Domů
Energetika v zahraničí
Francouzské jaderné elektrárny budou moci sloužit až 50 let
Zdroj: EDF

Francouzské jaderné elektrárny budou moci sloužit až 50 let

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Rozhodl o tom dnes francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters.

Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

ASN dnešním rozhodnutím ukončil obecný přezkum, který doporučuje určitou úpravu a údržbu nutnou pro všechny dotčené reaktory. V další fázi budou následovat doporučení pro specifické úpravy na jednotlivých reaktorech podle jejich konkrétního stavu.

Ilustrační foto

Reaktory budou procházet údržbou postupně v příštích deseti letech. EDF bude muset předkládat roční zprávy o svém postupu, aby prokázala, že dokáže veškeré předepsané změny provést včas.

Francie vyrábí 70 procent své elektřiny v jaderných elektrárnách, což je nejvíce ze všech světových zemí. Tento podíl chce do roku 2035 snížit na 50 procent a více se spoléhat na obnovitelné zdroje energie.

Komentáře

(6)

Miloslav Černý

25. únor 2021, 18:30

Tato cesta se nabízí i nám k získání potřebného času, než dokážeme plně vyřešit kompletní přechod na OZ. Mělo by to být víc na odbornících než politicích.

Ivan Novák

25. únor 2021, 19:12

Francouzi obnovují parogenerátory tím, že je mění za nové. Kdyby to bylo nutné u nás, bude to náročné. Jiná konstrukce v jiné stavbě, výrobce už je nedělá, manipulace k tomu ještě nikdo nevymýšlel, možná by to ani ekonomicky nevyšlo.

Karásek

28. únor 2021, 18:11

Taková výměna parogenerátorů není nic dobrého. Jsou totiž radioaktivní a jakákoliv manipulace s nini je riziková.

petr

25. únor 2021, 19:10

Pokud Francie přestane vyrábět většinu své spotřeby v JE tak se stane pozvolna zemí druhé kategorie.

Jaderné elektrárny, červené víno a dobré sýry, to je jediné co jim zbylo ostatní je už 2 liga...

pr

25. únor 2021, 19:10

No doufejme, že ty zachraňované reaktory ze sedmdesátých let nejsou ten samý typ jako ve Cventndorfu. To je strašně historický maslostroj. Čím dřív je dají k ledu, tím líp. Primární zóna v generátorové místnosti není žádné terno.

Ivan Novák

25. únor 2021, 19:14

Francouzi mají PWR, nikoli BWR.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.