Domů
Jaderné elektrárny
Pokud se Hinkley Point výrazně zpozdí, může přijít o státní podporu

Pokud se Hinkley Point výrazně zpozdí, může přijít o státní podporu

Britská vláda zatím neurčila striktní termín, do kterého musí francouzská EDF podat konečné investiční rozhodnutí pro elektrárnu Hinkley Point C. Zároveň však zákonodárci došli k závěru, že v případě odkládání rozhodnutí a případně výrazného zpoždění projektu, by mohl provozovatel přijít o státem garantovanou výkupní cenu ve formě CfD (contract for difference).

Závěr britských zákonodárců, kteří 24. května „grilovali“ ministryni pro energetiku a změny klimatu spolu s hlavními vyjednavači mezi britskou vládou a francouzským EDF, je takový, že v případě výrazného nedodržení termínu zprovoznění elektrárny o osm let nejspíš přijde její provozovatel o garantovanou podporu.

Plánované spuštění dvojice EPR reaktorů se má uskutečnit mezi lety 2025 – 2026. Pokud by ovšem došlo ke spuštění elektrárny později než v roce 2029, bude za každé další prodlení snížena (pětatřicetiletá) podpora a v případě nespuštění elektrárny ani v roce 2033, pak ztratí provozovatel nárok úplně.

„Při spuštění mezi lety 2025 – 2029 získává společnost CfD na 35 let. Po roce 2029 je CfD kráceno o jeden rok až do termínu 2033, kdy by byl kompletně zrušen. V takovém případě bude možné získávat výnosy z běžného trhu, ale není zajištěna žádná forma CfD příplatku. Pokud by zde byla výrazná prodleva, a bavíme se o osmi letech, pak máme možnost zrušit kontrakt. To ovšem platí u všech CfD.“

Hugo Robson, hlavní vyjednavač Ministerstva energetiky a klimatu

Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C.

Britské jaderné plány ovlivňují Francie i Rakousko

Vincent de Rivaz, generální ředitel EDF Energy, se vyjádřil ve smyslu, že před podáním konečného rozhodnutí o výstavbě (FID) musí projekt ve společnosti projít kompletním hodnotícím procesem a nechce zatím odhadovat jeho možné výsledky.

Během interpelací padla i otázka, zdali může být konečné rozhodnutí ovlivněno i nadcházejícími volbami ve Francii, které by měly proběhnout příští rok. Jak ovšem bylo zmíněno, prezident Hollande, ministr hospodářství Emmanuel Macron i opozice se vyjádřili, že jsou pro pokračování v projektu.

Během projednávání parlamentní komise pro energetiku a klima se řešila i žaloba Rakouska, které požaduje, aby CfD pro elektrárnu Hinkley Point C bylo ze strany Evropské komise prohlášeno jako neoprávněná státní podpora. Zákonodárci se však shodli, že tento krok je politicky motivován a nejde o výrazně problematickou záležitost.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.