Domů
Elektrárny v Evropě
Problémy Toshiby ohrožují její jaderné projekty, přežije JE Moorside?
jaderná elektrárna wylfa

Problémy Toshiby ohrožují její jaderné projekty, přežije JE Moorside?

Po oznámení společnosti Toshiba o možném přehodnocení svých aktivit v jaderném sektoru je v ohrožení projekt britské jaderné elektrárny Moorside. Pro přežití projektu bude zřejmě nutné najít nového investora, pokud Toshiba od projektu odstoupí. 

Po ohlášených finančních problémech společnosti Toshiba, pod kterou patří společnost Westinghouse, se o své jaderné projekty začíná strachovat Velká Británie. Ta má kromě již odsouhlaseného projektu Hinkley Point v plánu jadernou energetiku rozvíjet i dále, například v podobě jaderné elektrárny Moorside.

Právě ta může být rozhodnutím Toshiby o budoucnosti jejich jaderných aktivit nejvíce dotčena. Na projektu elektrárny Moorside se totiž mělo podílet konsorcium NuGen složené ze společností Engie a Toshiba, která měla v konsorciu majoritní 60% podíl.

Vzhledem k aktuální situaci začíná být vládě Velké Británie zřejmé, že pokud má projekt přežít, bude nutné najít nového investora.

Přežití projektu je důležité nejen z hlediska zajištění nízkoemisní výroby a nahrazení uhelných elektráren, kterých se chce Velká Británie do roku 2025 zbavit, ale i pro udržení pracovních pozic v regionu, které jsou zde na jaderný průmysl silně vázány.

Další z projektů Velké Británie v oblasti jaderné energetiky, JE Wylfa
Další z projektů Velké Británie v oblasti jaderné energetiky, JE Wylfa

Podle informací Financial Times není nereálné, že by do projektu vstoupila finančně i britská vláda, což donedávna nebylo politicky průchozí. Vláda především nechtěla vystavovat daňové poplatníky riziku předražení a případného prodloužení projektu.

Jednou z možností, jak nahradit účast Toshiby, je zapojení společnosti Kepco do konsorcia. To projevilo zájem o investici do elektrárny Moorside již v druhé polovině loňského roku.

V ohrožení jsou projekty Toshiby resp. Westinghousu po celém světe, včetně účasti na dostavbě jaderných elektráren v ČR. Nejpravděpodobnější nyní je, že Westinghouse dokončí rozestavěné projekty ve Spojených státech amerických a Číně, ale na nových projektech se již podílet nebude.

Úvodní obrázek: Velká Británie, JE Wylfa

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516