt byl financován z Mezinárodního fondu na podporu vyřazování Bohunic (BIDSF), do něhož do konce roku 2023 přispěla Evropská unie a státy jako Rakousko, Dánsko, Francie, Irsko, Nizozemsko, Španělsko, Švýcarsko a Velká Británie částkou 638 milionů eur (přibližně 15,7 miliardy Kč).
Jaderná elektrárna Bohunice V2 s modernějšími reaktory VVER 440 V-213 je stále v provozu. Zdroj: Slovenské elektrárne
Realizaci projektu vedlo konsorcium v čele se společností Westinghouse, do něhož byla zapojena i slovenská firma VUJE. Podle EBRD bylo zajištěno bezpečné nakládání s komponenty primárního okruhu, včetně parogenerátorů, hlavních cirkulačních čerpadel, tlakových nádob a jejich vnitřních částí.
Bezpečná demontáž a dekontaminace tisíců tun materiálu
Demontáž zahrnovala zpracování 6 700 tun radioaktivních a kontaminovaných struktur pomocí mokrého a suchého řezání a robotických systémů pro dekontaminaci. Zároveň bylo zpracováno 479 tun sekundárního radioaktivního odpadu a 3 800 tun neaktivních materiálů, které byly uvolněny k dalšímu využití.
"Tento projekt ukazuje, čeho lze dosáhnout mezinárodní spoluprací. Potvrzuje náš společný závazek k jaderné bezpečnosti a ochraně životního prostředí a dokazuje, že i takto složité úkoly lze splnit efektivně a včas," uvedl Steven White, vedoucí fondu BIDSF při EBRD.
Jaderná elektrárna Mochovce. Zdroj: Slovenské elektrárne
Místopředseda Generálního ředitelství pro energetiku Evropské komise Massimo Garribba doplnil: "Dokončení tohoto vyřazovacího projektu v Bohunicích nastavuje vysokou laťku pro další podobné aktivity. Díky dohledu slovenské společnosti JAVYS a řízení fondu BIDSF byl projekt úspěšně dokončen."
Současný stav slovenské jaderné energetiky
Slovensko v současnosti provozuje pět jaderných reaktorů, které pokrývají přibližně polovinu domácí spotřeby elektřiny. Dva reaktory v Bohunicích (V2) byly uvedeny do provozu v letech 1984 a 1985, Mochovce 1 a 2 pak v letech 1998 a 1999. Výstavba bloků Mochovce 3 a 4 byla zahájena v roce 1986, přerušena v roce 1992 a následně znovu obnovena. Mochovce 3 byly uvedeny do provozu v roce 2023, zatímco práce na bloku 4 stále pokračují.
Mohlo by vás zajímat:
"Projekt byl financován z Mezinárodního fondu na podporu vyřazování Bohunic (BIDSF), do něhož do konce roku 2023 přispěla Evropská unie a státy jako Rakousko, Dánsko, Francie, Irsko, Nizozemsko, Španělsko, Švýcarsko a Velká Británie částkou 638 milionů eur (přibližně 15,7 miliardy Kč)."
preco sa to financovalo z medzinarodneho fondu? tam do nakladov na vystavbu a celkovu cenu projektu este nepocitali naklady na ukoncenie provozu? to sa zacalo robit az niekedy teraz nedavno?
Nebude to tím, že V2 byla predčasne odstavena při vstupu Sloveska do EU?
Náklady na ukončení provozu samozřejmě počítali, ale elektrárna byla uzavřena předčasně, byla to podmínka vstupu Slovenska do EU, proto se taky EU na těch nákladech podílí.
Finská jaderná elektrárna s obdobnými reaktory, které jsou však o více jak 10 let starší než JB stále vyrábí elektřinu. Prostě někdo se potentoval a pro vstup do EU zničil fungující zdroj ekologické elektřiny.
Smutné, kam až to rudo-zelené šílenství dojde...
Finská elektrárna má obdobné reaktory ale taky má mj. plnotlaký kontejnment, který V1 v JB neměla.
Protože Rakousko v případě Finska nebylo zemí s fanatickým odporem k JE a s právem veta. Navíc v době, kdy se vstup do EU ještě považoval za čest.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se