Domů
Jaderné elektrárny
Pokroky při vývoji amerického testovacího reaktoru

Pokroky při vývoji amerického testovacího reaktoru

Testovací reaktory jsou nedílnou součástí vývoje nových reaktorových koncepcí, materiálů i paliva pro jaderné technologie. Takových testovacích zařízení je celosvětově nedostatek. Nové pravděpodobně vznikne ve Spojených státech jako reaktor VTR.

Americké ministerstvo energetiky schválilo první fázi vývoje Versatile Test Reactor (VTR). To umožní projektu přesunout se do fáze návrhu zařízení. Nyní ministerstvo zažádalo o dotace pro rok 2021 ve výši 295 milionů dolarů (téměř 6,9 miliardy Kč).

Takový testovací reaktor bude jedinečné zařízení pro podporu výzkumu a nasazení inovativních jaderně energetických i jiných technologií. Jeho využití se předpokládá zejména při vývoji speciálních druhů pokrytí paliva (ATF).

Vizualizace reaktoru VTR
Vizualizace reaktoru VTR Zdroj: INL

VTR doplní výzkumnou infrastrukturu, která dlouhodobě chybí v USA, uvedl ministr energetiky Dan Brouillette.

„Spojené státy nedisponovaly testovacím zařízením poskytujícím rychlé neutrony po desítky let. Velké množství nových reaktorových návrhů, které jsou nyní ve vývoji ve Spojených státech, vyžadují dlouhodobé testování. VTR podpoří nejen výzkum a vývoj tolik potřebných technologií, ale jedná se také o klíč ke znovuzrození našeho jaderného průmyslu, který byl po dlouhou dobu modelem bezpečného a zabezpečeného provozu jaderných zařízení po celém světě.“

První fáze vývoje reaktoru VTR, jinak známá jako „schválení alternativního výběru a financování“, spadá do druhé fáze vývoje a správy projektů výzkumných infrastruktur amerického ministerstva energetiky.

Federální výbor přezkoumal koncepci návrhu, časový plán činností, plánované náklady výstavby a potenciální alternativy. Vydání prohlášení následovalo dokončení předběžné analýzy vlivu na životní prostředí (EIA), které bylo publikováno minulý měsíc.

„Projekt reaktoru VTR se posune do inženýrské fáze, jakmile kongres schválí financování zařízení,“ sdělilo ministerstvo energetiky.

Výzkumný program národních laboratoří Idaho je zaměřen na vývoj zdroje neutronů potřebných pro testování pokročilých reaktorových technologií, paliv a materiálů. Program byl schválen na základě zákona o inovacích v oblastech jaderných technologií z roku 2018. Inovační program byl zahájen v březnu 2019.

Národní laboratoře Idaho zvolily sodíkem chlazený reaktorový koncept PRISM od společnosti GE Hitachi, jehož plánovaný výkon je 311 MW elektrických. Reaktorový koncept PRISM staví na zkušenostech získaných provozem reaktoru EBR-II. Ten byl provozován mezi roky 1963 a 1994 ve Spojených státech. Navíc se jednalo o jediný sodíkem chlazený reaktorový návrh, který úspěšně dokončil předlicenční hodnocení u amerického dozorního orgánu.

Jaderný reaktor EBR-II
Jaderný reaktor EBR-II Zdroj: INL

Rita Baranwallová, náměstkyně ministra energetiky sdělila: „Schválení první fáze vývoje této infrastruktury vytvořilo pevný základ, na kterém může začít vznikat fyzické zařízení.“

„Znovu jsme vyslechli průmysl a další zúčastněné strany. Spojené státy potřebují výzkumný zdroj rychlých neutronů k udržení vedoucího postavení v technologiích jaderné energetiky. Toto rozhodnutí nás staví na cestu k dodržení tohoto cíle,“ dodala náměstkyně.

Ministerstvo energetiky vydá konečné prohlášení o návrhu, výběru technologie a lokality výstavby poté, co bude dokončeno hodnocení vlivu na životní prostředí a padnou jasná stanoviska v ostatních oblastech. To se očekává koncem roku 2021.

Podobný testovací reaktor vzniká také v Rusku ve výzkumném ústavu NIIAR a je znám pod jménem MBIR. Ten navazuje na výzkumný reaktor BOR-60, který od svého spuštění v roce 1969 představuje klíčové zařízení pro výzkum v oblasti testování paliva, konstrukčních a absorpčních materiálů pro pokročilé jaderné reaktory.

Umisťování reaktorové nádoby MBIR
Umisťování reaktorové nádoby MBIR Zdroj: Rosatom

Jedinečnost zařízení MBIR tkví ve 3 různých chladicích okruzích se třemi různými chladivy, kterými jsou sodík, olovo a plyn. Na začátku roku 2019 byly do reaktoru umístěny testovací soubory. Nyní je prováděno testování jednotlivých komponent reaktoru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516