Domů
Jaderné elektrárny
Pokud se Hinkley Point výrazně zpozdí, může přijít o státní podporu

Pokud se Hinkley Point výrazně zpozdí, může přijít o státní podporu

Britská vláda zatím neurčila striktní termín, do kterého musí francouzská EDF podat konečné investiční rozhodnutí pro elektrárnu Hinkley Point C. Zároveň však zákonodárci došli k závěru, že v případě odkládání rozhodnutí a případně výrazného zpoždění projektu, by mohl provozovatel přijít o státem garantovanou výkupní cenu ve formě CfD (contract for difference).

Závěr britských zákonodárců, kteří 24. května „grilovali“ ministryni pro energetiku a změny klimatu spolu s hlavními vyjednavači mezi britskou vládou a francouzským EDF, je takový, že v případě výrazného nedodržení termínu zprovoznění elektrárny o osm let nejspíš přijde její provozovatel o garantovanou podporu.

Plánované spuštění dvojice EPR reaktorů se má uskutečnit mezi lety 2025 – 2026. Pokud by ovšem došlo ke spuštění elektrárny později než v roce 2029, bude za každé další prodlení snížena (pětatřicetiletá) podpora a v případě nespuštění elektrárny ani v roce 2033, pak ztratí provozovatel nárok úplně.

„Při spuštění mezi lety 2025 – 2029 získává společnost CfD na 35 let. Po roce 2029 je CfD kráceno o jeden rok až do termínu 2033, kdy by byl kompletně zrušen. V takovém případě bude možné získávat výnosy z běžného trhu, ale není zajištěna žádná forma CfD příplatku. Pokud by zde byla výrazná prodleva, a bavíme se o osmi letech, pak máme možnost zrušit kontrakt. To ovšem platí u všech CfD.“

Hugo Robson, hlavní vyjednavač Ministerstva energetiky a klimatu

Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C.

Britské jaderné plány ovlivňují Francie i Rakousko

Vincent de Rivaz, generální ředitel EDF Energy, se vyjádřil ve smyslu, že před podáním konečného rozhodnutí o výstavbě (FID) musí projekt ve společnosti projít kompletním hodnotícím procesem a nechce zatím odhadovat jeho možné výsledky.

Během interpelací padla i otázka, zdali může být konečné rozhodnutí ovlivněno i nadcházejícími volbami ve Francii, které by měly proběhnout příští rok. Jak ovšem bylo zmíněno, prezident Hollande, ministr hospodářství Emmanuel Macron i opozice se vyjádřili, že jsou pro pokračování v projektu.

Během projednávání parlamentní komise pro energetiku a klima se řešila i žaloba Rakouska, které požaduje, aby CfD pro elektrárnu Hinkley Point C bylo ze strany Evropské komise prohlášeno jako neoprávněná státní podpora. Zákonodárci se však shodli, že tento krok je politicky motivován a nejde o výrazně problematickou záležitost.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Šance pro jádro. Německo zvažuje zachování jaderných elektráren
11. srpen 2022, 11:12
Copak uhlí, ale jádro! Průzkumy veřejného mínění podporují zachování německých reaktorů v provozu
10. srpen 2022, 10:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se