Průzkum: Většina Čechů souhlasí s výstavbou jaderných reaktorů v ČR
Většina Čechů podporuje rozvoj nových jaderných zdrojů v zemi. Podle průzkumu agentury NMS Market Research podporuje budoucí výstavbu velkých jaderných bloků 59 procent lidí, se stavbou malých a středních jaderných reaktorů ve svém regionu by pak souhlasilo až 60 procent lidí. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který dnes jeho tvůrci představili novinářům v Praze. Vláda nyní rozhoduje o dodavateli nových jaderných bloků, uvažuje přitom o stavbě až čtyř reaktorů. Rozhodnout by měla během léta. Zároveň počítá i s modulárními reaktory.
Jaderná energetika má v Česku podle průzkumu, který agentura realizovala na vzorku více než 1000 respondentů pro společnost Westinghouse, dlouhodobě silnou pozici. Její využití podporuje kolem 72 procent lidí, proti bylo přibližně 14 procent respondentů, ukázal průzkum.
Jednou z hlavních příčin podpory výstavby je důvěra Čechů ve spolehlivost jaderné energetiky. Jako nejspolehlivější zdroj energie ji v průzkumu označilo 46 procent dotázaných, na dalších místech byla s 15 procenty solární energie a se 13 procenty plyn. Více než čtvrtina Čechů pak ještě u jaderné energetiky vyzdvihla její nízký dopad na životní prostředí.
Nejde přitom jen o nové klasické bloky s vysokým výkonem, se kterými má Česko už dlouholetou zkušenost. Poměrně silnou podporu má podle průzkumu i plánovaná výstavba malých a středních jaderných reaktorů, které by se podle aktuálních vládních plánů do budoucna rovněž měly stát důležitou součástí tuzemského energetického mixu.
Přestože jde o novou technologii, výstavbu modulárního reaktoru by podle průzkumu ve svém regionu podpořilo až 60 procent Čechů. Problémem modulárních reaktorů zatím ovšem může být nedostatek informací o technologii. Většina respondentů v průzkumu neznala žádného výrobce modulárních reaktorů. Bezpečnosti nové technologie věřilo 48 procent lidí, naopak 43 procent dotázaných ji kvůli nedostatku informací nedokázalo posoudit.
Podle velké většiny Čechů je zároveň velmi důležité zajistit silné zapojení českého průmyslu do plánované výstavby jaderných zdrojů. Pozitivní přínos z toho zdůraznilo 85 procent lidí. Akcentovali přitom zejména uplatnění českých technologií, vytvoření až 10.000 nových pracovních míst nebo navyšování reference pro české firmy při obdobných projektech v zahraničí. Nezapojení českých firem do výstavby by pak negativně vnímalo 78 procent Čechů. Vadila by jim přitom například nízká návratnost vynaložených prostředků do projektů, zánik jaderného oboru v ČR nebo i možné ohrožení bezpečnosti provozu elektráren.
Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vláda během léta bude rozhodovat o počtu nových bloků, zároveň vybere jejich dodavatele. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.
Mohlo by vás zajímat:
Kdyby ale věděli, že z těch nových JE poleze silovka za 4-5 Kč bez DPH, tak podpora klesne na minimum
Ovšem protože to není pravda a vy jste si to vymyslel, tak nic na minimum neklesá.
Aha tak jaký bude cenový interval podle vás ?
Neměl byste spíš vy podepřít své tvrzení analýzou/výpočtem... než se ptát někoho jiného, ať vám tvrzení vyvrátí? Touto otázkou jste spíš potvrdil, že jste si čísla opravdu vycucal z prstu.
Carlos se mýlí ta cena bude vyšší než 4-5kč /kWh počítejte spíše 6-7kč /kWh bez DPH. A jak se k tomu dojde. Temelín po tom co byl dostaven vyráběl za cca 1kč /kWh při ceně bloku 50 mld kč. Dnešní cenu bloku si dosaďte a vydělte 50 pak Vám vyjde cena elektřiny v kWh. Nevěřím tomu ,že se to podaří postavit za 250 mld kč aby cena byla 5kč / kWh 300-350 mld. korun to je reálná cena a to jsme právě mezi 6-7kč /kWh. To je samozřejmě skutečná cena tu ovšem odběratel platit nebude přímo ta se rozpočítá do všeho možného.
Je srandovní, kolik diskutujících jede na vlně věštění z křišťálových koulí.
Můžete se nám nejprve podívat do koule a říct, kolik vůbec bude kolem roku 2040 cena silové elektřiny v Evropě?
Pak teprve můžeme porovnávat...
Kdyby ale věděli, že distribuce bude kvůli OZE časem 4-5 Kč bez DPH, tak by green deal ani neprošel
Jak tak koukam na rostoucí dluhy v podstate celeho vyspeleho sveta, k tomu si prilozim demografickou krivku, tak za 20 let bude 5 Kc za kwh hodne pod cenou ;)
I bez křišťálové koule pana Studničky se brzy snad dovíme, kolik bude stát 1 MWh z nových Dukovan.
