První francouzský jaderný reaktor Tricastin 1 získal povolení k provozu za 40letou hranici
Francouzský jaderný reaktor Tricastin 1 společnosti EDF získal povolení k provozu na dalších 10 let. Jedná se o první reaktor typu PWR ve Francii, který může vyrábět elektřinu i po 40 letech provozu. Možnost prodloužení životnosti na 50 let otevřel francouzský jaderný regulátor v roce 2021. V lokalitě elektrárny Tricastin by v budoucnu mohly vyrůst dva nové jaderné bloky typu EPR2.
Francouzský jaderný regulační úřad Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) rozhodl, že jaderný blok Tricastin 1 může pokračovat v provozu dalších 10 let. Rozhodnutí ASN vydal na základě čtvrtého pravidelného hodnocení provozní bezpečnosti. Další doporučení vydal ASN k seismické bezpečnosti a opatření při vlnách veder.
"ASN se domnívá, že závěry čtvrté periodické kontroly bezpečnosti reaktoru, opatření plánovaná společností EDF a opatření přijatá v reakci na rozhodnutí ASN o bezpečnosti umožňují dosáhnout stanovených cílů," uvedl ASN v tiskové zprávě.
Vlastníkem jaderného bloku je energetická společnost EDF provozující dalších 31 jaderných reaktorů PWR. Součástí hodnocení ASN byla i realizovaná a plánovaná bezpečnostní opatření a jejich veřejná konzultace. Do konce roku 2022 musela například EDF posílit kanál přivádějící chladicí vodu k elektrárně tak, aby odolal zemětřesení.
Elektrárna Tricastin na jihovýchodě země disponuje celkem 4 reaktory s celkovým instalovaným výkonem 3,6 GW. EDF navíc v lokalitě zvažuje výstavbu dvou nových reaktorů typu EPR2.
50letá životnost francouzských PWR
Jaderný blok typu PWR s instalovaným výkonem 900 MW je ve Francii prvním, který získal povolení vyrábět elektřinu 50 let od spuštění. V roce 2021 ASN oznámil, že reaktory budou moci být v provozu o deset let déle, než bylo plánováno. Prodloužení životnosti úřad podmínil provedením předepsaných úprav a pravidelnou kontrolou zařízení. Většina francouzských reaktorů PWR o výkonu 900 MW byla zprovozněna v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, a nacházejí se tak na konci své původně plánované životnosti.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se