Domů
Elektrárny v Evropě
Problémy Toshiby ohrožují její jaderné projekty, přežije JE Moorside?

Problémy Toshiby ohrožují její jaderné projekty, přežije JE Moorside?

Po oznámení společnosti Toshiba o možném přehodnocení svých aktivit v jaderném sektoru je v ohrožení projekt britské jaderné elektrárny Moorside. Pro přežití projektu bude zřejmě nutné najít nového investora, pokud Toshiba od projektu odstoupí. 

Po ohlášených finančních problémech společnosti Toshiba, pod kterou patří společnost Westinghouse, se o své jaderné projekty začíná strachovat Velká Británie. Ta má kromě již odsouhlaseného projektu Hinkley Point v plánu jadernou energetiku rozvíjet i dále, například v podobě jaderné elektrárny Moorside.

Právě ta může být rozhodnutím Toshiby o budoucnosti jejich jaderných aktivit nejvíce dotčena. Na projektu elektrárny Moorside se totiž mělo podílet konsorcium NuGen složené ze společností Engie a Toshiba, která měla v konsorciu majoritní 60% podíl.

Vzhledem k aktuální situaci začíná být vládě Velké Británie zřejmé, že pokud má projekt přežít, bude nutné najít nového investora.

Přežití projektu je důležité nejen z hlediska zajištění nízkoemisní výroby a nahrazení uhelných elektráren, kterých se chce Velká Británie do roku 2025 zbavit, ale i pro udržení pracovních pozic v regionu, které jsou zde na jaderný průmysl silně vázány.

Další z projektů Velké Británie v oblasti jaderné energetiky, JE Wylfa

Podle informací Financial Times není nereálné, že by do projektu vstoupila finančně i britská vláda, což donedávna nebylo politicky průchozí. Vláda především nechtěla vystavovat daňové poplatníky riziku předražení a případného prodloužení projektu.

Jednou z možností, jak nahradit účast Toshiby, je zapojení společnosti Kepco do konsorcia. To projevilo zájem o investici do elektrárny Moorside již v druhé polovině loňského roku.

V ohrožení jsou projekty Toshiby resp. Westinghousu po celém světe, včetně účasti na dostavbě jaderných elektráren v ČR. Nejpravděpodobnější nyní je, že Westinghouse dokončí rozestavěné projekty ve Spojených státech amerických a Číně, ale na nových projektech se již podílet nebude.

Úvodní obrázek: Velká Británie, JE Wylfa

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.