Polské ministerstvo schválilo plán na výstavbu malého modulárního reaktoru od Rolls-Royce
Polské Ministerstvo životního prostředí a klimatu vydalo souhlasné rozhodnutí s plánem skupiny Industria postavit v zemi malý modulární reaktor od Rolls-Royce. Jedná se o první vládní stanovisko, na základě kterého může investor pokračovat v získávání dalších potřebných povolení. Malý tlakovodní reaktor Rolls-Royce SMR s elektrickým výkonem 470 MW má plánovanou životnost přes 60 let. Souhlasné rozhodnutí vydalo ministerstvo polským jaderným projektům s instalovaným výkonem téměř 10 GW.
Britská společnost Rolls-Royce SMR vyvíjející malé modulární reaktory oznámila, že polské Ministerstvo životního prostředí a klimatu schválilo potenciální výstavbu jejího reaktoru v zemi. Žádost podala polská skupina Industria, která plánuje stavbu malého reaktoru ve speciální ekonomické zóně Kostrzyńsko - Słubicka, loni v prosinci. Pozitivní rozhodnutí ministerstvo odůvodnilo zejména tím, že je projekt ve veřejném zájmu a v souladu s národními energetickými a klimatickými cíli.
„Dnešní principiální rozhodnutí polského Ministerstva životního prostředí je mimořádně pozitivní zprávou. Umožňuje nám pokročit v našich obchodních a technických jednáních o nasazení modulárních reaktorů Rolls-Royce v Polsku," uvedl Alan Woods, ředitel strategie a rozvoje obchodu Rolls-Royce.
Takzvané principiální rozhodnutí je prvním oficiálním státním souhlasem s plánovanou investicí do jaderného zařízení v Polsku. Jeho získání opravňuje společnost začít s dalšími administrativními kroky, jako jsou žádosti o územní rozhodnutí nebo stavební povolení.
Polské Ministerstvo životního prostředí a klimatu stejným způsobem schválilo již celou řadu jaderných projektů. Mezi ně patří dvě konvenční jaderné elektrárny s reaktory typu AP1000 a výkonem 3750 MW a reaktory typu APR1400 a výkonem 2800 MW. V loňském roce pak dostaly zelenou také projekty s malými modulárními reaktory NuScale VOYGR a BWRX-300. Celkem by v Polsku mohly vyrůst až desítky malých reaktorů.
Britské modulární reaktory
Rolls-Royce SMR označuje svůj malý modulární reaktor jako první domácí jadernou technologii vyvinutou ve Spojeném království po více než 20 letech. Na designu modulárního reaktoru pracuje společnost od roku 2015 a britská vláda do vývoje investuje nemalé prostředky. Přestože svým výkonem 470 MW přesahuje běžnou definici "malých" reaktorů s výkonem do 300 MW, Rolls-Royce svůj reaktor do této kategorie zařazuje.„Polsko je pro modulární reaktory Rolls-Royce jednou z klíčových exportních příležitostí. Snažíme se stavět na našem pokroku ve Spojeném království a využívat důležitou výhodu, kterou má náš design oproti konkurenci,“ dodal Woods.
Společnost předpokládá, že se dokáže s cenou svého reaktoru dostat pod 1,8 miliardy liber (necelých 52 miliard Kč), a to u pátého postaveného reaktoru. Celková životnost technologie je plánovaná na nejméně 60 let.
Mohlo by vás zajímat:
Když se chce, jde všechno. A Polácí chtějí jaderky hodně. Narozdíl od nás si umí vyhrnout rukávy, odstranit všechny možné překážky a pustit se s vervou do díla. Je to vidět na raketové stavbě dálnic v porovnání s ČR a bude tomu tak i v tomto případě. Mám obavy, že zatímco u nás se za 10 let budeme horko těžko plácat na začátku výstavby prvního mamutího bloku, v Polsku budou uvádět do provozu desátý reaktor.
Dnes mohli mít 4 bloky Ziarnovec (cca 2000 MWt). Odpískali to v devadesátém roce a Škoda JS likvidovala z obrovskou ztratou komplety vyrobených reaktorů a další naší výrobci další komponenty. To byli Poláci.
To je skvělé. Kde něco takového můžeme vidět v provozu?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se