Domů
Jaderné elektrárny
Polsko má utratit za jaderné technologie z USA 415 mld. Kč, první blok chce spustit o tři roky dříve než ČR
Belchatow Zdroj: https://www.flickr.com/photos/paszczak000/9545382126
Zdroj foto: Flickr, Kamil Porembiński

Polsko má utratit za jaderné technologie z USA 415 mld. Kč, první blok chce spustit o tři roky dříve než ČR

Polsko má odebrat od Spojených států amerických jaderné technologie a související služby za 18 mld. dolarů. Celkem má v plánu postavit 6 až 9 GW instalovaného výkonu reaktorů III nebo III+ generace. Podle informací serveru S&P by nové bloky měly vyrůst v lokalitách Lubiatow-Kopalino a Zarnowiec. 

Polsko se počátkem tohoto týdne podstatně přiblížilo své první jaderné elektrárně, která má zemi pomoci omezit závislost na spalování hnědého a černého uhlí. Dohodu na dodávky jaderných technologií a souvisejících služeb o hodnotě 18 mld. dolarů již podepsala americká strana, Polsko by mělo svůj podpis připojit, jakmile bude doručena k podpisu do Varšavy.

Smlouva je koncipovaná na 30 let, přičemž v prvních 18 měsících mají proběhnout základní práce spojené s návrhem designu a způsobem financování. První blok by měl být spuštěn v roce 2033, další by měly následovat do roku 2043.

Tato dohoda je důležitá hned z několika pohledů. Nejenže posiluje americko-polské vztahy, ale zároveň oznamuje světu, že USA se vrací do jaderného businessu díky převratným americkým technologiím,“ uvedla velvyslankyně Spojených států amerických v Polsku Georgette Mosbacher.

Prohlášení americké velvyslankyně v Polsku potvrzuje i nedávná aktivita USA v Bulharsku, kde mají být zvažovány americké technologie k dostavbě jaderné elektrárny Kozloduy.  Po určitém utlumení aktivity, které bylo spojeno s bankrotem společnosti Westinghouse, se tak USA začínají znovu ozývat o možnosti dostavby jaderných bloků v Evropě.

Dá se tedy očekávat, že i v tendru na nový jaderný blok v ČR bude o USA stále více slyšet. Vzhledem k tomu, o jak rozsáhlé projekty se jedná, je ovšem otázkou, kolik bloků současně jeden dodavatel skutečně zvládne realizovat.

Polsko se pro jádro zřejmě definitivně rozhodlo

Přestože Polsko dlouhou dobu jadernou energetiku pouze zvažovalo, v posledních měsících dělá řadu podstatných kroků, které jej k první jaderné elektrárně přibližují. Dohoda podepsaná toto pondělí je sice první závaznou, již ji ovšem předcházelo několik memorand o porozumění.

Mimo to na počátku října polská vláda oznámila, že jadernou elektrárnu nebude stavět polostátní energetická společnost PGE, ale výstavbu vezme vláda na sebe.  Záměrem je převzít celou společnost PGE EJ1, která má na starost výstavbu prvního polského bloku, do konce roku.

„Energetický průmysl je v současné době ve fázi hluboké transformace, a tak velká investice do jaderného projektu překračuje finanční možnosti energetických společností. Proto jsme se státní pokladnou podepsali dohodu o záměru zahájit jednání o možnosti vlády převzít celou investici do první jaderné elektrárny v Polsku,“ uvedl předseda představenstva PGE Wojciech Dąbrowski.

Již v polovině tohoto roku místopředseda polské vlády prohlásil, že PGE nebude schopná sama jaderný blok postavit. K podpisu dohody o převzetí PGE EJ1 došlo 1. října tohoto roku. Převzetím společnosti ze strany státu si Polsko přípravy projektu zjednoduší, mimo jiné i tím, že se investice nebudou účastnit minoritní akcionáři společnosti PGE.

Polsko si následně plánuje ve společnosti PGE EJ1 ponechat většinový podíl s tím, že zbytek přenechá investorovi výstavby.