ČEZ už to ví,
D. Beneš to dnes oznámil na Twitru, cituji:
....Nabídky francouzské
@EDFofficiel
a korejské
@KHNP_Cesko
podrobně analyzovalo víc než 180 odborníků. Výsledkem posouzení je přepočet na cenu za vyrobenou MWh elektřiny
Snad nám to vláda o prázdninách sdělí.
Ale stejně to pak dopadne jako vždycky: cena v okamžiku spuštění nové JE bude minimálně dvojnásobná .....
Právě že pan Studnička žádnou křišťálovou kouli nepoužívá, na rozdíl od vás a dalších podobných střelců, Vaněčku.
A žádám doložit, že cena elektřiny u nové JE v okamžiku spuštění vždycky "minimálně dvojnásobná", je to totiž další lež.
Můj příspěvek byl poměrně krátký, na to aby se zvládnul pochopit jeho text pane Vaněčku.
Já se na rozdíl od vám podobným zásadně vyhýbám uváděním podobných dojmologií.
A opakují svůj dotaz. Pokud někomu přijde uvedená hypotetická cena 4 - 5 Kč nějaká, tak ať nejprve uvede cenu elektřiny v dané době a pak můžeme srovnávat.
Já se opravdu neodvážím odhadnout, jaká cena elektřiny v Evropě bude za 15 - 20 let.
Myslim ze bude urcite vyssi, nez 5 kc... Inflacni cil 2% rocne, k tomu dalsich 30% jednou za deset let... 5 koruna za kwh bude luxus
Ano, takto se dá přiblížit k nějakému odhadu ceny.
To nedokáže nikdo. Ale lze s určitostí říci, že v roce 2040 bude mít většina firem, veřejných staveb, RD a bytových domů svojí FVE a ti budou mít cenu elektřiny 0 Kč. Pro budoucí jaderné zdroje rozhodně největší konkurenci a problém představuje samovýroba elektřiny. Jen loni bylo v Evropě nainstalováno 4 miliony střešních FVE.
Bláhova svérázná teorie, že když dám statisíce za elektrárnu, mám cenu elektřiny 0 Kč, opět na scéně. :-)
No vidíte a stejně se zde najdou tací, kteří to bez mrknutí oka veřejně uvádějí jako fakt.
Tvrdíte, že tito samovýrobci pomocí FVE budou soběstační v závislosti na své spotřebě?
" budou mít cenu elektřiny 0 Kč." Nebudou.... potkáme se v zimě, ju?
Doufám, že D. Beneš to napsal nebo řekl jinak, a měl na mysli úplné výrobní náklady toho jednoho zdroje. Ceny vznikají na trhu, koupí a prodejem přesně definovaného produktu. Kdo to plete, máte veřejnost.
Většina souhlasí s výstavbou jaderných reaktorů a otázku jaká menšina souhlasí s výstavbou s výstavbou úložiště a umístěním v katastru jejich obce se asi nedozvíme, neb pokrokáři jaderní si vymohli zákaz referend na toto téma
Čo bude za 20 rokov, to ma nezaujíma, lebo sa toho nedožijem. Pripomínam ale realitu, že krajina ako Fínsko, ktoré asi pred rokom spustilo do komerčnej prevádzky jadrovú elektráreň na pražskej burze má oblasť nordic na tento týždeň 1 MWh za 25 €.
Tolik keců, pořád dokola. Když 180 expertů pro ČEZ tu cenu spočítalo (z nejdražšího budoucího zdroje elektřiny) tak by, námi daňovými poplatníky placená vláda, nám to měla během rozumně krátké doby říci, jaká ta cena podle nich bude.
Vyčkejme tedy a zatím můžeme analyzovat jak se v EU rozcházely původní dohady s realitou ve 21. století, století nástupu obnovitelných zdrojů.
Zatím jediná jistota je, že i přes inflaci je cena fotovoltaických panelů stále nižší, kvalita a záruční doba stále vyšší.
Aneb jak to dopadne, když je země desítky let masírována lživým lobbingem těch, kteří si chtějí na Česku namastit kapsy. Jádro je podobné retro jako v roce 1960 auta na dřevoplyn. Až budou dnes zahajované stavby jaderek dokončené, bude otázka, jestli JE spustit a po celou dobu životnosti dotovat nebo jestli ji nechat zakonzervovanou pro strýčka příhodu.
V 90. letech, když se rozhodovalo o dostavbě Temelína, tvrdili různí "experti" přesně to samé. Jak to dopadlo víme. Přesně naopak.
BTW: žádný novější způsob výroby elektřiny než jaderným štěpením lidstvo ani nepoužívá. Tolik k tomu "retru".
Pro dovzdělání: jaderné štěpení "vyrábí" teplo, horkou páru, ne elektřinu. To musíte tu páru nejdřív z reaktoru odvést na turbinu a ta teprve roztočí alternátor kde vznikne střídavý elektrický proud.
U větrné či vodní elektrárny roztočit alternátor dokáže vítr či vodní proud
a dokonce, u fotovoltaické elektrárny, se ani nic nemusí točit, mazat, udržovat a stejnosměrný proud se vyrobí přímo. To už je "vyšší level" výroby elektřiny.
