Polsko má rozhodnout o financování své první jaderné elektrárny v příštím roce
Polsko by mělo vyjasnit formu financování své první jaderné elektrárny během příštích několika měsíců. První informace hovoří o společnosti, ve které by 51% podíl držela polská vláda a zbytek zahraniční partner. První jaderné elektrárny by se Polsko mělo dočkat v roce 2033. Do roku 2040 by pak měla země disponovat až 4 GW instalovaného výkonu v jaderných zdrojích.
Zástupce polské vlády Piotr Naimski minulý týden na polsko-americkém jaderném fóru uvedl, že země musí otázku financování své první jaderné elektrárny uzavřít během příštího roku. Fórum pořádané polskou vládou ve Varšavě mělo dle obou stran za cíl udržení a pokračování ve spolupráci mezi polským a americkým jaderným průmyslem.
„Jsem potěšen, že Polsko přijímá bezemisní jadernou energii a její příspěvek k energetické bezpečnosti, a to tím, že se stane součástí polských plánů na diverzifikovanou skladbu zdrojů energie, které zajistí rostoucí energetické potřeby země,“ řekl americký ministr energetiky Rick Perry.
Naimski dále uvedl, že polská vláda hodlá pro tyto účely založit společnost, ve které bude vlastnit 51% podíl. Vlastnictví by pak probíhalo pravděpodobně skrze státní společnost PGE (Polska Grupa Energetyczna). Zbývajících 49 % by pak držel zahraniční partner. Polský ministr energetiky se nechal v létě slyšet, že Polsko bude potřebovat od zahraničních investorů zhruba 30 miliard dolarů (683 miliard Kč). Celková očekávaná cena nové elektrárny je přitom 60 miliard dolarů.
„Jako strategický partner jsem nadšený rozsahem dnešní účasti našeho jaderného průmyslu. Těším se na pokračování propojení jaderného průmyslu mezi našimi dvěma zeměmi,“ doplnil Perry.
První jaderná elektrárna do roku 2033
Polsko by mělo vybrat konkrétní místo pro svou první jadernou elektrárnu během příštího roku. Výběr technologie je pak naplánován na rok 2021. Podle dostupných informací počítá Polsko s instalovaným výkonem prvního reaktoru 1 až 1,5 GW.
Do provozu by se první polská jaderná elektrárna měla dostat v roce 2033. Oproti původním plánům 5,6 GW instalovaného výkonu v jaderných zdrojích do roku 2040, snížilo letos Polsko svůj cíl na 3,9 GW.
Mohlo by vás zajímat:
Panebože 60 miliard dolarů !!!! za jednu elektrárnu v Polsku, a to zatím ještě není ani vybráno místo pro její stavbu ani investor ! Když si uvědomíme, že během min. 10 leté stavby stoupne cena na dvoj až trojnásobek /viz. Olkiluoto, Flamanville, Mochovce,.../, tak půjde o 120 až 180 miliard dolarů ,tedy o 3 biliony Korun. To je skoro 75 % ročního HDP Česka. Děsivé cifry !
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se