Zdroj úvodní fotografie: Kamil Porembiński

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
energetik II
21. říjen 2020, 07:55

Zajímavé, že se Polsko nebude nějak zatěžovat výběrovým řízením na dodavatele ,ale zřejmě rovnou jako Maďarsko to - "někomu přímo střelí" = tedy USA. Opravdu bych ale chtěl vidět, jak USA v Polsku postaví min. 6 GW jádra / = 5 kusů reaktorů AP-1000/ za cenu 18 mld. USD. Tuším, že jen 2 reaktory AP- 1000 ve Vogtle už tuto celkovou cenu překročily. A do roku 2040 budeme mít ještě solidní inflaci, která cenu dál parádně přizvedne.

Heap
21. říjen 2020, 08:51

Taky tam nikde není napsané, že ta cena je naplánována na celých 6 GW. Spíš to budou ty první 2 bloky + školicí středisko + další podpůrné služby a technologie.

energetik II
21. říjen 2020, 11:46

Taky tam není nikde napsané, že se cena týká jen prvních 2 bloků.

Lukáš
21. říjen 2020, 09:57

Tu je zrejme u poliakov, ze ide skor o politicku ako logicku objednavku. Rusom by to nedali spravit aj keby to Rusko ponukne zadarmo lebo ved vieme.

PetrV
21. říjen 2020, 08:28

6-9 GW výkonu umístěného u Severního moře ve zmíněných lokalitách, co jsou vedle sebe je nesmysl z hlediska přenosové soustavy polska i nestabilních větrníků, které jsou v moři.

Rozvodna Zarnowiec slouží teď pro větrníky. Odvést výkon 6-9 GW z místa chce vedení a spotřebu. Jinak to nemá důvod stavět.

Pokud chtějí náhradu stabilních uhelných bloků na jihu polska, tak stavět u rozvoden , Opole, Połaniec, Kozienice. Je to v blízkosti řek Odra nebo Wisla jako zdroje vody, v místě spotřeby.

Je pravda, že lokalita Zarnowiec je původní místo výstavby polské JE a je odsouhlasena. Jsou tam žb konstrukce.

Koukněte na entsoe maps.

Pro autora článku. My máme 4 GW spolehlivých JE. Pokud se postaví malý modulární reaktor v Dukovanech, tak místo neztratí status JE a dostavovat nebo rekonstruovat znovu dukovany se může.

Emil
21. říjen 2020, 08:46

Jenomže konceptů malých modulárních je více než 70, a u žádného z těch, který by se dal postavit v Dukovanech, se ještě nezačal stavět ani prototyp. A čas na náhradu současné zdrojové základny se krátí...

Milan Vaněček
21. říjen 2020, 12:10

Proto by bylo nejlogičtější a nejekonomičtější řešení prodloužit životnost aspoň 2 bloků v Dukovanech o 10 let. Teda jestli to ČEZ vůbec umí udělat.

Milan Vaněček
21. říjen 2020, 13:51

Polsko po zkušenostech z posledních 300 let s Německem a Ruskem chce především mít silnou spojeneckou vazbu na USA.

PetrV
21. říjen 2020, 14:05

Hezká politická proklamace stylu proletáři všech zemí spojte se.

Omega
21. říjen 2020, 16:14

No tak si nejsem nějak jistý, jestli silná spojenecká vazba na USA jim v horizontu příštích let moc pomůže.

Sleduji ekonomiku USA už od 2007 - a trvale se zhoršuje. Teď nemluvím o umělých ukazatelích jako HDP, ale o dluhu, nezaměstnanosti a dalších.

USA má reálnou nezaměstnanost 25%, více než 100 miliónů dostává potravinové lístky (food nutricion program), 50 procent populace dostává nějakou formu podpory.

Federální rozpočet USA od roku 2007 neměl schodek menší než 5% ročně (letos přes 15%).

S těmito informacemi (a informacemi o běžících stavbách) mám problém uvěřit tomu, že USA firma bude schopna tu stavbu udělat do 2033, spíš to vypadá na tunel polského rozpočtu.

