Domů
Jaderné elektrárny
První jaderný blok ve Spojených arabských emirátech dosáhl plného výkonu

První jaderný blok ve Spojených arabských emirátech dosáhl plného výkonu

První blok jaderné elektrárny Barakah, který je zároveň prvním jaderným blokem ve Spojených arabských emirátech a v arabských zemích obecně, dosáhl plného výkonu. Elektřinu do sítě začal dodávat již na konci letošního srpna, komerční provoz by měl zahájit na začátku příštího roku.

Spojené arabské emiráty se připravují na zahájení komerčního provozu prvního bloku elektrárny Barakah, první jaderné elektrárny v zemi. První blok byl uveden do provozu letos v červenci, na konci srpna následně začal dodávat první elektřinu do soustavy.

„První blok znamená začátek nové éry elektroenergetického sektoru a budoucnost čistého národního hospodářství, přičemž největší zdroj elektřiny ji nyní vyrábí bez jakýchkoliv emisí,“ uvedl Mohamed Al Hammadi, výkonný ředitel společnosti ENEC.

Podle serveru WWN nyní blok dosáhl svého instalovaného výkonu, který činí 1400 MW. Společnost Nawah Energy Company, jenž jadernou elektrárnu provozuje, nyní provede řadu zkoušek před ostavením bloku. Odstávka poslouží k doladění posledních detailů před zahájením komerčního provozu, které je plánováno na příští rok.

„Toto je klíčový úspěch pro Spojené arabské emiráty, přičemž bezpečně pokračujeme v procesu náběhu prvního bloku elektrárny Barakah. Úspěšné dosažení 100 % jmenovitého výkonu bezpečným a řízeným způsobem, pod dohledem našich vysoce školených a certifikovaných operátorů, demonstruje náš závazek k bezpečnému a udržitelnému provozu, kdy se blížíme našim konečným aktivitám a přípravám pro komerční provoz v roce 2021,“ řekl Ali Al Hammadi, výkonný ředitel společnosti Nawah Energy Company.

Po úplném dokončení bude jaderná elektrárna disponovat celkem čtyřmi bloky korejského návrhu APR-1400. Druhý blok byl dokončen letos v červenci, třetí a čtvrtý blok jsou dokončeny z 93, resp. 87 %. Tyto čtyři jaderné bloky by měly následně pokrývat zhruba čtvrtinu výroby elektřiny v zemi.

Zdroj úvodní fotografie: ENEC

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Konec dodávek ruského paliva v Temelíně. ČEZ uzavřel miliardové smlouvy se západními firmami
28. červen 2022, 08:35
ČEZ chce 15 nových jaderných bloků do 30 let, říká člen představenstva Cyrani
28. červen 2022, 08:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
sas
10. prosinec 2020, 18:22

Mají tolik slunce a stejně staví reaktor. Doufám, že jim to někdo z místních exotů vysvětlí.

Jan Veselý
10. prosinec 2020, 19:08

Není potřeba, už to sami dobře vědí, plánovaných 40 GW FVE do 2030 mluví celkem jasně. Ptákometrický pomníček už bude brzo hotový, další plány na jadernou výstavbu skončily u ledu, i díky fantastickým cenám, které si Saudové dokázali nasmlouvat.

Matěj
10. prosinec 2020, 19:39

Muzete k tomu napsat vic detailu, bez ironie? Rad bych se dozvedel vic o te cene a budoucich planech rozvoje energetiky v SAE.

Jan Veselý
10. prosinec 2020, 23:44
Ondra
11. prosinec 2020, 08:30

Až na to že mluvite o Saudský Arábii a jaderku stavěj v Emirátech... A nevim že by Emiráty měly nějakou jadernou megavizi protože tahle jaderka s 4x1400MW jim má aspoň podle článku pokrejt 25 % spotřeby takže další ani neplánovali. Prostě chtěj mít diverzifikovanej mix a ne jenom jeden zdroj (třeba jenom FV) jako maj teď (plyn).

Martin Pácalt
11. prosinec 2020, 09:12

Ondro, palec nahoru ;-) .

J.F.K.
10. prosinec 2020, 19:45

Argument „Ptákometrický pomníček" je opravdu inteligentní. Stejně jako Veselý inteligent.

Carlos
10. prosinec 2020, 21:33

Ale nic jiného to není. Většina zemí co prošla v poslední době rapidním vývojem má vedení mentálně seklé před 40 a více lety a JE jsou pro ně pořád něco jak "ukázat světu" svou vyspělost, byť na tom nebudou mít pořádně nic vlastní výroby.