Thank you, captain Obvious. Ne že by to ovšem měnilo něco na tom co jsem napsal.
Pro dovzdělání pana Vaněčka:
Jaderné štěpení může také vyrábět teplo, které se na termoelektrickém článku mění přímo na elektřinu.
Nebo se přímo na elektřinu dá měnit záření alfa. Už dokonce existuje jaderný článek velikosti knoflíkové baterie s životností 100 let.
V budoucnu se počítá s generováním elektřiny průtokem horkého media cívkou. (magnetohydrodynamický generátor)
Např. zde:
Odkaz na jadernou baterii:
ekonomickydenik.cz/americka-spolecnost-tvrdi-ze-dosahla-prulomu-v-jadernych-bateriich
Mě hlavně utkvěla dvě tvrzení:
1) Že poptávka po elektřině výrazně poroste. Což se nenaplnilo.
2) Že JE Temelín nahradí výrobu uhelných elektráren, což taky nenastalo. Místo toho šla dlouhé roky jejich produkce na export. Uhelný export zásadně omezil až růst ceny emisních povolenek v posledních letech.
BTW: Retro je to proto, že jaderná energetika zoufale zaostává v RYCHLOSTI zlepšování se. Důvodů je mnoho.
1) Já bych chtěl vidět, kde kdo konkrétně v 90. letech tvrdil, že "poptávka po elektřině výrazně poroste".
2) Jak vidíte, Temelín se bohatě vyplatil i přes to, že poptávka po elektřině výrazně nerostla.
3) Dále bych chtěl vidět, kde kdo tvrdil, že "JE Temelín nahradí výrobu uhelných elektráren", pokud vím, ČEZ pouze tvrdil, že odstaví odpovídající výkon uhelných elektráren, což se už v 90. letech skutečně stalo.
4) Těžko může být "retro" nejnovější lidstvem osvojený způsob výroby elektřiny.
ad 1) Nenašel jsem starší SEK než z roku 2004, ta pracuje se scénářem, že konečná spotřeba elektřiny stoupne mezi roky 2000-2020 z ~48 TWh/rok na >70 TWh/rok. Pochybuju, že předtím to bylo jinak.
ad 2) Vyplatil? Plundrování neobnovitelného zdroje, ničení krajiny a obří znečišťování kvůli čemu? Kvůli zvýšení objemu českého exportu o jednotky procent pomocí zboží s malou marží a malou přidanou hodnotou. To se fakt "vyplatilo".
ad 3) Jo, to bylo velmi šikovné ohýbání reality pomocí PR. Elektrárny se odstavily, ale výroba elektřiny z uhlí stoupla. Bylo to kvůli vyššímu koeficientu využití elektráren, které zůstaly a jejich upgradům.
ad 4) I ten nejnovější lidstvem osvojený způsob výroby elektřiny je více než 70 let starý a technologie jdou dopředu mílovými kroky. Ostatní se zlepšují MNOHEM rychleji.
Ad 1) Takže kde kdo konkrétně v 90. letech tvrdil, že "poptávka po elektřině výrazně poroste, nemáte vůbec tušení.
Ad 2) Ano, Temelín se bohatě vyplatil, protože z hlediska "plundrování zdrojů a ničení krajiny" je to jedna z nejšetrnějších technologií vůbec a žádné "obří znečišťování" nezpůsobuje, právě naopak. Ta tzv. "malá přidaná" hodnota je ve skutečnosti jádro zisků ČEZu a tím i státu. To se fakt vyplatilo (bez uvozovek). Jediné co se nevyplatilo bylo, že byla postavena jen půlka původního projektu.
Ad 3) Nebylo to žádné ohýbání reality, co ČEZ slíbil, to udělal. Že vy jste si představoval něco jiného je váš problém. Navíc nebýt odstavení těch téměř dvou GW uhelných zdrojů v 90. letech, výroba z uhlí by logicky byla ještě vyšší.
Ad 4) Technologie jdou dopředu mílovými kroky, a přesto nikdo žádný novější způsob ještě do praxe neuvedl - za celých 70 let.
je ironie ze mluvíte o dotovaní JE, ale že zrovna OZE jsou masivně dotovány, aby se vůbec stavěli jste nějak opomněl... za mě raději dotovat něco co běží 85% roku, než něco co jede sotva 20% roku..
A tady pro dokreslení něco o "drahých" JE a "levných" OZE:
„Od začátku století Česká republika investovala, pokud mám správná čísla, 600 miliard korun do solárních a větrných elektráren. Za tuto cenu se u nás nyní vyrábí tři procenta v solárech a jedno procento ve větrnících. Kdybychom tytéž peníze investovali do jádra, měli bychom za to při současných cenách tři jaderné bloky, které by vyráběly 30 procent energie České republiky, a ještě k tomu trvale,“ uvedl fyzik.
Zdroj: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/energie-jaderna-elektrarna-fyzik-elektrina_2402060900_jud
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se