Milan Vaněček
21. říjen 2020, 16:40

Vazba poláků na Ameriku je dost silná, hodně američanů má polské předky, cituji Wikipedii:

"Vzhledem k vysokému počtu smíšených rodin se počet obyvatel USA, kteří mají částečně polskou krev, odhaduje okolo dvaceti milionů. Při sčítání v roce 2000 z 8 977 444 osob, které se přihlásily k polské národnosti, uvedlo 667 414, že doma hovoří převážně polsky."

Bizon
21. říjen 2020, 15:18

To jo. Zrovna VVER se ukázaly jako extrémně dobře nad(d)imenzované, většina těch reaktorů na konci nominální životnosti mají materiál nádoby v pořádku a není problém jejich životnost prodloužit, někdy dokonce s vyšším než nominálním výkonem. Smysl to dává ekonomicky i ekologicky, ostavit JE než opravdu doslouží je podle mně největší demence.

PetrV
21. říjen 2020, 17:04

Přesně tak, málokdo si uvědomuje, jaký poklad tu máme. Protože spousta neznalých jen papouškuje politické fráze.

Navíc VVER je technologie, kterou umíme udržovat.

Dalibor
22. říjen 2020, 11:15

Rozhodující je, na jaké výlety se těší představitelé firmy ČEZ, zda do Koreje či USA, nebo Číny. Do Moskvy nemusí, neboť jejich technologie už známe a umíme a školicí středisko máme doma. a k tmuhle "ostavit JE než opravdu doslouží je podle mně největší demence." naprostý souhlas. To nemůže udělat normální člověk.

Jan Veselý
22. říjen 2020, 12:35

ad Dalibor) Pana Wagnera už na výlet vzali Korejci. Nadšeně se o tom rozepisoval.

PetrV
21. říjen 2020, 14:14

ČEZ má svého favorita NuScale.

Společnosti ČEZ a NuScale podepsaly dohodu o porozumění....

Jak jste myslím Vy psal, do 50 MW nemusí být ani složité povolovací řízení- třeba jako výzkumný.

Na velké reaktory s obří investicí není politická vůle a hlavně je nestabilní ekonomické prostředí od nestabilních dotovaných zdrojů ee.

Spíš to vidím na další facelift Dukovan za 20 let.

Spolehlivé jsou, jen bude odcházet kabeláž, řídicí systém, možná se vymění kompenzátor objemu, jako velmi namáhaná část primárního okruhu v místě elektroohřevu. Možná další části

U Temelína dtto, je je potřeba vyřešit smrštující se obálku reaktorové haly a vliv na kolejovou dráhu polárního jeřábu.

Spolehlivějších jaderných elektráren není tolik.

Emil
21. říjen 2020, 14:38

To jsem psal, ale je to do 50 MW tepelných. NuScale má 200 MWt. Takže povolovací řízení bude stejně komplikované jako pro velký reaktor, zpočátku spíš ještě komplikovanější.

První prototyp tohoto designu má být uveden do provozu v roce 2029 Idaho National Laboratory, ale víte jak to s prototypy chodí. Takže se dá spíš očekávat, že to bude později. Na prototypu se dají ověřit provozní vlastnosti, ale nedá se ověřit ekonomika provozu. Ta se začne ukazovat až se sériovou výrobou ve 30. letech. Takže čekat v tuto chvíli na malé modulární reaktory v tuto chvíli by bylo dost bláhové.

PetrV
21. říjen 2020, 15:14

Nemyslím si, že se nedá použít velký návrh na menší.

Tak to zbývá facelift Dukovan.

Nestabilní OZE to český energetický mix nezachrání, naopak jej potápějí.

Větší problém je vytápění v zimě. Dojde hnědé uhlí do kotelen.

Tam bych viděl jako náhradu NuScale a nebo pak ruský plyn.

Energetického uhlí je ještě dost.

