Domů
Energetika v zahraničí
Francouzské jaderné elektrárny budou moci sloužit až 50 let
Zdroj: EDF

Francouzské jaderné elektrárny budou moci sloužit až 50 let

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Rozhodl o tom dnes francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters.

Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

ASN dnešním rozhodnutím ukončil obecný přezkum, který doporučuje určitou úpravu a údržbu nutnou pro všechny dotčené reaktory. V další fázi budou následovat doporučení pro specifické úpravy na jednotlivých reaktorech podle jejich konkrétního stavu.

Ilustrační foto

Reaktory budou procházet údržbou postupně v příštích deseti letech. EDF bude muset předkládat roční zprávy o svém postupu, aby prokázala, že dokáže veškeré předepsané změny provést včas.

Francie vyrábí 70 procent své elektřiny v jaderných elektrárnách, což je nejvíce ze všech světových zemí. Tento podíl chce do roku 2035 snížit na 50 procent a více se spoléhat na obnovitelné zdroje energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Miloslav Černý
25. únor 2021, 18:30

Tato cesta se nabízí i nám k získání potřebného času, než dokážeme plně vyřešit kompletní přechod na OZ. Mělo by to být víc na odbornících než politicích.

Ivan Novák
25. únor 2021, 19:12

Francouzi obnovují parogenerátory tím, že je mění za nové. Kdyby to bylo nutné u nás, bude to náročné. Jiná konstrukce v jiné stavbě, výrobce už je nedělá, manipulace k tomu ještě nikdo nevymýšlel, možná by to ani ekonomicky nevyšlo.

Karásek
28. únor 2021, 18:11

Taková výměna parogenerátorů není nic dobrého. Jsou totiž radioaktivní a jakákoliv manipulace s nini je riziková.

petr
25. únor 2021, 19:10

Pokud Francie přestane vyrábět většinu své spotřeby v JE tak se stane pozvolna zemí druhé kategorie.

Jaderné elektrárny, červené víno a dobré sýry, to je jediné co jim zbylo ostatní je už 2 liga...

pr
25. únor 2021, 19:10

No doufejme, že ty zachraňované reaktory ze sedmdesátých let nejsou ten samý typ jako ve Cventndorfu. To je strašně historický maslostroj. Čím dřív je dají k ledu, tím líp. Primární zóna v generátorové místnosti není žádné terno.

Ivan Novák
25. únor 2021, 19:14

Francouzi mají PWR, nikoli BWR.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se