Připojit Hinkley Point bude stát až 25 miliard Kč, britský regulátor nesouhlasí

DomůJaderné elektrárnyPřipojit Hinkley Point bude stát až 25 miliard Kč, britský regulátor nesouhlasí

Britský provozovatel přenosové soustavy společnost National Grid vyčíslila náklady na posílení sítě a připojení jaderné elektrárny Hinkley Point C na cca 840 mil. liber (cca 25 mld. Kč). Dostala se kvůli tomu do sporu s britským regulátorem, který by veřejným tendrem chtěl dosáhnout ceny nižší.

Výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point, která má být po více než dvaceti letech první novou jadernou elektrárnou, sice již započala, o připojení do sítě zatím není jasno. Podle návrhu provozovatele soustavy, který byl předán místnímu regulátorovi (Ofgem), by mělo připojení stát celkem 840 mil. liber.

Představy britského regulátora o ceně jsou ale odlišné. Podle jeho názoru je možné připojení zajistit až o 20 % levněji, což by celkovou cenu snížilo na cca 670 mil. liber (cca 19 mld. Kč).  Kvůli odlišnému názoru je možné, že bude realizace připojení udělena na základě tendru jiné společnosti.

Ofgem uvedl, že by projekt buď mohl zadat pomocí tendru jinému dodavateli nebo stanovit podmínky formou úsporných opatření, za kterých by musel být projekt realizován. Od obojího si slibuje výrazné snížení nákladů.

Navržený typ stožárů pro posílení sítě v oblasti JE Hinkley Point

Výhrady má regulátor zejména k typu stožárů pro vedení vysokého napětí (cena 65 mil. liber) a dalším 116 milionům liber, o které se projekt může prodražit v případě jeho opoždění z důvodu nepříznivého počasí.

Celkem bude muset National Grid vyměnit 68 km vedení za vedení velmi vysokého napětí a dalších 8 km vedení bude muset realizovat pomocí podzemního kabelu.

Stavba JE Hinkley Point začala nedávno, přesto se již stačila prodražit

Náklady na připojení jsou oproti celkové stavbě a nákladům na CfD stále zanedbatelné. Podle analýzy britské vlády může britské spotřebitele přijít elektřina z dvou nových jaderných bloků až na 50 mld. liber. Ještě v roce 2013 vláda počítala pouze s 6 mld., na osminásobném nárůstu se podepsaly klesající velkoobchodní ceny elektřiny.

I proto je zřejmě největší kontroverzí jaderné elektrárny Hinkley Point její cena. Ta se již od dubnového zahájení výstavby stačila zvýšit oproti plánu v době schvalování projektu o 1,5 mld. britských liber.

Infografika: Jaderná elektrárna Hinkley Point

Obdobně jako jiné evropské jaderné elektrárny ve výstavbě i Hinkley Point již očekává oproti původnímu plánu zdržení. Již koncem července se objevily informace o tom, že elektrárna nebude dokončena podle plánu v roce 2025, ale až o dva roky později.