Přitom už před pěti lety se tam OZE pohybovaly v rozmezí asi 25-50€/MWh. Vzhledem k povaze oblasti by nebyl ani problém s místem ani se zřízením PVE na mořskou vodu by problém být nemusel.

Josef
11. prosinec 2020, 00:52

Jasně všichni co staví JE jsou úplně blbí, to vy víte nejlépe co je pro ně nejlepší.... lepšoidní ideologie alá Brusel....

Jan Veselý
11. prosinec 2020, 01:12

Hele Josefe, rozhodnutí stavět ony JE vzniklo někdy kolem roku 2010 a měl to být začátek masivní jaderné výstavby v zemi. Ty 4 reaktory pro ně, vypadá to tak, nebudou až tak špatný kšeft. Během těch 10 let ovšem zažila cena FVE pěkně ostrý volný pád a Saudi na to adekvátně zareagovali. Stopli jakékoliv plány na další jadernou výstavbu (původních plánovaných 17 GW prostě nebude) a podstatně navýšili plány na výstavbu FVE a VtE. Při cenách 15-20 USD/MWh (FVE) a 20-30 USD/MWh (VtE) se jim nemůžete divit.

Carlos
11. prosinec 2020, 01:28

U některých zemí je dost pravděpodobné že to je prostě jen ptákometrie daná jejich aktuálním stavem společenského vývoje se silným důrazem na etatismus a obecně autoritářství. Nic víc. Prostě si tím chtějí dokázat jací jsou "chlapáci". Byť si to koupili v krabici od někoho jiného.

Ano, mám za to že pokud se jim pohybují ceny někde pod úrovní cen ze starých uhelek bez emisenek, tak nemá cenu aby investovali do JE, která nebude produkovat za méně než nějakých 85€/MWh.

Jestli jim větrník vyrábí za nějakých 27€, tak při prohnání přes PVE to je nějakých 36€/MWh a do JE máte dalších 49€ za MWh. Na průměr Evropských OZE, PPE, to je nějakých 24€ za MWh, na splácení, nebo na zisk.

Oháněl jste se tu pragmatismem a opravdu si neumím představit nic pragmatičtějšího než než takovéto řešení.

Ivan Novák
10. prosinec 2020, 19:58

Dokud nepůjde elektřinu levně skladovat ve velkém, bude fotovoltaika jen doplňkem řiditelných zdrojů.

Saúdi jsou v jiné situaci než emírové. Nepřistoupili k dodatečnému protokolu NPT a ani nechtějí příslušné mírové záruky slíbit Američanům bilaterálně (zpráva GAO z května 2020), diverzifikace energetiky jadernou cestou pro ně není natolik potřebná, aby kvůli tomu zlepšili spaní Peršanům.

Jirka Trn
10. prosinec 2020, 20:52

Jako strojař se občas pousměji nad fantasmagorickou situací, že by se kolem oceláren budovaly fotovoltaické parky, které by měly napájet elektrické pece k výrobě ocelí.

Asi by se ocel musela stihnout vyrobit během jedné denní směny, a prakticky pouze ve stopovém množství.

Carlos
10. prosinec 2020, 21:15

Nebo ať si postaví ocelárny vlastní přečerpávačku...

Nehledejte problémy, hledejte řešení.

Emil
10. prosinec 2020, 21:36

Když nejde elektřina k ocelárně, musí ocelárna k elektřině :-)

Jaroslav Novák
10. prosinec 2020, 21:38

OZE tupounům dochází argumenty a naděje na zlepšení konec roku nehlásí, v SRN dodává FVE 1/10 instalovaného výkonu max.3 hodiny denně, VtE rovněž OO, a když někdy foukne, tak o nedělích, ale Helmuti jsou v kostele. Nord

Stream II musí dokončit i za každou cenu, nyní PPE jede 15000 MWe!!! 1MWh=3000m3 zemáku a tak počítejte se mnou na kolik TWh jim trubky vystačí???

Jirka Trn
11. prosinec 2020, 06:25

Pane Carlosi, ani já ani ocelárny problémy nehledají a praktické řešení už dávno mají.

Jsou to klasické elektrárny, které jim zajišťují dostatek energie pro výrobu ocelí.

Naopak ekofanatici se snaží problémy kdekomu vytvářet a hlavně tahat z lidí peníze formou dotací a podpor.

