Domů
Jaderné elektrárny
Fiala chce modulární reaktory v ČR stavět i vyvíjet, jednal s šéfem Rolls-Royce
Studie designu malého modulárního reaktoru SMR-160 od společnosti Holtec. Zdroj: Holtec International
Zdroj: Holtec International

Fiala chce modulární reaktory v ČR stavět i vyvíjet, jednal s šéfem Rolls-Royce

Premiér Petr Fiala (ODS) jednal o možnostech vývoje a výroby malých modulárních reaktorů v Česku s šéfem společnosti Rolls-Royce Holdings Tufanem Erginbilgicem. Podle předsedy vlády by se v tuzemsku mohly modulární reaktory v budoucnu nejen stavět, ale i vyvíjet, k čemuž by mohla pomoci i spolupráce s britskou firmou. Fiala to uvedl na sociální síti X. Malé modulární reaktory by podle současných plánů vlády měly nahradit stávající uhelné elektrárny.

Fiala uvedl, že s Erginbilgicem dnes hovořil zejména o navazování hlubší spolupráce v energetice. „Rolls-Royce má zatím jednu z nejpokročilejších technologií malých modulárních reaktorů. V rámci Restartu Česka chceme udělat z naší země centrum jaderné energetiky. Nejen stavět nové zdroje, ale hlavně zde vyvíjet a vyrábět malé modulární reaktory. A Rolls-Royce nám k tomu může v budoucnu pomoci,“ uvedl premiér.

Jednání se zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), podle něhož střední a malé reaktory mohou sehrát důležitou roli v rozvoji české energetiky. Ministr uvedl, že jeho prioritou bude včasné zapojení českých firem do rozvoje technologie. „Jejich rozvoj je velkou příležitostí pro oceňované české jaderné know-how,“ uvedl Síkela na X.

Malé modulární reaktory by se v příštích letech měly stát náhradou za současné uhelné elektrárny. Technologie proto bude součástí aktualizované státní energetické koncepce, zohledněna bude také v územním rozvoji ČR, uvedl nedávno Síkela, podle něhož je příprava těchto technologií zároveň příležitostí pro tuzemský průmysl.

Stavbu malých a středních modulárních reaktorů plánuje také polostátní společnost ČEZ. První reaktor by měl vzniknout v první polovině 30. let v širším areálu temelínské jaderné elektrárny. Jako další dvě lokality firma zatím vytipovala prostory elektráren v Dětmarovicích a Tušimicích. Kromě prvních tří míst pro stavbu malých modulárních reaktorů zkoumá ČEZ také další lokality, kde by mohl tyto reaktory postavit. U těch ovšem nejsou přípravy tak daleko. Společnost analyzuje například území elektráren Prunéřov, Ledvice, Mělník a Dukovany. S výjimkou Dukovan to jsou současné uhelné lokality.

ČEZ v minulých měsících uzavřel memoranda o spolupráci týkající se malých modulárních reaktorů s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec.

Malé a střední modulární reaktory jsou jaderné zdroje s výkonem do 700 megawattů a s možností modulární konstrukce. Podle expertů se od velkých jaderných bloků liší především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Cena staveb zatím jasná není, závislá bude na různých podmínkách.

sip ptd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Zdeves Pavel
12. prosinec 2023, 17:56

Za této vlády asi tak. Jako že něco uděláme ve mzdě a všechen zisk bude kde?

Michal Cimický
14. prosinec 2023, 07:52
Emil
14. prosinec 2023, 08:21

1) Rolls-Royce SMR je výkonově cca 14× větší, takže je vhodný pro úplně jiné použití než CR-100.

2) Licenční proces v Británii už běží, takže bude k dispozici mnohem dříve než CR-100.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se