Domů
Jaderné elektrárny
První reaktor jediné plovoucí jaderné elektrárny na světě ožil
plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, http://www.rosenergoatom.ru/en/for-journalists/highlights/27284/

První reaktor jediné plovoucí jaderné elektrárny na světě ožil

Ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov byla úspěšně spuštěna. Jeden ze dvou reaktorů dosáhl minulý pátek stabilní řízené štěpné reakce. Rusko se tak stalo jedinou zemí na světě, která má provozuschopnou plovoucí jadernou elektrárnu.

Jeden ze dvou reaktorů ruské plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov v pátek poprvé úspěšně dosáhl stabilní řízené štěpné reakce. Každý z reaktorů má výkon 35 MW, druhý reaktor bude zprovozněn a otestován ještě před tím, než bude loď přepravena do Peveku v příštím roce.

„Fyzický start reaktoru na palubě plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov se uskutečnil v pátek. Reaktor dosáhl minimálního výkonu v 17:58 moskevského času,“ prohlásil mluvčí státní společnosti Rosatom.

Obsáhlé testování reaktoru by mělo začít během několika dní. Druhý reaktor na lodi bude zprovozněn v blízké budoucnosti. Všechny poslední technologické úkony v plovoucí jaderné elektrárně by měly být dle plánu dokončeny do konce letošního roku.

Akademik Lomonosov – jediná plovoucí jaderná elektrárna světa

Akademik Lomonosov měří 144 metrů a je váží 21 tisíc tun. Vzhledem k povaze celého plavidla musí být přesouván dodatečnými loďmi. Plovoucí jaderná elektrárna se nyní nachází v Murmansku, kde proběhlo zavezení jaderného paliva do reaktorů. Nyní elektrárnu čeká cesta do ruského města Pevek, kde by měla být plovoucí jaderná elektrárna dlouhodobě ukotvena.

Ve městě Pevek v současné době probíhají přípravy na zapojení obou reaktorů do tamní sítě. Jedná se především o výstavbu potřebné infrastruktury a přenosové kapacity. Dle slov Rosatomu se po dostavění všech pozemních částí a zapojení Akademika Lomonosova do sítě stane tato elektrárna jedinou provozuschopnou plovoucí jadernou elektrárnou a zároveň nejsevernější jadernou elektrárnou na světě.

Akademik Lomonosov ve svém novém působišti nahradí starou jadernou elektrárnu Bilibino a tepelnou elektrárnu Chaunskaya, které budou uzavřeny. Dle slov Vitalyho Trutneva, vedoucího konstrukčních a provozních činností na palubě plovoucí jaderné elektrárny, bude výkon dodávaný od plovoucí jaderné elektrárny vyšší, než jsou potřeby města. Plovoucí jaderná elektrárna by měla svým výkonem pomoci k rozvinutí přilehlé oblasti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Daniel Walter
7. listopad 2018, 19:10

Z jakého důvodu je elektrárna stavěna jako plovoucí, když má pak stejně být na jednom místě? Kvůli vzdálenosti lokality, že je jednodušší jí postavit a dopravit na místo v kuse nebo z jiného důvodu?

Jiří
7. listopad 2018, 21:02

Dobrý den, pravděpodobně ze stejného důvodu, jako se JE staví na pobřeží - chlazení reaktoru mořskou vodou.

Martin Hájek
7. listopad 2018, 22:12

Ano, bude v místě, kde postavit klasickou stavbu by bylo s ohledem na klimatické a další podmínky velmi složité a je mnohem jednodušší a levnější tam dovézt elektrárnu už hotovou po moři.

loudil
7. listopad 2018, 22:38

Je jednodušší postavit takovou elektrárnu v Evropě v pohodlí loděnice a pak ji odtáhnout daleko za polární kruh na východ Sibiře ,kam bude dodávat proud. Stavba atomové elektrárny za polárním kruhem v oblasti věčně zmrzlé půdy , kam nevede ani železnice ani silnice je finančně velmi nákladná a technicky složitá.

QEntity
8. listopad 2018, 15:01

Chcete říci, že ožil, narostli mu nožičky a utekl pryč ?

Jan
1. červenec 2019, 09:56

QEntity8. listopad 2018, 15:01

Chcete říci, že ožil, narostli mu nožičky a utekl pryč ?

Ne. Nožičky mu fakt "nenarostli" .

inoz
10. listopad 2018, 19:25

Nejlepší odpověď na tvoji otázku, jak elektrárna ožila, dostaneš, když chytneš do ruky nějaký živý vodič.

Jan Matějka
8. listopad 2018, 19:01

To je odpověď debilům o zaostalosti Ruska

Jan
1. červenec 2019, 10:00

Jan Matějka8. listopad 2018, 19:01

To je odpověď debilům o zaostalosti Ruska

Rozveď prosím více svojí myšlenku, to co jsi napsal nedává absolutně žádný smysl. Je to něco jako inzeráty na facebooku "Prodám" bez jakéhokoliv popisu věci a fotek.

Daniel Walter
8. listopad 2018, 19:49

Děkuji za odpovědi pánové.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se