Jan Veselý
11. prosinec 2020, 01:19

Sanjeev Gupta si myslí něco jiného, ale co on tomu rozumí, že? On jen vlastní ocelárny po celém světě. Nakolik jako strojař rozumíte energetice okolo výroby oceli? Já jen, že v případě výroby oceli v elektrických pecích může fungovat samotná výroba jako svého druhu "baterie". Víte proč?

Kyslíkové konvertory s vámi vůbec nebudu řešit, ty vyprodukují více energie než se do nich vkládá. Víte proč?

Jirka Trn
11. prosinec 2020, 06:28

Asi vím pane Veselý.

Protože jste objevil perpetum mobile. :))

Jan Veselý
11. prosinec 2020, 08:10

Děkuji, dokázal jste mi, že nerozumíte. Až se přestanete pokoušet být "vtipný", tak si dejte tu práci a něco si o výrobě oceli nastudujte. Já vám pro začátek dám návodnou otázku: "Co dělá rozdíl mezi železem a ocelí?"

Jirka Trn
11. prosinec 2020, 08:41

Pane Neveselý, švestka je plodina, slivovice je produkt.

Jan Veselý
11. prosinec 2020, 08:51

Pořád nic?

Carlos
11. prosinec 2020, 12:08

Je s podivem že místo toho abyste se podíval do středoškolské učebnice chemie, nebo na wikipedii, tak začnete s trnkama a slivovicí.

Železo, vezměme klasickou litinu, pane Trne, je křehké pro vysoký obsah uhlíku, v kyslíkovém konvertoru nebo i jiných procesech dochází k jeho oxidaci. Tím se uvolňuje energie.

Jan Veselý
11. prosinec 2020, 12:23

Já ještě Carlose doplním. Uhlík se uvolňuje jako součást konvertorového plynu. Ten se jímá a protože má vcelku solidní výhřevnost, dá se použít na pohánění hutních procesů.

Proto taky mají všechny ocelárny velký plynojem. V DOV byl tak velký, že se mohl přebudovat na moc pěkný a velký koncertní sál.

Jirka Trn
11. prosinec 2020, 12:36

Vy ekofanatici máte jednu nespornou vlastnost - vytvářet virtuální realitu.

Věci neznalý člověk z vašich žvástů musí nabýt dojmu, že zpracování železa na ocel je proces výroby energie.

Kyslíkový konvertor bez elektrické obloukové pece je asi tak účinný, jako byste vy dva na čundru foukali do topeniště bez dřeva a čekali na táborák.

Jiří Trn
11. prosinec 2020, 12:40

Ocelárny mohou mít velké plynojemy, ale také mají obrovské elektrické trafostanice.

Dle vás dvou nejspíš pouze pro okrasu.

Ivan Novák
11. prosinec 2020, 13:00

Pane Veselý, Sanjeev Gupta podle Wikipedie začínal jako obchodník, a to s bicykly, pak s rýží, cukrem, ocelí a rychloobrátkovým zbožím. V obchodu s výrobnami oceli se angažuje od r. 2009. Pozná, kde a jak správně nebo špatně fungují trhy, peníze i lidi, ale česká energetika jeho hlavní starostí asi není. Prostě místní podmínky pro podnikání jeho koncernu buď pokládá za využitelné, nebo ne. Co si opravdu myslí, ví jen on. Použít jeho jméno jako argument ... máte na sebe pohodlnější metr, než na jiné.

Carlos
11. prosinec 2020, 13:04

Pane trne, s virtuální realitou výroby ocele za jednu směnu a fotovoltaických parků jste tu, s ignorováním dalších věcí kolem, jste přišel Vy.

Na to jsem Vám řekl že hledáte jak to neudělat, protože opravdu hledáte jak to neudělat. Mimochodem víte jak se říká udělání modelu který nemůže fungovat, a sám to víte že to fungovat nemůže, a snaze na něm ukázat že to nejde? Slaměný panák. Klasický argumentační faul.

Pokud se budou takto chovat podniky, tak půjdou do háje. Po sto letech masivní industrializace kdy se průmyslu kde co tolerovalo se v západní Evropě, kde se po lidech nevozily totality, lidi rozhodli že to takto nejde a začali vyvíjet tlak na to aby se to změnilo. Respektive se to začalo někdy v 60. a 70. jenom to trvalo než se obměnily generace v politice. A pokud to nebude průmysl akceptovat, tak pak může snadno zajít na úbytě, jakýkoliv boj proti tomu povede jenom k větším škodám a stejně to jenom tu změnu oddálí, ale asi mezi tím zanikne.

Víte co mají společného Starý Bohumín, Chrudim, Nový Jičín, Hustopeče?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se