Domů
Jaderné elektrárny
Proběhly zátěžové zkoušky na prvním reaktoru VVER-1200 v JE Leningrad II
Jaderná elektrárna Leningrad II (VVER-1200); Zdroj: Rosatom
Zdroj: Rosatom

Proběhly zátěžové zkoušky na prvním reaktoru VVER-1200 v JE Leningrad II

Rusko provedlo sérii zátěžových zkoušek svého prvního bloku VVER-1200 na jaderné elektrárně Leningrad II. Povinné testy pomáhají potvrdit výkonnostní aspekty elektrárny. Vlastník a provozovatel elektrárny, společnost Rosenergoatom, provedla pětkrát změnu výkonu tlakovodního reaktoru ze 100 % na 75 % a zpět na nominální výkon. Následovalo pět cyklů změn výkonu mezi 100 % a 50 %.

Společnost uvedla, že celý proces probíhal po dobu 10 dní a šlo o plánovaný test nařízený národním regulačním orgánem Rostechnadzor.

Bloková dozorna jaderné elektrárny Leningrad II-2; Zdroj: Rosatom

První blok jaderné elektrárny Leningrad II byl spuštěn v říjnu 2018 a je prvním z mnoha plánovaných ruských bloků designu VVER-1200. Tento model reaktoru je v současnosti hlavním exportním artiklem země.

Větší možnosti regulace výkonu v průběhu dne

Rosenergoatom uvedl, že výsledky zkoušek mu pomohou ověřit účinnost řízení výkonu reaktoru VVER-1200, určit rychlost změny výkonu a stanovit nejlepší provozní postupy.

Jaderná elektrárna Leningrad II; Zdroj: Rosenergoatom

„Spotřeba elektrické energie během dne kolísá, v noci a kolem oběda klesá, naopak ráno a večer roste,“ uvedl hlavní inženýr JE Leningrad II, Alexandr Běljajev. „Změny výkonu nám umožňují přizpůsobit produkci elektřiny aktuální spotřebě a systémovým omezením, což zabezpečuje stabilní provoz celé energetické soustavy.“

Hlavní zdroj elektřiny pro západní Rusko

Bloková dozorna reaktoru RBMK JE Leningrad 1

Leningrad II disponuje nyní dvěma reaktory VVER-1200, které disponují systémem sledování zatížení energetické soustavy. Starší přilehlá elektrárna Leningrad I má dva bloky typu RBMK, které jsou schopny pracovat pouze v režimu základního zatížení, což znamená, že kromě období výměny paliva a údržbových odstávek běží na plný výkon.

Obě jaderné elektrárny společně pokrývají 30 % spotřeby elektřiny v západním Rusku a spotřebu druhého největšího ruského města Petrohradu kryjí z 56 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
maly jarda
14. listopad 2021, 22:14

Rusove stavi jednu jadernou elektrarnu za druhou (to same číňani) , akorat my tady papouškujeme šílenosti prosazované schizofreniky z německa a rakouska (němci a rakušani jsou možná perfekcionisté , ale jestli jim něco chybí tak je to normální zdravý rozum .. oni vždy měli sklon věřit naprostým šílenostem ať už to byl nacismus, multikulturalismus nebo zelené bláboly o tom že větrníky a slunečníky budou všechno pohánět ..asi není zdravý selký rozum na ně dost sofistikovaný)

Pavel Veselý
15. listopad 2021, 23:24

Jen doplním, že ty kteří to umí ekonomický postavit jsme pro jistotu, abychom nic nepostavili předem vyloucili. Už se těším jak Framatom a Rosatom spolu staví. Ale i to je nepřijatelné. Ukrajina bude mrznout už letos, my za 10 - 15 let.

Jimi
16. listopad 2021, 18:18

Rusove akorat nahrazuji stare reaktory novyma a jde jim to krute pomalu. Podil na vyrobe z jadra v Rusku stagnuje.

Po svete maji hodne naobjednano, ale taky jim to moc rychle nejde.

No a Cinani maji jadro na 5% a roste pomalejc (nasobne, mozna az radove) nez OZE (na TWh)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516