
Polsko hledá partnera pro svoji druhou jadernou elektrárnu. Nebude to jednoduché
Polsko zahájí v červnu tohoto roku hledání investora pro svoji druhou jadernou elektrárnu. Tentokrát bude proces složitější, jelikož země nehledá jen dodavatele technologie, ale strategického partnera, který do projektu také kapitálově vstoupí.
Polsko pokračuje v dekarbonizaci svého energetického sektoru, který je stále značně závislý na výrobě elektřiny z černého a hnědého uhlí. Zatímco ještě v roce 2021 tvořila výroba elektřiny z uhlí přibližně tři čtvrtiny celkové výroby elektřiny, v letošním roce je podíl mírně nad polovinou. Výrazně pomohly zejména solární a větrné elektrárny, do kterých Polsko masivně investuje.
Kromě investic do solárních a větrných elektráren chce ovšem Polsko investovat také do jaderných zdrojů. Již vybralo dodavatele pro první bloky - polská vláda v roce 2022 ukázala na americkou společnost Westinghouse, která má v Polsku postavit až tři jaderné bloky o celkovém instalovaném výkonu přibližně 3 300 MWe.
Tím ale Polsko nekončí. Nyní hledá partnera pro výstavbu další jaderné elektrárny, přičemž tentokrát nejde jen o dodavatele, ale o investičního partnera. To představuje složitější výzvu, protože takový partner musí kromě dodavatelských rizik řešit i dlouhodobý provoz elektrárny.
„Chceme mít investičního partnera, ale nevíme, jestli ho najdeme. Musíme si ověřit, jaký je o něj zájem. Tento dialog chceme dokončit příští rok,“ řekl náměstek ministra průmyslu Wojciech Wrochna na tiskové konferenci.
Podobný model je v Evropě relativně vzácný. Jaderné elektrárny Pakš II, Olkiluoto i Flamanville staví vždy jedna společnost. Obdobnou situaci řeší britská vláda při výstavbě jaderné elektrárny Sizewell C. Vláda pro tento projekt nyní hledá partnera poté, co v roce 2022 převzala podíl od čínské společnosti CGN.
„Budeme diskutovat o zapojení do projektu se všemi zájemci. Nebudeme jej omezovat výběrem modelu ani dodavatele. Chceme jednat o tom, co je možné z hlediska technologie, dodavatele, financování a provozu. Budeme jednat se všemi, s Francouzi, Američany, Kanaďany,“ dodal.
Polsko chce zahájit výstavbu prvního bloku elektrárny v první lokalitě v roce 2028 a dokončit ji v roce 2036, tedy o čtyři roky později, než se původně plánovalo. Wrochna uvedl, že účast polských lokálních společností na výstavbě první jaderné elektrárny bude mít „zásadní význam“ při jednáních s americkou společností Westinghouse o výstavbě první jaderné elektrárny.
Mohlo by vás zajímat:
Víte co je smutné? Že zatímco u nás v ČR jsme za celých minimálně 20 let nebyli schopní ani pořádně vybrat dodavatele, i když je většina společnosti jaderné energii nakloněna, Poláci budou mít nejspíše svojí první JE postavenou mnohem dříve... i přes to, že s úvahami začínali mnohem později. Nebude to hezký pohled, až budou naši severní sousedi slavnostně uvádět zbrusu nové jaderné bloky do provozu, zatímco u nás bude po letech soudních tahanic teprve vydáno platné povolení.
Rád bych připomněl, že zatímco ČR úspěšně provozuje dvě jaderné elektrárny s celkem šesti bloky, Polsko se už od roku 1969 neúspěšně snaží postavit svou první, úvahy sahají minimálně do roku 1964. Toto je už minimálně třetí pokus.
Nech si postavia sami. Sú dosť veľký národ. Alebo nech sa spoja s SK, ČR ,H . Aj Ukrajina sa rada pridá.
Polsko vždy spoléhalo na svoje uhlí a bylo to pro něj nejlevnější , proto nikdy nemělo jaderný program. Až pod současným tlakem , kdy bude muset od uhlí upustit bude stavět JE. Nicméně situace Poláků v energetice je mnohem lepší než naše. Baltské moře má ohromný potenciál ve využití větru lze tam vyrobit tolik energie , že to převýší jejich dnešní podíl uhlí i plynu na výrobě jejich elektřiny. Polsko plánuje v baltu rozsáhlé větrné parky. ( až 33W výkonu) Přitom tam nejvíce fouká ad prosince do února. A protože výroba VTE roste s 3 mocninou rychlosti větru bude zimní výroba VTE dominovat. Polsko má 21GW v FVE a do roku 30 plánuje 40GW. V kombinaci s větrem by mohla být výroba po měsících celoročně poměrně vyrovnaná. JE potřebují plánují zejména kvůli růstu spotřeby elektřiny bez JE nemohou opustit uhlí a zároveň přejít ve vytápění na tepelná čerpadla v dopravě na elektromobilitu. Jinak Polsko má jednu z nejšpinavějších energetik v EU.
V polsku mají stejnou dunkelflaute jako v Německu.
Vaše bláboly jsou přesně ta slepá cesta energetiky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se