Ale soudružky ekonomky a komisařky z Evropské komise páchají sebevraždu EU v přímém přenosu.

Emil
21. říjen 2020, 16:15

EIA a povolení k umístění se řeší tzv. obálkovou metodou, takže pokud se malý reaktor vejde do "obálky" toho velkého, šlo by je použít. U dalších kroků je ale potřeba předložit tzv. "Detailed Design", vyprojektovaný pro konkrétní lokalitu.

PetrV
21. říjen 2020, 17:06

Tak plechovka bude mít rozměr, který je certifikován a uvnitř bude menší plechovka.

Je to opravdu akutní kvůli vytápění.

Chtěli to nedávno v Liberci. Postupně vše nahrazuje drahý plyn.

Josef
21. říjen 2020, 12:33

Jak je vidět Posko na rozdíl od jiných pochopilo, že využívat jadernou energetiku je zkrátka výhodné.

Josef
21. říjen 2020, 12:33

Jak je vidět Posko na rozdíl od jiných pochopilo, že využívat jadernou energetiku je zkrátka výhodné.

Jaroslav Novák
21. říjen 2020, 13:35

VŘ tvoří prostor pro korupci v různých formách,....proto každé VŘ (výběrové řízení) v ČR je zdlouhavé a i podvodné,.....proto oni politici vládnou=snaha o vytěžení výhod (osobních) při rozhodování o ENERGETICE ČR stavbou EDU 5??? vidíme komedii a inscenaci zároveň!!!

Jan Veselý
21. říjen 2020, 14:12

Výběrové řízení může být zkorumpované, dávat takhle velkou zakázku bez výběrového řízení na základě jakési politické dohody je zkorumpované téměř jistě.

Ivan Novák
21. říjen 2020, 14:56

Poláci zjistí, že bez ohledu na pevné vojenské spojenectví Američani v obchodu prostě neznají bratra, jde o součást jejich identity. Ale možná to vědí a přesto jim to stojí za to, jde o hodně nejen peněz.

PetrV
21. říjen 2020, 17:10

Spíš bych to viděl na vychytralé poláky, naoko tepelné E odstavují a naoko staví JE. Nemají svůj dodavatelský řetězec a ten je drahý.

Logika mi nedává, jak přes přenosovou soustavu rozvedou 6-9 GW výkonu napříč polskem.

6-9 GW výkonu umístěného u Severního moře ve zmíněných lokalitách, co jsou vedle sebe je nesmysl z hlediska přenosové soustavy polska i nestabilních větrníků, které jsou v moři.

Rozvodna Zarnowiec slouží teď pro větrníky. Odvést výkon 6-9 GW z místa chce vedení a spotřebu. Jinak to nemá důvod stavět.

Pokud chtějí náhradu stabilních uhelných bloků na jihu polska, tak stavět u rozvoden , Opole, Połaniec, Kozienice. Je to v blízkosti řek Odra nebo Wisla jako zdroje vody, v místě spotřeby.

Je pravda, že lokalita Zarnowiec je původní místo výstavby polské JE a je odsouhlasena. Jsou tam žb konstrukce.

Koukněte na entsoe maps.

Ivan Novák
21. říjen 2020, 17:44

Když se kouknete na plany rozwoju pse, jsou hodně ambiciózní. Taky by možná šlo dvoublok JE připojit do uzlu po odstavené velké uhelce (akorát Dolní Odra by byla vůči Němcům dost drzost).

Zelené investice.cz
21. říjen 2020, 20:06

to energetik II & Heap: v článku se píše, že Polsko utratí těch 18 mld. za jaderné technologie a související služby. Není psáno, jak komplexní ta technologie bude ani jak dlouho budou služby poskytovány. Může tak jít klidně jen o poradenství na dobu prvních 18 let po 1 mld. ročně.

Emil
21. říjen 2020, 20:41

Reuters píše: "The first reactors are planned to be in operation by 2033 in a program that will potentially be worth $40 billion, a senior U.S. energy department official said. Poland would buy at least $18 billion from U.S. companies, the official said."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se